Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

DSG titreme, silkeleme, mekatronik sorunlarıyla ilgili test

Zngn

Kayıtlı Üye
Başka bir forumdan bulduğum çok güzel bir test
wink.png

1) Biraz arabayı sürün motor ve şanzıman normal kullanım ısısına ulaşana kadar. Sonra arabayla 2-3 kez arka arkaya hızlı dur kalk yapın, yani araba dururken gaz pedalını ortalama 3/4 basın (dikkat ESP olsa da yüksek tork nedeniyle patinaj atar). En son da bir kez yumuşak kalkışı deneyin. Eğer bu denemelerde araç zıplama ya da silkeleme hareketi yapmazsa güzel. (zıplama yaparsa mekatronik değişmesi lazım, silkeleme yaparsa volan/baskı balatasında sorun var demek)

2) Sonra bir yokuşa gelip geri viteste bu yokuş yavaşça çıkın, DSG ler normalde çok dik olmayan rampalarda kendini baya bir yukarı çeker, siz bu denemeyi kendiniz gaza basarak yapın, yine zıplama yoksa güzel. (varsa mekatronik değişmesi lazım)

3) DSG ve Turbo yu denemek için bir test de şu olacak; yine bir yokuş bulun, yokuşta yan durun, yani yokuş yukarı solunuz yokuş aşağı sağınız olsun ve sola dönerek yokuşu orta bir hızda çıkmayı deneyin, zıplama yoksa güzel (varsa mekatronik değişmesi lazım), eğer ama araba ilk anda biraz güçsüz ve aniden uğultuyla hızlanma gerçekleştirirse ya turbo ya da kompresör valvinde sorun var demek. Bu valv pahalı bir şey değil, takması ile birlikte max 300 TL.

4) Motoru denemek için bir son test daha var; yine arabayı biraz sürmüş olun ve "biraz hızlı" gidebileceğiniz bir yola çıkın. 1500-2000 devirlerde seyredin. Tüm hoparlör pencere vs. ses yapacak herşeyi kapatın. Sonra gazı "kökleyin" (Vites D de olsun, S de 5000 devir civarında vites değiştirir) ve 2000-3000 devirdeki vites geçişlerine dikkat edin; tüm TSI lar bir ötme sesi yapar burda fakat çok ses yapıyorsa kompressörün su pompasına bağlı mıknatıs "bağlantısında" sorun var demek. Bu kısa vadede önemli birşey değil fakat uzun vaadede ne sorunlar yaratacağı da belli değil. Sadece bir "turbo cufcuf" dedikleri bir sese benzer bir ses çıkarır ki bazıları bunu sever bile. VW bu sorunla ilgili olarak yeni bir su pompası geliştirmişti fakat bunun da bozulduğunu gördüler. Yani bu soruna karşı kesin bir çözüm yok, fakat bu konuyla ilgili olarak "iyiniyet garantisi" kapsamına girme ihtimaliniz de yüksek.

Benim aracımda da benzer bir sorun mevcut. 1. testteki gibi motor ve şanzıman ısındıktan sonra yoğun trafikte sıkça yapılan dur-kalkın ardından titreme yapıyor. Bazen ciddi hissediliyor bazen sadece ben hissediyorum. Birkaç kere servise götürdüm servis teste çıkalım diyor ama adamların yaptığı 5 dklık testte malesef bu sorun meydana gelmiyor. Bunu da defalarca belirttim. Sonrasında tabiri caizse pışpışlayıp gönder. Yok efendim yazılım atalım bir bakın, yok efendim bu titreme normal gibi bahaneler... Yukarıda ki testleri henüz deneme fırsatım olmadı. Malum bu aralar havalar çok soğuk ve Ankara'da çoğu yer buz. En kısa sürede testleri deneyip sonucu burada bildireceğim.

Çok yararlı bilgiler. İkinci el alacak arkadaşlar için elzem hepsi. Paylaşım için teşekkürler..

benim araç dsg değil doğal alarak ama bu geri viteste yokuş çıkarken titreme olayı bende de var :(

Benim aracımda da benzer bir sorun mevcut. 1. testteki gibi motor ve şanzıman ısındıktan sonra yoğun trafikte sıkça yapılan dur-kalkın ardından titreme yapıyor. Bazen ciddi hissediliyor bazen sadece ben hissediyorum. Birkaç kere servise götürdüm servis teste çıkalım diyor ama adamların yaptığı 5 dklık testte malesef bu sorun meydana gelmiyor. Bunu da defalarca belirttim. Sonrasında tabiri caizse pışpışlayıp gönder. Yok efendim yazılım atalım bir bakın, yok efendim bu titreme normal gibi bahaneler... Yukarıda ki testleri henüz deneme fırsatım olmadı. Malum bu aralar havalar çok soğuk ve Ankara'da çoğu yer buz. En kısa sürede testleri deneyip sonucu burada bildireceğim.

Öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim :)

araç dur kalk trafiğine girdiği zaman manuele atın 1 de dursun o zaman titreme yapmaz..
çünkü 5km/h geçtiği anda D2 ye atıp debriyajdan yemeye başlıyor..
ön takımdan gelen bir ses vardı test sürüşüne çıktım 2 kere farklı elemanlarla
onlar duymuyordu ben duyuyordum..oluyor öyle(neyseki sorunu internetten buldum soğuk havalarda olan bişeymiş)
geçen ay Platinne(çağrı) geldi bana teste çıktım arabayla araba debriyaj kaçırıyordu her viteste..
servisteki eleman bişey yok bu aracın demiş..sonra çağrı video çekmiş devir saatini öyle mekatronik değiştirdiler..
demek istediğim bazen servis ya bulamıyor ya da önemsemiyor..

paylaşım için teşekkürler

Paylaşım için teşekkürler muhtesem bir sistem aslında dsg ancak sıkıntıları mevcut :(
Geri viteste titreme genel itibari ile seatlarda var ama bir süreden sonra düzeliyor bende ilk aldığımda vardı suan sıkıntısız

Öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim :)

araç dur kalk trafiğine girdiği zaman manuele atın 1 de dursun o zaman titreme yapmaz..
çünkü 5km/h geçtiği anda D2 ye atıp debriyajdan yemeye başlıyor..
ön takımdan gelen bir ses vardı test sürüşüne çıktım 2 kere farklı elemanlarla
onlar duymuyordu ben duyuyordum..oluyor öyle(neyseki sorunu internetten buldum soğuk havalarda olan bişeymiş)
geçen ay Platinne(çağrı) geldi bana teste çıktım arabayla araba debriyaj kaçırıyordu her viteste..
servisteki eleman bişey yok bu aracın demiş..sonra çağrı video çekmiş devir saatini öyle mekatronik değiştirdiler..
demek istediğim bazen servis ya bulamıyor ya da önemsemiyor..

selamlar,

paylaşım için teşekkürler.

benim araç bazen dik yokuşlarda silkeleyip kendini bırakıyor. hillholder la vites arasında gidip gelme oluyor sanırım. senin de dediğin gibi mauel 1 e alıp çözüyorum olayı...

Arkadaşlar yaklaşık olarak 1 senedir çektiğim titreme sıkıntısından sonunda kurtuldum. :eek:Benzer sıkıntı çeken arkadaşlar için söylüyorum. Kavrama seti değişti. Aracım garanti kapsamında olduğu için herhangi bir masrafım olmadı. Bir hafta oldu kavrama değişeli. Geçen haftasonu uzun yol da yaptım. Şimdilik bir sıkıntı gözükmüyor. :)

Geri
Üst Alt