Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

egzoz ucunun aşırı ısınması

yasarmars

Kayıtlı Üye
belki hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda tdi aracıma çift çıkışlı egzoz ucu taktırdım. dun akşam parka yanaşınca gaz verdikçe egzozdan patlama sesi geldi.egzoz ucu resmen el yakıyor.heralde egzoz cıkışından gaz tam olarak çıkmıyor diye düşünüyorum.bilgilerinize ihtiyacım var.sizce neden olabilir.?

belki hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda tdi aracıma çift çıkışlı egzoz ucu taktırdım. dun akşam parka yanaşınca gaz verdikçe egzozdan patlama sesi geldi.egzoz ucu resmen el yakıyor.heralde egzoz cıkışından gaz tam olarak çıkmıyor diye düşünüyorum.bilgilerinize ihtiyacım var.sizce neden olabilir.?

kardesim gaz cig atiyormu buyuk bi ihtimal gazi tam yakmiyor arac bide kisa gaz verip cekince sikisip ses veriyo olabilir yakit filtresi ni ne zman degismistin

Egzos Neden ısınır yada eskir..

Araci çaliştirdiğiniz Zaman Egzoz Içerisine Dolan Sicak Egzoz Gazi Sistem
Içerisinde Buhar Ve Suya Dönüşür Bu Su Isinma Sonucu Kuruma Devresine Geçer Araci (stop) Ettiğimiz Zaman Isinan Egzoz Sogumayabaşlar vehttp://forum.donanimhaber.com/m_17278174/tm.htm#Buhara Dönüşür

Sonuç:Egzoz Içerisinde Bekleyen Su Paslanma Devresini Başlatır..

Manifolttan Gelen atık Gaz Egzoz Içerisinde Beli Bir Zamanlama Yapar Sonra çikişa Geçer..
Egzozda Bir Filitredir Tikandigi Zaman Sistemin "Normalden Fazla Isinmasina"
Buna Kavrulma Denir Buda Egzozun Patlamasina ve aşırı ısınmasına sebep olur..

Eger Susturucuda yada Boruda Kaçak Varsa Susturucu Içindeki Genişlemeyi Tamamlayamayan Gaz çürük Yerlerden Normalden Fazla çikiş Yapar Buda Aracin çekişinin Düşmesine Ve Anormal Bir Yakit Sarfiyatina Yol Açar..

Benim Aracım Daha yeni böyle bir Sorun Olamaz Diyenler için..

Egzoz ömrü :
Aslinda Araca Göre Deyilde Kullanıcıya Göre Degişiyor
Aktif Kulanicinin Egzozu 4 / 6 Yil Giderken
Normal Kulanicida 2 / 4 Yil
Az Kulanicida 1 /2 Yila Kadar Düşüyor

Kısa mesafelerde ısınıp soğuma çıok olduğundan,
Uzun Kilometrelerde ise Aşiri Isiya Maruz Kaldigiiçin yani her halükarda http://forum.donanimhaber.com/m_17278174/tm.htm# Kavrulma Sonucu Susturucu Ve Paletlerinin çökmesine Neden Olur..

Sonuç: Eğer Taktırdığınız Egzost ucunun montajında gözle görülür bir hata yoksa egzozun normal çalışma ısısıdır bu hissettiğiniz ısınma (Malzeme kalitesi düşükse çok fazla ısınmış gibi görünebilir size) eğer normal ısısından yüksek ise egzoz ömründe bir azalma söz konusudur.. montajını yaptırdığınız ustaya bir gösterin :eek:key:

ilginç bir sorun eksoz sistemini komple kontrol ettirmekte fayda var bence

abi araç 2012 model tdi.10, ayda 2 yıl olacak. gaza bastığımda egzoz dan haşırtı geliyor.hani bazı egzozlara birşeyler takıyorlar o sesten çıksın diye,öyle bir ses.. egzoz ucu anormal derecede ısınmış.parmaklarım yandı.tampona değse eritecek durumda.yarın dünya egzoz a gidecem.zaten ucuda orada taktırmıştım.. araç daha garantide acaba servise gitsem ucu değiştirdiğim için kıllık yaparlarmı sizce?

abi araç 2012 model tdi.10, ayda 2 yıl olacak. gaza bastığımda egzoz dan haşırtı geliyor.hani bazı egzozlara birşeyler takıyorlar o sesten çıksın diye,öyle bir ses.. egzoz ucu anormal derecede ısınmış.parmaklarım yandı.tampona değse eritecek durumda.yarın dünya egzoz a gidecem.zaten ucuda orada taktırmıştım.. araç daha garantide acaba servise gitsem ucu değiştirdiğim için kıllık yaparlarmı sizce?

Servis uç için bişey dememeli o zaman lastik Söküp Takmayada bi bahenesi olur zira Uç bu sonuçta (Yanlış montaj yada herhangi bir hata olmadığını varsayarak) sadece güzel dursun diye kaynatılıyor yada vidalanıyor.. fakat Dizel araçlarda o hışırtının geliş sebebi malesef ülkemizde satılan nadide motorinin ve havanın temizliğinden Egzost ta yukarıda bahsettiğim su buharına birde yakıt atığı tortu eklenince rahat rahat egzos gazının dışarı atamadığına delalet aracın.. Isınma sebebinde bu tıkanma bence..

Dizel Kullanan Arkadaşlar Görünce onlarda paylaşacaktır.. o sesin kaynağını ve sebebini ;)
@Duvi, @Lejyoner

servis uc ile ilgili hiçbir şey demez...sorun olmaz merak etmeyin.

Dizel aracımda eksoz ucu kullanıyorum.belli oranda ısınma oluyor fakat öyle abartı değil,ancak patlama vs hiç olmadı..sizin aracınızda katalizörde tıkanma olabilir kontrol ettirmenizde fayda var..

Geri
Üst Alt