Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Dizel mi? Benzinli mi??

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GRKMSRGL

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar yeni araç olacak olan arkadaşlar sürekli konu açtıklarında akıllarında dizel mi benzinli mi? sorusu oluyor hep söylediklerimizde rakam belirtmeden kar edersin benzinli alırsan yada kar edersin dizel alırsan şeklinde oluyor....

Herkesten ricam aracını kaç yıldır kullanıyorsa kaç km yaptıysa yazması ve ettiği bakım masraflarını yazması.. kısaca altınızdaki aracın yaptıgınız km boyunca size masrafı benzin yada motorin dahil ne oldu...

benzin için 4 TL yi baz alalım dizel için 3 TL yi baz alalım zaten her zaman ara min 1TL fark oldu şimdiye kadar ve 2 ay sonra bu konuya hesap yazacak olan arkadaşımız güncel değerle hesaplayacak ve ozaman belkide 5 TL olacak ozaman kıyaslama yapamayız bu durumda...

biz hesaplamalarımızı yapalım ve araç alacagında insanlar net masrafları görerek kendileri karar versin ne alacagına....

aracım 88bin kmde şuan ve ortalama yakıt tüketimim 4.5lt den fazla değildir.. en son 3550 km lik tüketime baktıgımda 4.1 idi şehir içi şehir dışı karma oldugu aşikar bir ortalama 3550 kmden bahsediyoruz ben 88bin km için 4.5 lt ortalama baz alıyorum.....

88bin km 8 bakım demektir serviste her biri ortalama 300 desek 2400 + 100 de ara masraf olsun 2500TL + 500 TL ye 55bin kmde iken 4 lastik aldım totalde 3000TL masrafım olmuş....

yakıtı hesaplayacak olursak yukarıda dediğim değerden hesaplayalım motorin 3TL

88bin km 4.5 lt ortalama ile 3960 lt motorin tüketmişim bu da 11.800TL para ödemişim demektir bunuda düz hesap 12.000TL diyelim...

sonuç olarak bana 88bin km nin maliyeti 15.000TL.... aracım 2008 model bu agustos ayında 4. yıl bitmiş olacak. yıllık 22bin km ortalama yol yapmışım...

güzel düşünce ;)

benim aracım benzinli alalı 1 sene oldu bu zamana kadar 11000 km yaptım. ortalama yakıt tüketimim karma 7 civarı. 11000 km boyunca 770 lt yakıt harcamam olmuş bu da 770 x 4 = 3080 liralık yakıt demek bu zaman zarfında bir kere bakıma girdi o da 270 TL yani toplam da bir sene içinde bana masrafı 3080 + 270 = 3350 TL

Enes abi ozaman 1.4 TSI ile 1.4 TDI arasında şöyle bir ilişki var ben ortalama yılda 22bin km yol yapmışım ve 22bin kmye 3750 TL masrafım olmuş neredeyse sen benim 2 katımı harcamışsın:)

Enes abi ozaman 1.4 TSI ile 1.4 TDI arasında şöyle bir ilişki var ben ortalama yılda 22bin km yol yapmışım ve 22bin kmye 3750 TL masrafım olmuş neredeyse sen benim 2 katımı harcamışsın:)

haklısın Görkem işte km'ye vurunca öyle oluyor :) ama gel gör ki istanbul trafiğinde her gün araç kullanmak tam bir işkence zaten o yüzden benzinli araç tercih ettim. sadece hafta sonları kullanıyorum yılda bir yada iki kere de uzun yol anca yapıyorum. yani demek istediğim dizel alıp arabayı bütün gün yatırmaktansa benzinli alıp yatırmak daha mantıklı geliyor bana :)

Arabayı 5000 de Aldım, Aldığım gibi 1650 TL ye tüp taktırdım, Şu an Araç 33 Binde, Arabayı alalı 1 sene oluyor LPG fiyat Farkınıda hesaba Katarsak Ortalama 220 kuruş Yaktığımı düşünürsek kilometre başına, 28000 Km : 6.160 TL, 15 ve 30 Bin Bakımlarıyla bana Yaklaşık 7000 TL ye geliyor..

haklısın Görkem işte km'ye vurunca öyle oluyor :) ama gel gör ki istanbul trafiğinde her gün araç kullanmak tam bir işkence zaten o yüzden benzinli araç tercih ettim. sadece hafta sonları kullanıyorum yılda bir yada iki kere de uzun yol anca yapıyorum. yani demek istediğim dizel alıp arabayı bütün gün yatırmaktansa benzinli alıp yatırmak daha mantıklı geliyor bana :)

abi ozaman şu sonuca varabiliriz araba az yakınca çok geziliyor ve aynıya geliyor:) senin 1 yıllık masrafınla benim 1 yıllık masrafım hemen hemen aynı sadece 2 katın gezmişim:)

abi ozaman şu sonuca varabiliriz araba az yakınca çok geziliyor ve aynıya geliyor:) senin 1 yıllık masrafınla benim 1 yıllık masrafım hemen hemen aynı sadece 2 katın gezmişim:)

:) doğru söylüyorsun ama şunu da unutmamak lazım benzinli araç ile dizel araç arasında en azından 5000 - 6000 fiyat farkı oluyor sıfır alımlarda :) tabi bu da aracı ne sıklıkla kullanacağın sorusunun cevabı oluyor :)

:) doğru söylüyorsun ama şunu da unutmamak lazım benzinli araç ile dizel araç arasında en azından 5000 - 6000 fiyat farkı oluyor sıfır alımlarda :) tabi bu da aracı ne sıklıkla kullanacağın sorusunun cevabı oluyor :)

+ 10

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt