eibach 5 cm yay sorunu yardım? | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

eibach 5 cm yay sorunu yardım?

Hamza koşar

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mar 2011
Mesajlar
20
Beğeniler
0
Yaş
27
#1
5 cm eibach yay taktrdım fakat arkaya ıkı kışi bndıgı zaman hafif bozuk yolda tık tık die vurma yapıyor.yay tablaya tam otrmadıgı ıcın dedıler tekrar yaptrdım ama sorun hala aynı bilgisi olan paylaşırsa sevınırım
 

KAPTAN

Forumdan Uzaklaştırıldı
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
9,425
Beğeniler
1,434
Yaş
43
#2
öyle birşey olması bana göre zor nasıl takmışlar tablada bozukluk olabilirmi
 

BoMBeR

Kayıtlı Üye
Katılım
30 Ocak 2012
Mesajlar
207
Beğeniler
109
#3
Hmm can sıkıcı bir durum. Yayın montajında sorun olma ihtimali oldukça zor. Ben dikkatli, yavaş, sakınarak sürmekten başka birşey öneremeyeceğim.

Ama bu yay olayı hakkında eğer okumak istersen aşağıdaki gibi bir yorumum var...

Aracın orjinal amortisörleriyle birlikte aracın orjinal yaylarının kullanılması gerekir. Hani tavsiye edilir değil, kesin ve net. Yay kesilmez, yay değiştirilmez. Aksi halde sorun kaçınılmazdır.

Hamza dolayısıyla herkes çok rahat, sıfır problemsiz yay değiştirip, biniyor diye düşünme dostum. Bu genel bir sorundur. Araca fazla yük bindirmeyen veya çok dikkatli sürenler yalnızca yay değiştirmenin doğru birşey olmadığını pek kabul etmek istemeseler de, yay ve amortisör birbirinin eşleniği parçalardır. Yani bir aracı alçaltmak istiyorsak doğru olan araca uygun coilover almaktır.

Haliyle doğru olan çözümün fiyatı tuzludur dolayısıyla 10 kişiden 9'u yay değiştirir ve vurmalara, bozuk yoldaki dengesizliklere çok da aldırmaz. Ben şöyle yorumluyorum, araba cadde arabasıysa yani her yola kullanmıyorsan, şehirlerarası gitmiyorsan, olayın gezmek tozmaksa takarsın yayları araç güzelleşir (doğru olmasa da). Dikkatli kullanırsın, çukurlardan kaçarsın, tümsekten çok yavaş geçersin.

Yok hem araç güzelleşsin hem de doğru olanı yapalım, her yola gidebileyim, gerektiğinde yükselteyim, gerektiğinde alçaltayım, yumuşatayım, sertleştirelim, jantlara göre sorunsuz, vurma yapmadan ayarlayabileyim istiyorsan coilover şart. Sadece yay ile herşeyi çözdüm, harikayım diyen pek görmedim, varsa da jant ölçüsü, lastiği, kullanım alışkanlığı, gittiği yol öyle denk gelmiştir ki hakikaten sorun yaşamıyordur.
 

Hamza koşar

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mar 2011
Mesajlar
20
Beğeniler
0
Yaş
27
#4
teşekkr edrım .tablada sorun yok ama sorun ne bulabılmış deglm.olmadı dıkenıne katlancam artık yapck bsy yok
 

leon sport

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
5,731
Beğeniler
360
Yaş
36
#5
Baklaların birbirine vurması soz konusu değilde yayların uçlarına hortum taktilarmi ?