Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

EBAY dan alışveriş resimli anlatım

YEKTA

Kayıtlı Üye
arkadaşlar ara sıra ebay dan alışveriş hakkında sorular soruluyor kılavuz olur diye düşündüm (alıntıdır)
Şimdi siteye girip klasik üye formunu dolurup üye olduktan sonra arama kısmına Reels> Spinning gibi kelime yazmanız lazım.Daha sonra sonuçlar listelenekcek.

Resimde görüldüğü gibi numaralar yazdım bunların anlamları:

1-)Bids:
Ödeme şekli/Açık artırma:
Bu bölümde sayılar görürseniz okadar fiyat teklifi verilmiş demektedir.
Buy it Now yazıyorsa artırmasız direkt satış fiyatı demektir.

2-)Price:
Fiyat:
Amerikan Doları üzerinden ürünün son fiyatını belirtmektedir.
Eğer artırmalı bir ürünse bu rakamdan yüksek bir teklif vermeniz gerekmetedir.
Buy it Now ürün seçtiniz ise net ödeyeceğiniz fiyatıdır.

3-)Shipping To:
Taşıma/Sevkiyat:
Siteye ilk login olduğunuzda bu kısım USA olarak seçilidir. USA yazısını tıklayıp açılan pencereden TURKEY i seçip SAVE butonunu tıklamalısınız.Yoksa türkiye'ye gönderilmeyen bir ürün için hayaller kurmuş olursunuz. Ayrıca burayı TURKEY yapınca price'a eklenecek kargo fiyatı ekranda gözükecektir.
Yani ekranda Price:20$ Shipping 10$ yazan bir ürüne toplamda 30$ ödeyeceğiniz demektir.
Tabiki ebay aldığınız ürünün fiyatına göre kendisi komisyon almaktadır. son aldığım üründe 20$ üründe 1$komisyon almışlardı. Bu komisyonu pay pal ile ödeme anında ekranda göreceksiniz.
Ayrıca listeleme ekranınızda kargo kısmında (Not specified) yazıyorsa Türkiye'ye gönderilmeyen ürün demektir.Boşuna bu ürün ile ilgilenmeyiniz.

4-)Time Left:
Kalan Süre:
Listelenen ürünün açık artırmada kalan süresini belitir. (gün-saat-dakika)(Day/Hour/Minute) cinsinden süreyi belirtilir.

5-)Ürün Adı / Resmi:
Bu kısımda ürünü tıkladığınızda fiyat ve teknik özellikleri sayfası gelmektedir. Satın alma ve artırma kısımları bu kısımdadır.

Ürünü seçtik geriye kaldı açık artırmaya katılma veya satın alma:

ebay2.jpg

Resimde görüldüğü gibi numaralar yazdım bunların anlamları:

1-)Your Maximum Bid:
Maksimum fiyat teklifiniz:
Seçtiğiniz ürün için ödeyebileceğiniz kargo hariç maksimum fiyatınız.
Ayrıca bu kısımda (Enter US $25.45 or more) gibi bir yazı bulunur bunun anlamı yeni teklifiniz 25.45$dan daha büyük olmalıdır anlamındadır. Bu ürün için 40$ yazdığınızda sistem ortalama 26$gibi bir rakam yazacaktır başkaları fiyatı yukarı çektikce sizin verdiğiniz rakama kadar sistem sizin adınıza fiyatı artıracaktır.

2-)End time: Shipping costs:
Artıma bitiş süresi ve kargo ücreti:
Bu kısımda gün/saat/dakika cinsinden artırmanın kalan zamanı verilmektedir ve ayrıca ürün fiyatına eklenecek türkiye'ye kargo ücreti belirtilmektedir.

3-)History:
Artırma geçmişi:
Ürüne fiyat teklifi verenlerin kullanıcı isimleri ve kaçtane artırma yapıldığı belirtilmektedir.

4-)Item Specifics - Item Condition :
Ürün özellikleri:
Ürünle ilgli detaylı bilgiler bulunur bu kısımda dikkat edilmesi gereken kısım Condition: yazan yerdir. (New) yazıyorsa yeni kutusu açılmamış demektir. (Used) yazıyorsa kullanılmış 2.el ürün olduğunu belirtir.

5-)Buy safely:
Satış güvenliği:
Bu kısımda satıcıya ait memnuniyet skoru bulunmaktadır.
Bu satıcıdan ürün alan kişilerin geri bildirimlerine göre ebay puan vermektedir. Bu puan nekadar yüksek olursa okadar güvenli demektir.Ayrıca Power Seller yazan bir satıcı ise korkmadan ürün alabilirsiniz demektir.

6-)Meet the seller:
Satıcı ile iletişim:
Bu kısımda satıcının ebay adı ve kaç tane olumlu satış yaptığı satıcı seviyesi ve ülkesi hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Bu sayfanı en alt kısmındaki;

Shipping and handling
Kısmında mutlaka turkiye'yi seçip update yapmanız gerekmedir.
Shipping and Handling To Service Insurance yazar:
Burada Kargo ücreti taşıma şekli / taşıyıcı firma adı ve sigorta ücreti yazar.

Tüm bu işlemlerden sonra ürünü açık artırmasını kazandığınızda ödeme kısmına geçmeniz gerekmetedir. Bunlarıda 2. bölümde açıklayacağım
smile.gif

Merhabalar,

Birinci bölümde nasıl ürün araştırması yapılacağı ve açık artırmalara katılırken dikkat edilecek hususları anlatmıştım.

Bu bölümde açık artırmaya girmeden
Buy it Now (Hemen Satınal) ürünlerin dikkat edilmesi gereken yerleri ve ödeme sayfası anlatılacaktır.

ebay3vf1.jpg

Resimde görüldüğü gibi Türkiye'ye gönderimi olan ve Buy it Now bir ürünün alım işlemlerini inceleyeceğiz.

1-) Buy it now price:
Hemen satınal ücreti:
Bu kısımda açık artımasız ve kargo ücreti hariç net satış fiyatı bulunmaktadır.
Fiyatın yanındaki buy it now yazısını tıklayarak satın alma işlemlerine başlanmaktadır.

2-)En time:
Satışın biteceği kalan süre:
Açık artırmalı ürünlerdeki gibi buy it now ürünlerinde satıştan kalkacağı süreler bu kısımda belirtilir.

3-)Shipping costs:
Taşıma/Kargo ücreti:
Satın aldığınız ülke'den kapınıza kadar gelecekürün için ödeyeceğiz ücreti belirtir.
Stadart Hız / Acele gönderim gibi opsiyonu olan göndericilerde fiyat altenatifleri sayfanın en altındaki Shipping and handling bölümünde Service kısmında belirtilmektedir.

4-)Item location:
Ürünün bulunduğu şehir ve ülkesi:
Satın alacağınız ürünün hangi şehirde olduğu bu kısımda belirtilmektedir.

5-)Quantity:
Stok Miktarı:
Satıcının elinde kaç tane aynı üründen olduğu bu kısımda belirtilmektedir. Birden fazla ürünü olan bir satıcıdan tek kargoda istediğiniz miktarda getirte bilirsiniz.

Herşey istediğiniz gibi ve ürünü satın almaya karar verdiğinizde Buy it Now butonunu tıklayınız.

ebay4zr8.jpg

Yeni açılacak sayfa yukarıdaki gibi olacaktır.
Bu sayfada;
Ürün fiyatı ile satın almak istediğiniz miktar size sorulmaktadır.
Satın alacağınız miktarı oş kutuya yazdıktan sonra Continue butonunu tıklayınız.

ebay5si2.jpg

Bu sayfada;
Ürünle ilgili son fiyat bilgileri ve ödeme şekilleri bilgileri bulunmaktadır.
Commit to buy Butonunu tıklayarak bir sonraki adıma geçeceksiniz.

ebay6os7.jpg

Bu sayfada;
Ürün alım işlemlerinin bilgilerinin ödeme sayfasına aktarıldığı ve Pay Now ödeme sayfasına geçilmesi gerekilmektedir.

ebay7hk8.jpg

Bu sayfada artık ürünle ilgili son işlemler bulunmaktadır.
invoice (Fatura bilgileriniz) bu sayfada gözükmektedir.

1-)Shipping Adress:
Teslimat adresi:
Kargonun geleceği adres bu kısımda belirtilir.Daha önceden ebay'a üye olurken adresinizi yazdı iseniz bu kısımda otomatik çıkacaktır. Adresinizde bir yanlışlık var ise change shipping adress kısımdan güncellemeniz gerekmektedir.
Adreslerinizde Türkçe harf kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. ve tam açık adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.

2-)Seller-item-Note:
Satıcı-ürün-Satıcıya not:
Bu kısımda ürün bilgileri ve satıcıya iletmek istediğiniz notunuz varise Add note yazısını tıklayarak iletebilirsiniz.Tabiki notuzu ingilizce yazmanız gerekmektedir.

3-)Shipping and handling:
Taşıma ücreti ve taşıyıcı firma ile gönderim şekli bulunmaktadır.

4-)Quantity:
Stok Miktarı:
Satın alacağınız net miktar belirtilmektedir.

5-)Price:
Ücret:
Sadece ürüne ödeyeceğiz toplam tutar belirtilir.

6-)Sub total:
Genel toplam:
Satın alacağınız ürün miktarının ücret ile çarpımın sonucu bu kısımda belirtilmektedir.

7-)Shipping and handling:
Taşıma ücreti:
Faturaya ilave edilen kargo ücretini belirtir.

:cool:Total:
Toplam:
Aldığınız ürünlerin ücreti + kargo ücreti var ise sigorta bedeli dahil net kartınızdan çekilecek ücrettir.

Uyarı: Ebay komisyonu bu sayfada dahil değildir. Sadece satıcı tarafına ödenecek tutarların toplamıdır.

ebay8ab9.jpg

Ebay ile ilgili son sayfadır.
Seçeceğiniz ödeme şekline göre yeniden başka sayfaya yönlendirileceksiniz.

Bu sayfada;

1-)Payment method (total)
Ödenecek toplam tutar:

1-)Paypal account(login required):
Daha önceden Paypal üyeliğiniz var ise buradan kullanıcı girişi yaparak ödeme yapabilirsiniz.Ödeme bilgileri otomatik ebay tarafından paypal'a aktarılacaktır.

Paypal üyeliğiniz yok ise Bölüm 1'de murat(balikci) arkadasimiz paypal yeni üyeliği anlatmıştı bu bilgilerden yararlana bilirsiniz.

2-)Other accepted payment methods:
Diğer onaylanan ödeme şekilleri:

Ödemenizi paypal üzerinden değilde money order (para transferi) / Other credit card services (diğer kredi kartı servisleri) ile yapmak isterseniz bu bölümü tıklamanız gerekmetekdir.

3-)Don't have paypal account:
Paypal üyesi değil iseniz daha kısa bir form ile ödeme yapmak için singn up burayı tıklayınız.

Bu sayfada seçeceğiniz ödeme şekline göre sizden paranız satıcıya transfer edilecektir ve satıcı size nezaman ürünün kargoya verildiğine dair ebay üzerindeki mesaj kutunuza bilgi gönderecektir. Satın aldığınız ürünüz my ebaybölümünde belirtilecektir.
Bölüm 3: (Ödeme)
Daha önceki bölümlerde nasıl makina araştırılacağı ve açık artırmalara nasıl katılınacağını anlatmıştım.
Artık ödeme kısmınıda tamamlayacağız.

Ebay'da kazandığım (Won - Kazanılmış) bir ürünü paypal ile yaptığım ödemeyle ilgili ekran görüntülerini aşağıda sizlerle paylaşacağım.

ebayodeme1np6.jpg

My ebay kısmında (won) olan ürünümüzü (pay now) linkini tıkladıktan sonra
Ebay üzerinden paypal kullanıcı giriş yapıp bu ekran ile karşılaşacağız.

Burada artık ürünle ilgili özellikler ve fiyatlar bulunmaktadır ve ödeme gerçekleşemeden önceki son kısımdır.Herşey doğru ise

Confirm You Payment
linkini tıklayınız ve açılacak yeni sayfa aşağıdaki gibi olacaktır.
(Yukarıdaki ekrandaki ürün 24.15$ değerindedir. Paypal hesabımda 3.90$ bakiye olduğu için 20.25$ ödenmiştir.)

ebayodeme2ew1.jpg

Bu ekranda kartımızdan gerekli ödemenin çekildiği ve işlemlerin başarı ile tamamlandığı bildirilmektedir.

Artık ödemeyi gerçekleştirdik.ödememizi kontrol etmek için yine
my ebay bölümündeki (won) linkini tıklayınız ve satın aldığınız ürün ekrana gelecektir.

ebayorderck0.jpg

Bu ekranda more options yazısının üstüne gelip view order detail linki tıkladığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.
ebayodeme3or6.jpg

Yaptığımız ödemenin pay pal detayı için yine more options yazısının üstüne gelip view paypal transaction linki tıkladığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

ebayodeme4no7.jpg

Artık tüm işlemler bitti kargomuzun gelmesini bekleyeceğiz.

keyifli forumlar

ebay.com ve ebay.co.uk üzerinden bir iki alışveriş yaptım ve yapmayı düşünen arkadaşlara bir iki önerim olacak

1. ürün aramanız sırasında sağ tarafta üstte sıralama seçemekleri var buradan Sort By: Price +P&P : Lowest first derseniz ülkemize kargosu ile birlikte en düşük ücretli parçaları görürsünüz. Tabiki yeni açılan pencerede TUR yani Türkiye seçilmelidir

2. Her zaman 3-5 dolar fazla olsada Top Rated Sellers lardan alışveriş yapın bu da soldaki seçeneklerdedir. Özellikle Uzakdoğulu satıcılarda maalesef ürünün kargolanmaması yanlış adrese yollanması sorunları oluyor.

3. Genellikle Amerikadan ya da ingiltere gibi avrupa ülkelerinde bulunan asatıcıları tercih ediniz.

ingiltereden body kit almayı düşünüyorum adamı türkiyeye göndermeyede ikna ettim ve şahıstan alıcam şirketten değil bu durumda bana hediye diye gönderse body kit i gümrükte bir sorun çıkarırmı bunun fiyatı bu kadar falan diye üstünede doğum günün kutlu olsun gibi türkçe şeylerde yazdırmayı düşünüyorum

ingiltereden body kit almayı düşünüyorum adamı türkiyeye göndermeyede ikna ettim ve şahıstan alıcam şirketten değil bu durumda bana hediye diye gönderse body kit i gümrükte bir sorun çıkarırmı bunun fiyatı bu kadar falan diye üstünede doğum günün kutlu olsun gibi türkçe şeylerde yazdırmayı düşünüyorum

Güzel fikir tutarsa yurt dışı alışverişlerinde yeni bi strateji olur bu, yürür gider.. Fikir babası olursun :)

benim asıl sorunum zaten alışverişte fatura bulunmayacak bunun fiyatını ne olarak düşünüpte vergi kesiceklerki ha akrabam bana hediye göndermiş ha adam bana hediye göndermiş nerden bilebilirler veya ne farkı var birde faturayı düşük kestir diyorlarda adamdan alıcam adam nasıl fatura kesebilir

merhaba arkadaşalar... ben ebay uzerinden kendi imalatım atatürk resimli ,istanbul resimli tsört satmak istiyorum..
fakat.. tek tek listeyebiliyorum..bunu isteyen istediş bedeni rengi seçme özelliği var ama ben bulmadım bu konuda bilgisi olan var mı?
yani siyah tsort s beden isteyen tek listede alsın istiyorum ama ben liste yapamiyorum
yada beyaz tsort XL bedeni almak istiyorsa renk ve beden seçeneği olacak şekilde
liste yapmak istiyorum.ç.. bu konuda yardımcı olavak olan varsa sevinirim.. tşk ler

Geri
Üst Alt