Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Domuz Derisi Giymek Caiz mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
alır çatır çatır giyerim arkadaş. ölmüş bitmiş hayvanın bilmem kaç kez temizlenip tabaklanmış derisimi problem olacka. heleki o pisliği içinde yaşıyor diyen arkadaşlar için yazıyorum tabaklama işlemi afedersiniz b.k ile yapılmıyormu :) her türlü hayvanın derisi pislikle tabaklanıp sonrasında yıkanıp temizleniyor.

dovme yapmak
ıckı ıcmek
domuz etı yemek bu tarz seyler dını kıtaplarda olumlu yada olumsuz yazılar var ama ben bu verdıgım orneklerı kısılerın tercıhıne bırakıyorum dovmede yapan ıckıde ıcen domuz etıde yıyen aleviden katoliğe muslumandan putpereste bırsuru ınsan var...
can ın dedıklerıne katılıyorum ayrıca

bence bu konu cupra typer konusu gıbı olur

görkem başta yazdığın yazının sitemini yapmana gerek yok...madem açtın konuyu konuna sahip çıkıcan sitem etmiceksin
sahibinden..çalışan maaşlı kişiler onay falan gerek yok burada biz birbirimizi çok iyi tanıyoruz..ben inanıyorum bu siteye sahip çıkacakların başında gelirsin yanıldığımıda sanmıyorum
son zamanlar vs.vb gibi tartışma SCW büyüdü gelişiyor değişiyor diye bir kavram yok..en önemlisi SCW'nin bir amacı yok,olmayacakta

baba benim söylemek istediğim burayı hepimiz bir aile olarak görüyoruz hep öyle gördük ve bu böylede devam edecek bundan şüphem yok ama benim yazmış oldugum bu konuda ki tek gaye şuydu burada eminim ki bu konuyu bilen birisi mutlaka vardır ve ben buradaki herkesin görüşlerine düşüncelerine saygı duyuyorum o yüzden ben bilmediğim birşeyi ağbilerime kardeşlerime sormak istedim..
son zamanlarda dememin tek nedeni şu açılan konu araba ile ilgili değil evet ama dini bir konuda bilgi alışverişi yapılabileceğine ve bunun tartışmaya dönüştürülmeden yapılabileceğine inandıgım için açmıştım bizler burada evet bir araba forumu çatısı altındayız ama bazı konularda hepimiz aile fertlerinden fikir alırız burada aile oldugumuzun bence bu bir simgesidir....
bu yüzdendir sahibinden.com benzetmesi yapmam bu konunun yeri burası olur olmaz sonuçta biz birbirimize her konuda yardım ediyoruz benim scw de bir amaç varsa oda şu ki yardımlaşma kardeşlik dostluk aile ortamını korumak.

ayrıca bu konuda google yaptım çok farklı farklı şeyler yazılıyor birisi caiz diğeri değil diyor o yüzden bunu konuyu açarken zaten belirttim en sağlıklı bilgiyi ben scw de aradım

Giyilip giyilmesinde bi sakınca olurmu bilemiyorum ancak domuz yağının ciltteki yanıklara çok iyi geldiğini biliyorum,başıma geldi çünkü...Hatta ve hatta bazı doktorlar yanık için merhem verir fakat bulabilirseniz domuz yağı bulun ve sürün diye de söylerler..Kullanılan merhem yanık acısını hafifletir ancak yanık izini ciltten yok edemez,anında sürülen domuz yağı ise iz den eser bırakmaz...Sağlık açısından kullanıldığında bir sakınca olduğunu sanmıyorum...

Birde Şemun'un dediği gibi dinimizce yasaklanmış ve haram kılınmış bir çok şey var dövme yapmak,içki içmek,zina yapmak..v.s v.s bunlarda haram kılınmış mesela..Uyan kaç kişi var...

Müslümanlık'ta domuzun kendisi hoş görülmediği için uygun olmayabilir büyük olasılıkla..
gel gelelim benim umrumda olmazdı..

Din ve devlet işlerini karıştırmayın ya :S

kişisel fikriniz olarak istediğinizi söyleyebilirsiniz tabii ki, ben de derim, domuz eti de yerim ama günah değildir diyemem.. dinde kurallar vardır, inanmıyorsanız dinden çıkarsınız bu çok net... Ayrıca tartışılacak bi konu da değil :S haramdır yada değildir.. bencesi flan olmaz bu işin ...

Dinimizde bir şey haram ise, hikmetini bilmesek de onun haram olduğuna inanmak gerekir. Muhammed aleyhisselamın peygamber olarak bildirdiği şeylere akla uygun olduğu, yahut tecrübe ile anlaşıldığı için inanmak iman olmaz. Çünkü bu, aklı tasdik etmek demektir. Haramlarda muhakkak vücuda zarar veren bir şey aranmamalıdır! şuda bir gerçektir dinimizde bilmeden yapılan hiçbir şeyin cezası yoktur çok zor durumda kalındığında sadece o anı geçiştirecek kadar(tıka basa değil) domuz eti yenmesi bile günah değildir... kesinlikle domuzla alakalı olarak(derisi,otu,çöpü) direk yazmasada herşey haramdır... kıyas yapabildiğin bi ortamda pirzola yemek mi domuz eti yemek mi gibi bişeydir... ama sen domuz derisinin kullanılacağını düşünmeyerek aldığın için aslında günah değildir ama değiştirme şansın veya yenisini alma şansın var ise bunu kullanmalısın...

Eti çabucak bozulabilen ve çok yağlı.Ayrıca dişisini kıskanmayan ,diyebilirimki erkeğinin gözünün önünde başka domuzlarla ilişkiye girebilen tek dişi hayvan domuz. Zafer bey de gerekli olanı yazmış zaten.Eğer yaradan bizlere bunu haram etmişse bunun bizim için faydası vardır ve sorgusu suali olmaz.

+1 :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt