Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Eksoz dumanı

Konuyu hortlatayım o zaman.
Dün aynı sorun benim de başıma geldi.
2010 TDI CR Style Leon
yaklaşık 7-8 aydır kullanıyorum dizel olmasına rağmen bugüne kadar egzozdan en ufak duman çıktığını görmedim.
Devamlı Shell Vpower dizel alırım depoyu fulleyip bitene kadar kullanırım. En son denemek için BP Ultimate aldım.
300 km kadar gittim. Bir gün önce hiçbir şey olmayan arabadan beyaz - gri arası yanmış kızartma gibi kokan yoğun bir duman çıkmaya başladı.
Canım sıkıldı yakınımda bir sanayiye gidip gösterdim. DPF veya Conta olabilir mi diye soracakken adam motor bitmiş dedi. İçimden küfür edecektim ki Allah'a havale ettim. Eyvallah dedim kapattım kaputu çıktım.
Motorum saat gibidir. Tık ses yoktur (Allah'a şükür) performans kaybı veya aşırı yakıt tüketimi de yoktur.
dün dumansız çalışan motor 1 günde bitmez. Conta bile yaksa bunu yavaş yavaş hissettirir.
Neyse DPF ve EGR olabilir mi diye düşünürken motor ısındı 90 dereceyi gördü ve duman olayı bitti. Tamamen bitti hemde.
Ertesi gün (Bugün) motor soğukken tekrar kontrol ettim yine duman yok. Hayır motor bitse duman kesilmez diye düşünüyorum.
İnşallah DPF temizliği yapmıştır. Çünkü son birkaç gün soğukta çok şehir içi kullandım. Yakıt da farklı olunca temizlik yapmış olabilir. Yağ bakımına 6000 KM var ama hem kış hem de periyodik bakımına girip yine de kontrol ettireceğim.

ÖNCELİKLE BELİRTMEK İSTERİM Kİ O MOTOR BİTMİŞ DİYEN USTAYI TOKATLAMADAN ÇIKMIŞSINIZ , ÇOK AYIP ETMİŞSİNİZ.GENÇ YAŞIMDA ÖMRÜMÜN HAFTASONLARINI SANAYİDE GEÇİRMİŞ BİRİSİ OLARAK ÖYLE USTALARI TOKATLIYORUM. MOTOR KONUSUNA GELİNCE , DEDİĞİNİZ GİBİ MOTOR KOLAY KOLAY BİTMEZ CONTA KOLAY KOLAY YANMAZ. DUMAN SÜREKLİLİK ARZ ETTİĞİ DURUMLARDA KONTROL ETTİRİN YADA KORKMAYA BAŞLAYIN. KM Sİ KAÇ BU ARADA?
[doublepost=1515131048,1515130900][/doublepost]

ÖNCELİKLE BELİRTMEK İSTERİM Kİ O MOTOR BİTMİŞ DİYEN USTAYI TOKATLAMADAN ÇIKMIŞSINIZ , ÇOK AYIP ETMİŞSİNİZ.GENÇ YAŞIMDA ÖMRÜMÜN HAFTASONLARINI SANAYİDE GEÇİRMİŞ BİRİSİ OLARAK ÖYLE USTALARI TOKATLIYORUM. MOTOR KONUSUNA GELİNCE , DEDİĞİNİZ GİBİ MOTOR KOLAY KOLAY BİTMEZ CONTA KOLAY KOLAY YANMAZ. DUMAN SÜREKLİLİK ARZ ETTİĞİ DURUMLARDA KONTROL ETTİRİN YADA KORKMAYA BAŞLAYIN. KM Sİ KAÇ BU ARADA?
[doublepost=1515131048,1515130900][/doublepost]

Saolsın dostum.
Bu arada duman 1 kere yaptıktan sonra o günden beri hiç yapmadı.
Muhtmelen yakıtta pisliğe falan denk geldi.
veya dpf de temizlik aşamasında oldu.
Biz önümüzdeki km lere bakacağız.
Km 190 bin oldu ama aracın sesi gidişi torku vs daha 50 bin km gibi.

Saolsın dostum.
Bu arada duman 1 kere yaptıktan sonra o günden beri hiç yapmadı.
Muhtmelen yakıtta pisliğe falan denk geldi.
veya dpf de temizlik aşamasında oldu.
Biz önümüzdeki km lere bakacağız.
Km 190 bin oldu ama aracın sesi gidişi torku vs daha 50 bin km gibi.
o zaman kafan rahat olsun, ben egzozdan buhar çıkınca bile titizlenen adamım valla :) süreklilik arz etmiyorsa problem yok, dip gaz yap zorla 5-10 saniye bir tepki görürsen arabadan o zaman sıkıntı yap.

Geri
Üst Alt