Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

esp+lastik basınç ikaz lamabaları konusunda acil yardımlarınız lütfen?

izmirkskmhmt

Kayıtlı Üye
Merhabalar bi konuda acil bilginize ihtiyacım var.Pazar günü ankaradan merzifona gelirken 5 kişi+ bagaj dolu bir şekilde arkası baya basıktı yani,birazda yüksek hızlarda seyir halinde iken,esp+lastik basınç ikaz lambası yandı.(Sabahtan da ankaradayken lastiğime bi cisim batmasından havası düştü ve lastiğe yama yaptırdım.havalarını standart hale getirdim bi sıkıntı olmayacağını söylediler.)lamba yandıktan sonra lastik havalarını kontrol ettim anormal bi durum yoktu,aracı sağa çektim susturdum tekrar çalıştırdım 500-700 metre gittikten sonra söndü,daha öncede sadece lastik basınç ikaz lambası yandı,ilk yola çıktığımızda onda da inip kontrol ettikten sonra hepimiz arabadan inip tekrar binip lamba söndü.İlk dediğim olay(esp+lastik basınçikazı)daha sonra olmuştu dediğim şartlarda.Arkadaşlarla acaba aşırı yük dengesizliğnden mi kaynaklandı diye düşündük.Bu akşam arabayı tek başıma yüksüz denedim 200 e kadar çıktım.Herhangi bi lamba vs. yanmadı.Servisten de bilgi aldım telefonla.Acaba böyle bişeyle karşılaştınız mı hiç?Bi sorumda daha önce dikkat etmediğim bi konu kontağı son kademeye çevirip arabayı çalıştırmadan önce yanan ve araba çalıştıktan sonra sönen 4-5 lamba var onlarda bi sıkıntı yok yalnız daha önceden hatırlayamadığım marşa bastığım anda saniyelik bi olay esp+abs+lastik basınç yanıp sönüyo gibi hissettim fakat sadece araba çalışıncaya kadar ki 1 saniyelik kısım içinde,bu her çalıştırmada olan bi durum muydu acaba yoksa şimdi mi konuya odaklandığım için dikkatimi çekti bi türlü karar veremedim.Bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

forumun arama kısmında biraz zaman harcarsan cevabını bulursun.

Arkadaş aynı başlıktan 2 tane açtığı için birisini silmişsiniz anladığım kadarıyla. Yalnız silmişken bari bunu sileyseydiniz, diğerine birşeyler yazmıştım.

Arabada yük varken mi hava bastınız yoksa normal boş halde mi ?

Lastik basıncı sadece az olduğunda değil fazla olduğunda da çalışıyor geçen gün tecrübe ettim (çok acele biryere yetişi 15km yolun tamamı makas sonrasında biraz eğlence derken lastikler ve frenler aşırı ısınmıştı stop ettim tekrar çalıştırdım lastik sinyal verdi 32psi dan 39psi a çıkmıştı)
Muhtemelen dediğim gibi birde yük binince yanaklar daha az yuvarlanır basınç artar
Esp ön ve arka tekerin dönme hızından kaynaklanan hatalarda yanar eğer bi teker fazla hava basılıysa seke seke gider esp fark edince sinyal verir

Arkadaşlar bir sorum olacak en uygun olarak bu konuyu buldum, konu kirliliği yapmamak için.

1.2 TSİ Leon bir arabaya bakacağım, esp olup olmadığını nasıl anlarım? Bu ESP'nin bir düğmesi oluyor mu?

Arkadaşlar bir sorum olacak en uygun olarak bu konuyu buldum, konu kirliliği yapmamak için.

1.2 TSİ Leon bir arabaya bakacağım, esp olup olmadığını nasıl anlarım? Bu ESP'nin bir düğmesi oluyor mu?

Evet esp düğmesi var esp yoksa kesinlikle tcs/asr olur
Tcs-traksiyon kontrol sistemi araç patinaja düştüğü anda onu keser
Esp yanal savrulmaları engeller
Esp var tcs zaten vardır ama ikisin düğmesi tek bir şeydendir oda esp

Lastik basıncı sadece az olduğunda değil fazla olduğunda da çalışıyor geçen gün tecrübe ettim (çok acele biryere yetişi 15km yolun tamamı makas sonrasında biraz eğlence derken lastikler ve frenler aşırı ısınmıştı stop ettim tekrar çalıştırdım lastik sinyal verdi 32psi dan 39psi a çıkmıştı)
Muhtemelen dediğim gibi birde yük binince yanaklar daha az yuvarlanır basınç artar
Esp ön ve arka tekerin dönme hızından kaynaklanan hatalarda yanar eğer bi teker fazla hava basılıysa seke seke gider esp fark edince sinyal verir

Tam olarak düşündüklerimi yazmışsın :) Bir de bu tarz "sistem" kaynaklı durumlarında -kulağa komik gelebilir ama- kullanma klavuzu oldukça detaylı bilgiler içeriyor, bir göz atmanızı tavsiye ederim, benim kitapçık arabada duruyor o yüzden şu an net birşey söyleyemem ne yazık ki..

Geri
Üst Alt