Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

epc uyarısı hakkında

emregenc31

Kayıtlı Üye
arkadaşlar selamlar, her uzun yolculuğa çıktığımda epc uyarısı alıyorum. Genelde vites düşürdüğümde devir yüksek olunca yanıyor. Sollama yapmak için sol şeride geçiyorum vitesi düşürüyorum özellikle rampa yukarı durumlarda hemen epc uyarısı çıkıyor. Kontağı kapatıp söndürünce ışık sönüyor ama sürekli olması can sıkıyor. Aracı servise götürdüm herhangi bir hata yok diyorlar bilgisayara falan bağladılar. Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Hayırlı günler...

Güzel bir açıklamadan alıntıdır.

İlk ihtimal yakıt.

İkinci ihtimal karter havalandırması.

Üçüncü ihtimal boğaz kelebeği kirlenmesi, potansiyometre adaptasyonsuzluğu.

Son ihtimal elektronik hata...

EPC, DBW(drive by wire) gibi gaz telsiz, elektronik gaz kontrollü araçlardaki sisteme verilen addır. Genellenmiş adı da DBW dir.

Gaz kelebeği, gaz potansiyometresi, rolanti regülatörü, manifold gibi birçok parçadaki hatalar EPC ışığı ile temsil edilir.

Pratikte en çok EPC ışığını yakan sebep düşük yakıt kalitesidir.

Sonrasında bakılacak nokta gaz kelebeğidir. Ardından potansiyometreye bakılır. Gerekirse adaptasyon yapılır.

Ayrıca PCV (Positive Crankcase Ventilation - kapalı karter havalandırma sistemi) de gaz kelebeğini manifoldu ve emişi etkilediği için herhangi bir hatada EPC ışığını yakar.

Güzel bir açıklamadan alıntıdır.

İlk ihtimal yakıt.

İkinci ihtimal karter havalandırması.

Üçüncü ihtimal boğaz kelebeği kirlenmesi, potansiyometre adaptasyonsuzluğu.

Son ihtimal elektronik hata...

EPC, DBW(drive by wire) gibi gaz telsiz, elektronik gaz kontrollü araçlardaki sisteme verilen addır. Genellenmiş adı da DBW dir.

Gaz kelebeği, gaz potansiyometresi, rolanti regülatörü, manifold gibi birçok parçadaki hatalar EPC ışığı ile temsil edilir.

Pratikte en çok EPC ışığını yakan sebep düşük yakıt kalitesidir.

Sonrasında bakılacak nokta gaz kelebeğidir. Ardından potansiyometreye bakılır. Gerekirse adaptasyon yapılır.

Ayrıca PCV (Positive Crankcase Ventilation - kapalı karter havalandırma sistemi) de gaz kelebeğini manifoldu ve emişi etkilediği için herhangi bir hatada EPC ışığını yakar.
Hocam yakıtı 1 yıldır bpden ve aynı bayiden alıyorum. Yakıtta olacağını sanmıyorum ama diğer ihtimalleri servise gidip tek tek söyleyeceğim baktıracağım yardımların için çok teşekkür ederim.

Gaz kelebeği kirlenmiştir lpg varsa yakıt - hava fakir karışım hatası vermiş olabilir önceki aracımda çok başıma gelirdi aynı durum 6 ayda bir gaz kelebeğini temizletirdim hiç bir sıkıntı olmazdı.

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gaz kelebeği kirlenmiştir lpg varsa yakıt - hava fakir karışım hatası vermiş olabilir önceki aracımda çok başıma gelirdi aynı durum 6 ayda bir gaz kelebeğini temizletirdim hiç bir sıkıntı olmazdı.

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
lpgli değil aracım 1.4 tsi 2013 model fr. bu dediğnizi de ileteceğim teşekkür ederim.

Geri
Üst Alt