Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Domuz Derisi Giymek Caiz mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bazı yorumlar çok ilginç :confused: hem haramdır, uygun değildir doğrudur diyor hemde ben umursamam bana neki yerim giyerim diyor :confused: e kardeşim o zaman nasıl iş bu? hem müslüman olacaksın, müslümanım diyeceksin, birşey haram veya yasak olunca banane? e kimin için bu yasaklar? E tabi herkez müslüman olmak zorunda değil SCW'de, kimse kimsenin neye inandığını da elbetteki sorgulayamaz burda, sakın yanlış amlaşılmasın. İmanın kimde olduğunu elbette ancak ALLAHÜTEALA bilir, ne haddime birşey demek! Ancak arkadaşımız bilgisi olan varmı? demiş, bilen yardımcı olur, siz ne yapıyorsunuz dememiş ki? Niye sulandırılıyor anlayamadım ?

Domuz etinin yasaklanmış olmasını ise sağlık vs nedenlerine bağlanması ise bir hayli ilginç :confused: Dinimizce yasaklanırken yanına not mu düşülmüş, şu sebepten yasak diye? HAYIR... İnsan eğer Rabbi'nden gelene razı olursa fazilet ve faydalarına kavuşur, aklınızla yorumlayıp uygun bulduklarınıza inanırsanız kendinize inanmış olursunuz!? o zaman ahirette karşılığı kendinizden beklemeniz gerekir...

İslamiyette ki kurallara kim uyuyor ki diyen arkadaşımıza ise sorrarım; Dünyada milyarlarca insan var! kaç tanesi imanla ölebiliyor ki? yaşamınız kendi seçiminizdir!

Necip Fazıl ile bitirelim, "Bu dünyada herkez hürdür elbette, isteyen dünyada yanar isteyen ahirette!"

ben bu montu değiştiririm arkadaş bu böyle olmayacak bundan sonrada alırken herzaman bakarım ne derisi olduguna:kizgin:

ben bu montu değiştiririm arkadaş bu böyle olmayacak bundan sonrada alırken herzaman bakarım ne derisi olduguna:kizgin:

Değiştir kurtul kardeşim :) bu pis hayvanın derisinin senin sevdiğinin üzerinde ne işi var ki :S her gördüğünde rahatsız olmaktansa :)

*** İslam alimleri domuz eti yenilmesinin insandaki kıskanma duygusunu zayıflatacağını bildiriyor, isterseniz çok tüketen ülkelerdeki ahlaki duruma bir göz atın :):):)

Canın sıkılınca derısını mı yıceksın gorkem nasıl b sualdır bu :) Domuz etının yaglı oldugu ıcın cahıl olan donem ınsanının laftan anlamıcagı ıcın gunah olarak kuranda gecmesı aslında saglık ıcın yapılan b yasaklamadır mantıken.Sen domuzun ıslenmıs temızlenmıs derısını alıp sırtına gecırsen ne olur.

+1

İslam bundan 1400 sene evvel çıkmış bir din. O dönemin koşulları farklıydı şimdiki farklı. Ayrıca direk deriye temas yok arada boya vs. illaki var. Böyle şeylere takılcağımıza önemli hadiseleri kaçırmamakta fayda var..

Giyilir de yenirde bence :D Ben gayette yiyorum pastırmasını 40 yılda 1 olsada yiyorum. Herhangi bir sakıncası yok dini açıdan da nasıl bir hayvan olduğun beni ilgilendirmiyo Allah yaratmış sonuçta :D Sadece doktora sorduğum zaman fazla tüketiminde gözde bazı hastalıklar çıkıyomuş ciddi zararlar veren buda tıbbi açıklaması.
Caizliği konusunda bi bilgim yok :D

Pastırmasını, peperonisini, sosisini, pork-chopunu her türlüsünü yedim. Pişmanda değilim, gayet lezzetli, öneririm..:)

Ben yazin uzun sure domuz eti kokusuna maruz kaldim
Kaldigim evde surekli yiyolardi domuz eti nefret ettim:mad:
Umut bi git :D
Haci sende ceketi iade et :D

:DÖzgür insan azcık gittiği yere ayak uydurur..
Bu arada yanlış anlaşılmak istemem hayvanların kesilmesine karşıyım hangisi olursa olsun

+1

:rolleyes::rolleyes::rolleyes: platformda konuşacak egsoz sistemi yakıt sistemi oksijen sistemleri ateşleme lastik yazılım bakım milyonlarca konu varken :D:D

değişik olmuş, deriyi severim ama kıyafet konusunda pek de ilgimi çekmez.

+1

tavuk da kendı pıslıgını yer abı,gayette koy yasamında kendı pıslıgını yedıgını gordum gozumle ama dınen yasaklanmamıstır nedenı de domuz etı gıbı yaglı ve zararlı olmayısından.konu zaten pıslıgını yemesı degıl saglıgı bozması.
Isın sonunda zaten bu konunun yerı de burası degıl:)

+1

Bir laftır gidiyor kendi pisliğini yiyen hayvan diye. Ona bakarsanız tüm deniz canlılarıda pislikliklerinin içinde yüzüyorlar. Koyunlar, inekler işedikleri için sidikli çimleri otları yiyorlar..

http://sorusor.diyanet.gov.tr/fmi/x...xsl?-db=FetvaVT&-lay=wfkweb&-recid=918&-find=
Diyanet İşleri Başkanlığı
Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:147/A 06800 Çankaya/ANKARA
Dini Sorular 0312 295 76 59 - 60

Linkten alıntı:
İslâm hukukçularının büyük çoğunluğu domuzun canlı iken de necis olduğu, bu sebeple salyasının, terinin vs. bulaştığı şeyin de necis olduğu görüşündedir. Bu sebeple de ağzını sürdüğü kabın, biri toprakla olmak üzere yedi defa yıkanması gerektiğini söylerler. Mâlikî hukukçular ise canlı olduğu sürece köpek gibi domuzun da necis ol-madığı görüşündedir. Bu ihtilâfın pratik sonucu domuzun girip çıktığı veya salyasını bulaştırdığı suyun temizliği ve temizlenmesi konusunda kendini gösterir. İslâm hukukçularının çoğunluğu domuzun derisinin tabaklansa bile kullanılmayacağı, necis olduğu görüşünde iken, Zâ-hirîler, Ebû Yûsuf, İbn Hazm gibi bazı hukukçular tabaklanan domuz derisinin kullanılabileceği görüşündedir. Bir kısım hukukçu da bu derinin tulum gibi sıvı madde-lerde değil de örtü, sergi, çadır gibi suyla temas etti-rilmeden kullanılabileceğini söyler. Domuzun kılının iğne ve badana fırçası olarak kullanılmasının İslâm hu-kukçularının çoğunluğu tarafından câiz görülmesi de buna o dönemde olan ihtiyaç sebebiyledir. Domuzun eriyip çürüyüp başka bir maddeye dönüşmesi halinde İslâm hukuk-çuların çoğunluğuna göre bu yeni oluşan maddenin hükmü esas alınır. Bazı koruyucu terkiplerin içinde domuz vb.nin yağının bulunması da, istihâle ve temize karışma yoluyla değişme konusunda hâkim olan ölçü ve yaklaşımdan hareketle hükme bağlanabilir.

Bence de bu konunun yeri burası değil. Google'a yazınca birçok şeyin cevabı çıkıyo zaten :) İlk önce orayı denemekte fayda var.

+1

güle güle giy abi ne olacak
takilmayin böyle şeylere yahu..

+1

dovme yapmak
ıckı ıcmek
domuz etı yemek bu tarz seyler dını kıtaplarda olumlu yada olumsuz yazılar var ama ben bu verdıgım orneklerı kısılerın tercıhıne bırakıyorum dovmede yapan ıckıde ıcen domuz etıde yıyen aleviden katoliğe muslumandan putpereste bırsuru ınsan var...
can ın dedıklerıne katılıyorum ayrıca

bence bu konu cupra typer konusu gıbı olur

Dövmem var, içki kullanıyorum, domuz etide yedim. Evyah ben yanmışım demekki puhahapuhahapuhaha

Giyilip giyilmesinde bi sakınca olurmu bilemiyorum ancak domuz yağının ciltteki yanıklara çok iyi geldiğini biliyorum,başıma geldi çünkü...Hatta ve hatta bazı doktorlar yanık için merhem verir fakat bulabilirseniz domuz yağı bulun ve sürün diye de söylerler..Kullanılan merhem yanık acısını hafifletir ancak yanık izini ciltten yok edemez,anında sürülen domuz yağı ise iz den eser bırakmaz...Sağlık açısından kullanıldığında bir sakınca olduğunu sanmıyorum...

Birde Şemun'un dediği gibi dinimizce yasaklanmış ve haram kılınmış bir çok şey var dövme yapmak,içki içmek,zina yapmak..v.s v.s bunlarda haram kılınmış mesela..Uyan kaç kişi var...

Tıpta ve günlük hayatta kullandıklarımızda domuzlardan gelir birşey aramaya kalkarsak liste uzar gider :D:D

Müslümanlık'ta domuzun kendisi hoş görülmediği için uygun olmayabilir büyük olasılıkla..
gel gelelim benim umrumda olmazdı..

+1

+1

İslam bundan 1400 sene evvel çıkmış bir din. O dönemin koşulları farklıydı şimdiki farklı. Ayrıca direk deriye temas yok arada boya vs. illaki var. Böyle şeylere takılcağımıza önemli hadiseleri kaçırmamakta fayda var..

İslamiyet son hak dindir, ve Ahirete kadar gelecek insanlar için gönderilmiştir. ALLAHÜTELA insanların ne ile karşılaşacağını, nasıl yaşayacaklarını elbetteki dünyayı yaratmadan evvel biliyordu. Unutmayalım! Eğer islamiyeti yakından incelerseniz 1400 sene evvel nasıl ise aynen öyle olduğunu görebilirsiniz. O zamandaki insanlar içindi demek çok farklı anlamlara gelir... Ben ELHAMDÜLİLLAH müslümanım ve bu yüzden hiçbir zorlukla karşılaşmıyorum, benden 1400 sene önce yaşayan kardeşim nasıl rahat etmişse bende öyle rahat ediyorum, huzurun keyfini çıkarıyorum :):):)

İslamiyet son hak dindir, ve Ahirete kadar gelecek insanlar için gönderilmiştir. ALLAHÜTELA insanların ne ile karşılaşacağını, nasıl yaşayacaklarını elbetteki dünyayı yaratmadan evvel biliyordu. Unutmayalım! Eğer islamiyeti yakından incelerseniz 1400 sene evvel nasıl ise aynen öyle olduğunu görebilirsiniz. O zamandaki insanlar içindi demek çok farklı anlamlara gelir... Ben ELHAMDÜLİLLAH müslümanım ve bu yüzden hiçbir zorlukla karşılaşmıyorum, benden 1400 sene önce yaşayan kardeşim nasıl rahat etmişse bende öyle rahat ediyorum, huzurun keyfini çıkarıyorum :):):)

aynen şimdi bunu yazacaktım 1400 yıl önce yüce rabbim neyin ne olacagını günümüz koşullarında ne olacagını biliyordu ve gelecekte ne olacagını bildiği için bu konularda o ozamanlardı demek yanlış

aynen katılıyorum sana ömer kardeşim :eek:key:

Haklısınız İslamiyet 1400 sene evvel nasılsa şimdide öyledir zaten ben buna ters birşey söylemedim. Ancak günümüzün teknolojisi ile o dönemin teknolojisi çok farklı. Aynı şekilde yaşam biçimide çok farklı ve Dünya çok farklı. Bu insanların dini nasıl uygulayacaklarına dair akıllarında soru işaretleri çıkartıyor ister istemez. Bir konu danışıldığında bir grup din adamı A derken başka bir grup din adamı B yanıtını veriyor. A yanıtını verenler B leri dinsiz B yanıtını verenler A yanıtını verenleri dinsiz ilan ediyor. (Bkz. mezhepler) Bundan dolayı bir soru işareti daha çıkıyor ortaya. ''Hangisini dinlemeli?'' Siz mutluysanız ki herşeyin bir yerde amacı mutluluktur ne mutlu size:):)

Alp biz kimsenin dini inancını konusmuyoruz konu hakkında kesin bir bilgi sahibi olan varmı diye sordum ben sen nasıl mutluysan öyle yaşa bu beni ilgilendirmez ben net bir bilgisi olan var mı dedim sen konuyu inançlara getiriyorsun bence dagıtma konuyu

ben giyerdim, iyiyse , fiyatida uygunsa saglamsa neden olmasin.. ama yurtdiisinda iken mac pork yemistim kotu gelmisti :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt