Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Domuz Derisi Giymek Caiz mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
bırakın din adamlarını onu bunu elimizde KURAN-I KERİM gibi büyük bir rehberimiz var onu okuyup ona inandıkça başkalarının lafıyla dini istismar etmeye gerek yok :eek:key:

Haklısınız İslamiyet 1400 sene evvel nasılsa şimdide öyledir zaten ben buna ters birşey söylemedim. Ancak günümüzün teknolojisi ile o dönemin teknolojisi çok farklı. Aynı şekilde yaşam biçimide çok farklı ve Dünya çok farklı. Bu insanların dini nasıl uygulayacaklarına dair akıllarında soru işaretleri çıkartıyor ister istemez. Bir konu danışıldığında bir grup din adamı A derken başka bir grup din adamı B yanıtını veriyor. A yanıtını verenler B leri dinsiz B yanıtını verenler A yanıtını verenleri dinsiz ilan ediyor. (Bkz. mezhepler) Bundan dolayı bir soru işareti daha çıkıyor ortaya. ''Hangisini dinlemeli?'' Siz mutluysanız ki herşeyin bir yerde amacı mutluluktur ne mutlu size:):)

Aslında ortada bir karışıklık yok :) karışıklık olması isteniyor sadece! Zekeriya beyaz ve türevleri İslamiyet'ten değilde kendi düşünce ve yorumlarından bahsederek zihin bulandırmaya çalışıyorlar. Peygamber efendimizin Hadis-i Şerifinde bildirildiği gibi mezhebler bizim için rahmettir, karışıklık değil kolaylık sağlarlar. Tabi önce herkezin kendine yetecek kadar din bilgisine sahip olması gerekir ki zaten bu farzdır. Daha sonra bidaha kafanız karışmaz... Fizik ve kimya konuşulurken yorum yapabilmek için nasıl alt yapı gerekiyorsa din dahi öyledir, eğer kendinize yetecek kadar İlmihal bilgilerini öğrendiyseniz televizyonda kendi düşünceleri ile oluşturduğu dinleri anlatanları acıyarak izlersiniz. Karışıklık yok :) Rahat ve Huzur var :)

bırakın din adamlarını onu bunu elimizde KURAN-I KERİM gibi büyük bir rehberimiz var onu okuyup ona inandıkça başkalarının lafıyla dini istismar etmeye gerek yok :eek:key:

Problemde burada başlıyor zaten Kuran her noktaya cevap veremiyor, ikincil kaynaklara başvurmak gerekiyor (Örn din adamları, Hadis-i şerif vs.), din içersinde ayrımlarda burdan çıkıyor.

Örneğin Kuran'da domuz etinin yenmesi haram. Bu kesin birşey. Ancak, giyilmesi konusu tartışmalı.

Ayrıca Kuran herkesin okuyupta anlayabilceği bir dilde değil..

Problemde burada başlıyor zaten Kuran her noktaya cevap veremiyor, ikincil kaynaklara başvurmak gerekiyor (Örn din adamları, Hadis-i şerif vs.), din içersinde ayrımlarda burdan çıkıyor.

Örneğin Kuran'da domuz etinin yenmesi haram. Bu kesin birşey. Ancak, giyilmesi konusu tartışmalı.

almanca bile kuran var

walla anlamak isteyene çok da güzel anlatıyor kardeşim :)

Kuran-ı Kerim de genel hükümler bulunur, nasıl yapılacağı anlatılmaz! Namaz kılın buyrulur, nasıl kılınacağı anlatılmaz. ALLAHÜTEALA Kuran-ı Kerimi Muhammed Aleyhisselam( Sallallahü Aleyhi vesellem)'a indirdi ve Peygamberimizde bize açıkladı. Eshabı kiram bu bilgileri öğrendiler ve tam tatbik ettiler, onlardan da tabiin denilen yani onlardan sonra gelen müslümanlar öğrendi ve kitaplara geçirdiler böylece ilmihal kitapları oluştu. Yani Kuran-ı Kerimi okur ve faidelenirsiniz, herhangi bir mevzuda nasıl uygulama yapılacağını ise İlmihal kitaplarından öğrenirsiniz. Eğer samimi olarak öğrenmek iserseniz hiç endişeniz olmasın kaynak size ulaşır! Evet Kuran-ı Kerim herkezin okuyup anlayabileceği dilde değildir, gizli ve açık manalar yüklüdür, eğer ben okudum şöyle anladım derseniz z. beyaz türevi birşey olursunuz :S Sağlam kaynaklardan tercüme edilmiş bir ilmihal kitabı edinip okumanızı tavsiye ederim, hiçbir karışıklık olmadığını göreceksiniz.

Ayrıca teknoloji dinin uygulanmasını zorlaştırmaz, bilakis kolaylaştırır, yani 1400 sene evvel yaşayan kardeşlerimizden çok daha rahat bir şekilde dinimizi tatbik edebiliyoruz... Rahat olun :)

türkiyede islam denildiği zaman arap kültürünün zorla empoze ettirilmesi olayı vardır. türk insanı asla koyu müslüman olmamıştır tarih boyunca. türban 70 lerde çıktı çarşaf olayı osmanlıya 19. yy da geldi osmanlı tarihi boyunca sadece 1 tane recm olayı var. yani kurandaki her şeyi zaten 1-1 uygulamayan bir millet idik 1000 yıldır şimdi bazı kendini dindar gösterip vatandaşı soyan kalleşlerin anlattığı şekiledmi yaşıcaz dini kimse kusura kalmasın ben ülkemizdeki din adamlarının cahilliğinden bıktığım için 10 sene önce bıraktım camiye gitmeyi sokaklarda dağıtılan dini kitaplara bakmayı. islam her şeyden çağın şartlarına uymayı emreder buda bir çok kuralın ve haram denilenin artk geçerliliği olmadığı demektir. körü körüne kuranda yazıor imam öle dediyle hiç bir yere gidilmez ancak yerimizde sayarız ve elin amerikalısı gelir ıraktaki gibi geberte gberte malına mülküne ey koyar sen hala avradımın çarşafı dersin.

dünyada en çok bozulmuş din diğerleri değil islamiyettir. bu yüzden tüm müslüman ülkeler geri kalmştır kuran onu dedi diyerek sabit şekilde saplanıp kaldıkları için.

aynen..araf suresinde bir ayet var..tam olarak hatırlayamıyorum,ama şöyle birşeydi: siz Rabbiniz tarafından size indirilene tabi olun, başka bir takım hamiler edinmeyin..ne kadar da az düşünüyorsunuz..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt