Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ESP, Hayatımı Kurtardı..

YCO

Kayıtlı Üye
yarım saat önce 2.köprü yolundan Bostancı'ya doğru gitmek için Tuzcuoğlu köprüsünün üstünden geçiyodum..trafik 50-60'la falan ilerliyodu..benim de hızım max. 80 falandı..köprünün üstünde viraj içersinde bi araba vardı sağından geçiyim derken sağ şeridin biraz koyu gözüktüğünü farketmeme kalmadan araç kafadan ve 4 tekerden kaymaya başladı virajın dışına tahminen 50m. aşağıdaki otobüs duraklarına ve E5'e doğru..

freni yokladım tamamen şişmişti..arabanın kafayı içeri atmak için direksiyonu kırdım geç de olsa tepki verdi ve sonrasında rahat 100m. 70-80'le 200'ü aşkın ters direksiyon açısıyla bariyerden uzaklaşırken ilerdeki arabaya doğru gittiğimi farkettim +30kmh farkla en az..ilerde adam kaymış herhalde aynı yerde nerdeyse durur gibi ilerliyodu..bunun üzerine işin artık beni aştığını farkedip frene izin verdiği ölçüde bastım ve arabanın düzelmesini bekledim resmen..
velakin bu kararımdan max. 5-6sn. sonra araba tekrar yol tutar hale geldi..
ben de direkt o şeridi terkedip yoluma devam ettim..

arkamdakiler için keyifli anlardı herhalde.. :D :D

en iyi ihtimalle arabanın sağ tarafı gidicekti ya da daha kötüsü o açıyla ve hızla bariyere çarptığımda bariyer beni yolda belki tutamayacaktı ve aşağı durakların vs. üstüne uçucaktım..

arabanın üstünde şuan kar lastiği yok 225/40/18 Lassa Impetus Sport 88W var..koşullar için pek de uygun olmamasına rağmen beni ESP evime sağsalim getirdi resmen..birazdan da Erya'ya geçicem..
demek istediğim beni en iyi ihtimalle arabamdan etmemiş oldu sistem..

konuyu açma sebebim de tamamen yaşadığım bu olayı paylaşmak ve olay yeri konusunda SCW uyarmaktır..ESP konusunda tartışma konusu yaratmak vs. değildir.. :) ;)

yiğitcim geçmiş olsun mu diyim daha da yavaş mı git diyim bu havalarda bilemedim ama esp'ye çok da güvenme :) aman dikkat kardeşim..

o Viraja girmeden virajdan 25 m önce idi sanırım hız sınırlaması olarak 50 yazar Yiğit. Böylece ne esp ne de başka bir şeye ihtiyacın olur :) kurallara uyalım uymayanları uyaralım.

yanı esp nın buzda da etkılı oldugunumu anlıyalım burdan?geçmiş olsun yiğido bence senın arac lastıklerden dolayı kaymıstır.

geçmiş olsun yiğit, esp bu arada karda cidden iş görüyor, ben o çok yoğun kar olduğu sene leonla performans lastikleriyle jip gibi tırmanıyodum yokuşları :)

Geçmiş olsun kardeşim. Böyle havalarda Mert abinin dediği gibi biraz daha yavaş gitsen iyi olur =)

O lastiklerin hafif karda kaymama ihtimali yok. Yani 205 55 16 normal bridgestone'ların olsa büyük ihtimalle hiç bişey olmazdı.

ESP'ye gelirsek kesinlikle faydalı bir sistem. Burda da baya işine yaramış anlaşılan.

geçmiş olsun yiğit, esp bu arada karda cidden iş görüyor, ben o çok yoğun kar olduğu sene leonla performans lastikleriyle jip gibi tırmanıyodum yokuşları :)

Abi benim de yuksek(!) performanslı Kumholarım var 1cm'lik karda bir pati çekiyo ki görmen lazım :D

Geri
Üst Alt