Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Erken Bakım

TunaYilmaz

Kayıtlı Üye
Selamlar arkadaşlar.

2018 Mayıs ayında sıfır aldığım aracımı (1.2 Leon DSG) 2019 Nisan sonunda 10 bin km'de yıl dolması sebebiyle bakıma soktum.

Dün yağı kontrol ettim, yağ minimumda, su ise minimum seviyenin biraz altındaydı. Yağın kıvamını da pek sevmedim, viskozitesini kaybetmiş gibi geldi, ayrıca biraz kararmıştı.

Yetkili servisi aradım ve randevu aldım, ancak randevuyu veren arkadaş ısrarla bakımın zamanının gelmediğini belirtti. Ben de 10 binde bir giriyorum bakıma, 15 bini beklemiyorum diye ısrar edince oluşturdu kaydı.

Küçük bir şehirde yaşıyorum, kısa mesafe kullanıyorum hep ve tozlu sayılabilecek bir yerdeyim. Ayrıca dağlık bir yerdeyim (Muğla bölgesi), herhangi bir yere giderken mutlaka uzun uzun yokuş tırmanıyorum, uzun süre yük altında çalışıyor araç. Hem bu şartlar, hem yağ ve su eksiltme olunca erken girmek istedim bakıma.

Suyu tamamladım bu arada, ama yağı eklemedim, yarın gideceğim bakıma.

Aracı sıfır aldım ve muhtemelen uzun yıllar bineceğim. Küçük motor, yüksek basınçla çalışıyor, ömrünü uzatmak amacım. Erken bakımla harcayacağım ekstra birkaç lira belki beni ileride karşılaşacağım büyük masraflardan kurtaracak diye düşünüyorum, bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.

Sorum şu; Sizce 10 binde bir girerek aptallık mı ediyorum :) üstüne bir Castrol 5-30 ekleyip illa 15 bini mi bekleyeyim?

Yağ ve suda eksilme varsa zaten bir sorun olabilir. Normal kullanım koşularında ilk sene bu kadar eksiltmemesi gerek diye düşünüyorum.

İlk bakıma gitmeden önce yağ uyarısı vermişti. 9700 km'de. Hemen kenara çekip yol yardımı aramıştım, Castrol 5-30 ekleyin bakım zamanı bakalım demişlerdi, bir sıkıntı görmemişlerdi. O zaman 10 bin km'de 1 litre eksiltmişti. Şimdi 10 bin km'de 0.5 litre gibi bir eksilme var. Zaten kitapçıkta da demiş kullanım şartlarına göre 1000 km'de 0.5 litreye kadar eksilme olabilir diye, o yüzden çok sorun etmedim.

Ama su eksiltmesi normal gelmedi bana da.

Selam Cümleten;

Bende de 1.2 tsi var 2016 model, size şu konuda %99 emin olarak derim ki eğer kısa mesafe ve yokuş yukarı kullanım var ise veya şehir içi sürekli dur kalk trafik ise 10 bin bile beklemeyin 8 bin yada 8500 daha iyi olur. Ayrıca toplamda 10 bin km mesafede az miktarda bu 500 ml yağ eksitme olabilir ama daha fazla var ise bi kontrol etsin servis derim.

Güle kullanma dileğiyle kazasız belasız sürüşler dilerim.

Selamlar arkadaşlar.

2018 Mayıs ayında sıfır aldığım aracımı (1.2 Leon DSG) 2019 Nisan sonunda 10 bin km'de yıl dolması sebebiyle bakıma soktum.

Dün yağı kontrol ettim, yağ minimumda, su ise minimum seviyenin biraz altındaydı. Yağın kıvamını da pek sevmedim, viskozitesini kaybetmiş gibi geldi, ayrıca biraz kararmıştı.

Yetkili servisi aradım ve randevu aldım, ancak randevuyu veren arkadaş ısrarla bakımın zamanının gelmediğini belirtti. Ben de 10 binde bir giriyorum bakıma, 15 bini beklemiyorum diye ısrar edince oluşturdu kaydı.

Küçük bir şehirde yaşıyorum, kısa mesafe kullanıyorum hep ve tozlu sayılabilecek bir yerdeyim. Ayrıca dağlık bir yerdeyim (Muğla bölgesi), herhangi bir yere giderken mutlaka uzun uzun yokuş tırmanıyorum, uzun süre yük altında çalışıyor araç. Hem bu şartlar, hem yağ ve su eksiltme olunca erken girmek istedim bakıma.

Suyu tamamladım bu arada, ama yağı eklemedim, yarın gideceğim bakıma.

Aracı sıfır aldım ve muhtemelen uzun yıllar bineceğim. Küçük motor, yüksek basınçla çalışıyor, ömrünü uzatmak amacım. Erken bakımla harcayacağım ekstra birkaç lira belki beni ileride karşılaşacağım büyük masraflardan kurtaracak diye düşünüyorum, bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.

Sorum şu; Sizce 10 binde bir girerek aptallık mı ediyorum :) üstüne bir Castrol 5-30 ekleyip illa 15 bini mi bekleyeyim?

Ben uzun yıllardır 10bin km de bakım yapıyorum çok faydasını gördüm
Yağ olarak mobil1 esp kullanın yada bir denemenizi öneririm faydasını göreceksiniz

•Sticker isteği için özelden mesaj yazınız

Teşekkürler arkadaşlar. Servisi önümüzdeki haftaya ertelemek zorunda kaldım, bakalım onlar ne diyecek.

İsmail Bey ben de Marmaris'te yaşıyorum, yazın sıcaklarda çok çıkıp indim sakarı, acaba onun mu etkisi oldu dedim ama 7 yıl diyorsunuz. Sizin araç ne acaba? Atmosferik bir araçsa belki ondan hiç eksiltme olmuyordur. Bende 2004 model 2.0 Avensis vardı, bir gram yakmazdı 10 bin km boyunca :(

@primeleon araç ilk bakımdan önce 9700 km'de yağ eksik uyarısı verdiğinde yağ çubuğunun ucuna hafifçe değiyordu yağ o zaman 1 litre eksiltmişti. Şu an minimum çizginin çok az üzerinde, göz kararı 400 500 ml diyebilirim eksilmeye.

Memet Bey, şimdilik yetkili servise gitmek zorundayım garantiden dolayı. Sanırım opsiyon sunmuyorlar, Castrol kullanıyorlar standart olarak. Garanti bittiğinde Mobil1 ESP'ye geçeceğim.

Tekrardan teşekkürler yorumlarınız için.

Bakımı geçen hafta yaptırdım, 1090 TL'den 5% indirim ile 1035 gibi bir şey tuttu Aydın Lena'da.

Yağ ve su eksiltme konusunda sorun olmadığını söylediler. Araç uyarı vermedikten sonra "sorun" olarak saymıyoruz dediler. İlk bakımdan önce uyarı verdiğini söyledim, ilk km'lerde olabileceğini söyledi.

Yani 10 bin km'de yarım litre eksiltmiş araç, gayet normal dedi servisteki arkadaşlar.

Hayırlısı olsun. Servis kendi içinde çelişmiş gerçi ama. inşallah sıkıntı yaşamazsınız.

Geri
Üst Alt