Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Dyno Ölçüm Farklılıkları Hk

• Konbuyu başlatan swotr
  • Başlangıç tarihi
S

swotr

Guest
Arkadaşlar, geçen haftaki otohaber dergisinde bir okuyucunun aracının yazılımla gücünü arttırtıktan sonra, dyno ölçümlerinde farklı değerlerin çıkmasıyla ilgili sorusu ve Onno Usta'nın buna yanıtı aşağıda yeralmakta.

Özetle: Frenajsız dyno'larda ölçümlerin sorunlu olduğunu, turbo basıncı için yük oluşması gerektiğinden bahsetmekte. Dyno'ya çıkan/çıkmayı düşünen arkadaşları bilgilendirici olması açısından paylaşmak istedim :)

SORU:
2010 model Ford Focus HB Titanium paketli aracımda 1.6 TDCi motor görev yapıyor. Bu motorun 109HP olan gücünü 118HP ye , 240Nm olan torkunu ise 262Nm ye çıkarttık. Aracın performansını 50km sonra tekrar ölçtürdüm ve 136HP-310Nm çıktı.

1000km sonra tekrar ölçüldü ve 158Hp 350Nm çıktı. Aracımda hiç bir değişiklik yaptırmadığım halde bu güç farkı nereden kaynaklanıyor. Aracın performansında eskiye göre düşme olurken bu işlemler uzun vadede aracımda bir probleme yol açar mı ? Günde en fazla 20km mesafe kat ediyorum ve sadece Shell GTL mazot alıyorum. "

YANIT:
Dizel veya benzinli turbo motorların ölçümleri frenajsız dinamometrelerde sorunludur. Ancak piyasada bulunan dinamometrelerin çoğu da maalesef serbest ölçüm yapan yani yol durumunu araca aktaramayan frenajsız ürünlerdir.

Turbo basıncının oluşabilmesi için araçta ve motorda yük oluşması gerekir. Bu yüklenme özelliği ise ancak yolun şekli itibari ile farklı özelliklerde olacağından turbo basıncının oluşma ve devamlılığı da yükün aniden meydana gelmesi ve devamlılığı paralelinde olacaktır.

Serbest ölçüm dinamometrelerinde ise karşı yük olmadığından ölçenin de kullanım özelliklerine bağlı olarak da her biçimde farklı sonuç ve motor devri söz konusudur.

Yani kısacası ölçümler gerçek değildir yaklaşık verilerdir. Sizin de sorununuz yapılan iş ve çalışma ile ilgili değil ölçüm ve veri yanlışlıkların aldatmasının bir sonucudur.

Ayrıca günde 20km gibi bir kullanım için de bu kadar işi neden yaptırdınız anlamak mümkün değil.

harbiden 20km re için neden chip

o nasıl iş ya 109 hpden 158 hpye? bu gidişle 200 e doğru yolu var bunun:)

bu arada son cümlede ayıp etmiş sanane adam ne yaparsa yapar sen adam gibi cevap ver işine bak

ya kusura kalmayında hala onno usta yazıları okunuyor mu su memlekette ? adam eskıden ıyıydı evet cogu kısının ustası oldu ama devrı kapandı artık boyle yorumlar yapması da cıdden cok sacma gelıyor bana.
1.sı 109hp lık tdı motordan 158hp almak hıc de zor degıl
2.dyno olcumlerı yanlıstır sudur budur dıyo ama ıyı olcum dynolar nasıl olyosa olması gereken bg lerı verıyor.
yok yuke bınmesı lazımmıs da suymus buymus o zaman yuk tıpı dyno alırsın koyarsın dukkanına onla olcersın kardesım
pasaoglunda vamag var ve tr de suan en duzgun dynolardan bırıdır.barbaros,ozgun flan serp kullanyolar onlarınkı de cok yakın degerlerı alabılıyor
bunların hepsını es gecıp dyno olcumlerı yanlıstır dıyosa bu adam saka demektır.
soruyu soran eleman ıse sunu es gecmıs,dyno olcumu yapılırken cesıtlı faktorler vardır olcumu etkıleyebılcek olan,dynonun kalıbrasyonu,o gunkı hava sartları,olcum yapılırken olcum yapılan vıtes bunlar sadece b kısmıdır etkılı olabılcek nedenlerın basında
adam 1.8 t ye k03s yada k04 takıcagına k03 u hybrıd yapıp guc alıyor,bundan 10 sene once olsa eyvallah da herseyın oldugu bılgının forumlardan bıle takıp edılebıldıgı b donemde o tarz ustaların modası gectı artık

ya kusura kalmayında hala onno usta yazıları okunuyor mu su memlekette ? adam eskıden ıyıydı evet cogu kısının ustası oldu ama devrı kapandı artık boyle yorumlar yapması da cıdden cok sacma gelıyor bana.
1.sı 109hp lık tdı motordan 158hp almak hıc de zor degıl
2.dyno olcumlerı yanlıstır sudur budur dıyo ama ıyı olcum dynolar nasıl olyosa olması gereken bg lerı verıyor.
yok yuke bınmesı lazımmıs da suymus buymus o zaman yuk tıpı dyno alırsın koyarsın dukkanına onla olcersın kardesım
pasaoglunda vamag var ve tr de suan en duzgun dynolardan bırıdır.barbaros,ozgun flan serp kullanyolar onlarınkı de cok yakın degerlerı alabılıyor
bunların hepsını es gecıp dyno olcumlerı yanlıstır dıyosa bu adam saka demektır.
soruyu soran eleman ıse sunu es gecmıs,dyno olcumu yapılırken cesıtlı faktorler vardır olcumu etkıleyebılcek olan,dynonun kalıbrasyonu,o gunkı hava sartları,olcum yapılırken olcum yapılan vıtes bunlar sadece b kısmıdır etkılı olabılcek nedenlerın basında
adam 1.8 t ye k03s yada k04 takıcagına k03 u hybrıd yapıp guc alıyor,bundan 10 sene once olsa eyvallah da herseyın oldugu bılgının forumlardan bıle takıp edılebıldıgı b donemde o tarz ustaların modası gectı artık

ben okuyorum can.. var mı başka kaynak okunacak, sen paylaş bilgilenelim.. internet bilgi çöplüğünden ibaret, forumlarda onun bunun yorumu çok güvenilir değil.. en azından burada muhatab olunan bir dergi ve orada deneyimli birinin görüşü var, yanlış ya da doğru ve bu editörün ya da sorumlu başka kimselerinde kontrolünden çıkıp yayına sokuluyor.. varsa açıklamalarında yanlışlık konuşalım, yoksa o okunuyor mu hala bu okunuyor mu diyerek bir yere varamayız, sen bu konuları aştın kesmiyor belki ama ben bilmiyordum frenajlı dyno mevzusunu, birçok şey öğreniyorum köşesinden .. tamam kendi görüşünü ifade ediyosun ama bir burada bir moderatör kimliğin var, yapılan paylaşıma bu şekilde yaklaşman doğru değil

ben okuyorum can.. var mı başka kaynak okunacak, sen paylaş bilgilenelim.. internet bilgi çöplüğünden ibaret, forumlarda onun bunun yorumu çok güvenilir değil.. en azından burada muhatab olunan bir dergi ve orada deneyimli birinin görüşü var, yanlış ya da doğru ve bu editörün ya da sorumlu başka kimselerinde kontrolünden çıkıp yayına sokuluyor.. varsa açıklamalarında yanlışlık konuşalım, yoksa o okunuyor mu hala bu okunuyor mu diyerek bir yere varamayız, sen bu konuları aştın kesmiyor belki ama ben bilmiyordum frenajlı dyno mevzusunu, birçok şey öğreniyorum köşesinden .. tamam kendi görüşünü ifade ediyosun ama bir burada bir moderatör kimliğin var, yapılan paylaşıma bu şekilde yaklaşman doğru değil

moderatorlugumle yazdıgım arasında b baglantı olmasın bu gune kadar ben forumda bılgı mayetınde cok sey yazıp cızdıgımı dusunyroum ve buna dayanarak da oyle b yorum yaptım,senın bunu paylasmana laf ettıgım ıcın degıl abı tamamen su adama dergılerde yazı yazdırmalarına laf edıyorum ben.kendısı ıle bırebır gorusmuslugumde oldu efsanelerı de ordan burdan da duydum ve bu ustanın eskı teknolojı uzerınde ıyı oldugundan baska bsye ınanmıyorum ben.Bılgılenmek adına da cok guzel forumlar var,vwvortex,seatcupra.net,audisport.net gıbı vw grubu arabalar hakkında cok ıyı yazıların deneyımlerın oldugu forumlar ben bunları okuyorum bu ısı bılen baska ınsanlarla ıletısım halınde oluyorum.Su adamın yazdıgı seylerı burdan bılmeyen 10 kısı okusa hemen"dynolar yanlıs olcum yapar "muhabbetı yukselmeye baslıcak.savaspasaoglunun ya yazıları vardı b dergıde faydalanılmaksa onu okumak daha yerınde olur.bu adamlar maslak sanayıde ısım yapmıs ınsalar ve dergılerde bu yuzden secıyorlar gelıp yazı yazsınlar dıye,dyno olcumu yapan yazılım yapan daha ne adamlar var memlekette ama dergılerde yazıları yok.Senın paylasımına laf attıgım yok yanlıs anlama benım bu yazıya yorumum baslı basına devrını kapatmıs bırıne sorular sordurum bellı seylerı yalan yanlıs lanse ettırmelerıne sınırlenyorum.bu yazıyı okuduktan sonra o zaman memlekette butun dynoların yanlıs olcum yaptıgına ınanalım 20km yol ıcın de yazılım yaptırmayalım

Geri
Üst Alt