Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Dizel mi? Benzinli mi??

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
aracı alalı bugun tam 5 ay oldu 15.000 km de 100 km de ortalama 6 lt yaktı toplamda 900lt mazot almışım lt'si 3tl'den 2700tl eder 15 bin bakım masrafı 335 tl toplam maliyet 3035 tl

konu akbil değil beyler dağılın :hosgeldin: puhaha

Ben size gayet detaylı bir hesaplama vereyim:D
01-08-2010 ile 31-05-2011 arasında 19000 km yapmışım.Hep aynı firmadan yakıt aldığım için sistemden baktımğımda şimdiye kadar düz hesapla 3000 lira yakıt parası ve yine düz hesapla 900lt yakıt almışım.Yaptığım hesapta km başına 157 kuruş harcamışım.19000 km yolun 3500km uzun yol kalanı İstanbul içi.Yukarıdaki rakamlar gerçek fiyatlara göredir.
Aracımın standart bakımları dışındakileri saymıyorum
2 tam bakım yaptırdım.Ağır bakımlarda yaptırdım arada ama onların geçmişten gelen km farkı var bu araya katmıyorum.
140+150=290 lira
Sadece yakıt ve bakım=3290 lira harcamışım 19000 km yolda.

1.4 TDI 3 silindir.Seviyorum bu motoru:D

xx

hesap kıtap yapmaksızın yazıyorum :) 1.9 tdı alır gezer tozar gazlarım o olmazsa duzgun 1.8 t alır haftada max 3 gun kullanırım kı gunde 60km flan yol yapıyorum anca ıst ıcınde gıttıgım yerler bellı,o da max ayda 800km yol yapmıs olalım 1,5 depo benzın yakarız en fazla ayda 300-350 lıra yakıt masrafım olur o da delı koymaz motoru guzel b arabaya bındıkten sonra:D

Aracı alalı 6 ay oldu, araç 20.000km'de, ortalama 5 yaktığıda oluyor 8 yaktığıda ortalama 6.5 olarak alıyorum. 5200TL benzine vermişim :) 15bin bakımımda birçok şey yaptırdığım için tam bilmiyorum ne kadar tuttuğunu ama 350 desem, 5600 düz hesap :) 1.6 TDI alsaydım aradaki farkı çıkaramamıştım hala :D 6500 devir çevirmesiyle ve motor sesiyle benzinli aracı seviyorum ne kadar yakarsa yaksın :D

:) doğru söylüyorsun ama şunu da unutmamak lazım benzinli araç ile dizel araç arasında en azından 5000 - 6000 fiyat farkı oluyor sıfır alımlarda :) tabi bu da aracı ne sıklıkla kullanacağın sorusunun cevabı oluyor :)

aracı satarken de,dizelse, daha pahalıya satıyorsun ama Enes..Ayrıca ibiza st lerde 1,2 tdi-1,2 tsi aynı fiyatmış mesela..

Ben tl hesabından çok lt hesabından yanayım..son 2 depo fulleme arasında 720 km yaptım, (cuma günü 3 saatte bostancı-beşiktaş yolculuğu dahil), 40 litre yakıt aldım..bu da 5,55 lt yapar..benzinli araçla yapsam, 7 litreden aşağı olmazdı heralde..bakım fiyatlarının da aynı olduğunu bildiğimiz için, konu ekonomi ise, bence tartışmaya bile gerek olmayan bir konu..

aracı satarken de,dizelse, daha pahalıya satıyorsun ama Enes..Ayrıca ibiza st lerde 1,2 tdi-1,2 tsi aynı fiyatmış mesela..

Ben tl hesabından çok lt hesabından yanayım..son 2 depo fulleme arasında 720 km yaptım, (cuma günü 3 saatte bostancı-beşiktaş yolculuğu dahil), 40 litre yakıt aldım..bu da 5,55 lt yapar..benzinli araçla yapsam, 7 litreden aşağı olmazdı heralde..bakım fiyatlarının da aynı olduğunu bildiğimiz için, konu ekonomi ise, bence tartışmaya bile gerek olmayan bir konu..

Benzin ve dizel arasında ekonomi kıyaslaması yapılamaz bile. Benzin bu fiyattayken bassada basmasa da benzinli araç yakıyor en az 30krş :) 6 yaksa 26krş yakmış oluyor. 1.2TSI ile 2.0TDI aynı yakıyor hatta motorin ucuz olduğu için daha az yakıyor düşünün gerisini :)

haklısın Harun ama genelde dizel araçlar çok km yaptığı için yine bi benzinli aracın 2. el değeri kadar koruyamıyor diye düşünüyorum. bak bu 1.2 tdi ile tsi aynı fiyat olduğunu bilmiyordum ama arada donanım farkı var mesela tdi olan copa, tsi ise style paket üstelik tsı da DSG var ;)

küçük bir detayı atlamamak gerek..dizeli alırken verdiğimiz fark satarken de geri geliyor..ve satışı benzinliye göre daha kolay..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt