dizel kanser yapıyor !! | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

dizel kanser yapıyor !!

Konu, 'Sohbet' kısmında scgnbsl tarafından paylaşıldı.

 1. scgnbsl

  scgnbsl
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.140
  Beğenileri:
  423
  Ödül Puanları:
  83
  ne kadar doğru bilemiyorum...

  Dizel araç sahipleri dikkat!
  Dünya Sağlık Örgütü(WHO), dizel yakıtlı motorların kanser yapabileceğini açıkladı.
  Örgütün bir parçası olan Kanser Araştırma Ajansı (IARC) 20 yıldan bu yana insan sağlığı açısından temkinli yaklaştığı benzin ve dizelaraç yakıtlarının zararlarını geçtiğimiz günlerde açıkladığı bir raporla tespit etti.

  Dünya Sağlık Örgütü(WHO) raporuna göre; dizel yakıtın bilhassa akciğer kanserine neden olduğu, mesane kanseri ile de ilintili olduğu bildirildi. Bağımsız bir uzman grup, bir hafta boyunca dizel benzin ve normal benzinin kanser yapma potansiyelini değerlendiren bilimsel sonuçları tartıştı ve bunun ardından kararını açıkladı. Araştırma sonucu dizelinmotorda yakılması sonrası havaya bırakılan gazın asbest, arsenik, hardal gazı, alkol ve tütün ile aynı derecede zararlı olduğu söylendi.

  Dizel yakıtlı araçların kansere neden olma potansiyelini araştıran uzman ekip, özellikle maden işçilerinin bulgularını değerlendirerek, bu tür egzos dumanına maruz kalan insanların akciğer kanserine yakalandığı ve mesane kanseriyle de ilgisi olduğu sonucuna vardı. Örgüt bu tespit sonrası dünyadaki dizel motor şirketlerine en kısa zamanda üretimi azaltma çağrısında bulundu.

  Dizel egzos gazı günlük hayatta her yerde var!
  Gündelik hayatta sadece otomobillerle değil büyük nüfuslu kentlerin birçoğunda soluduğumuz havayoluyla bu zararlı maddeler vücuda alınıyor. Otomobillerin yanı sıra toplu ulaşım araçları olan dizel tren ve gemilerin yanı sıra jeneratörler de sağlığımıza tehdit oluşturuyor.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bir parçası olan Kanser Araştırma Ajansı (IARC) açıkladığı araştırmaya göre, özellikle gelişmekte olan ülkelerin daha büyük risk altında olduğu belirtildi. Çünkü bu ülkeler yeni teknolojiyi kullanmasına rağmen koruyucu önlemler konusunda yıllarca geriden geliyor. Dizel egzos gazı yaklaşık 20 yıldır IARC tarafından insanlar için 2A tehlike grubunda kanserojen kabul ediliyor.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarıları ve uluslararası toplumların baskılarıyla dizel ve benzinli araç üreticileri gün geçtikçe daha sıkı emisyon standartlarıyla motor üretiyorlar. Özellikle Avrupa kendine özel EuroV standartlarıyla üretimi teşvik ediyor. Ancak bu çalışmalar içerik ve sayı bakımından insan sağlığını korumak için yeterli değil.

  Temiz hava ve sağlık için alternatif akaryakıt şart!
  Ülkemiz için alternatif oto yakıtı olan Likit Petrol Gazı, LPG’yi tercih sebebi, fiyatının daha uygun olması. Ancak gözden kaçırılan bir diğer ayrıntıysa LPG ve CNG türü alternatif araç yakıtlarıyla çalışan taşıtlar, benzinli veya dizel olanlara kıyasla insan sağlığına daha az zararlı. LPG ve CNG dönüşümünde uzman, Gasitaly Genel Müdürü Selat Metin, Dünya Sağlık Örgütünün geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporu şu şekilde yorumladı; “Bizim de yıllardır ifade etmeye çalıştığımız gibi benzin ve dizel akaryakıtların çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar oldukça fazladır. Alternatif yakıtlar (LPG, CNG) diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında oldukça temiz bir yakıttır. LPG, otomobil sektöründe daha çok ekonomik nedenlerle tercih edildiği gibi sağlımızı ve çevremizi korumasından dolayı da tercih sebebi olmalıdır. Benzinin bütçemize, sağlığımıza ve çevreye verdiği zararları ancak alternatif yakıtlarla önleyebiliriz.’ dedi.

  Gasitaly Genel Müdürü Selat Metin, Dünya genelinde LPG’nin karayolu taşımacılığı için en yaygın kullanılan ve kabul gören alternatif yakıt olduğunu belirtirken, halihazırda 13 milyonu aşkın LPG’li aracın olduğunu söyledi. Pratik ve temiz bir yakıt olan LPG’nin farklı ülkelerde bu yönleriyle teşvik gördüğünü sözlerine ekledi.

  Dizel araç sahipleri dikkat! - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber
   
  Bunu beğendi. habildinar bunu beğendi.
 2. ceycey11

  ceycey11
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.264
  Beğenileri:
  335
  Ödül Puanları:
  83
  yani muhakkak zararlıdır ama gıda güvenliğimiz olmadığı için dizel 'e gelene kadar daha neler var.
   
 3. GÖKHAN ŞİMŞEK

  GÖKHAN ŞİMŞEK
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.327
  Beğenileri:
  224
  Ödül Puanları:
  63
  zararı mararı yok ya....varsın zararı olsun...dizle binen de ölecek binmeyen de.....
   
  LEONISM ve scgnbsl bunu beğendi.
 4. Çöllü

  Çöllü FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  Mesajlar:
  4.805
  Beğenileri:
  3.977
  Ödül Puanları:
  113
  Abi kesin karalısın galiba DİZEl almak konusunda :eek:
   
 5. schumi

  schumi
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  8.181
  Beğenileri:
  1.218
  Ödül Puanları:
  113
  Kanser etkisi yaratmayan bi ürün,gıda maddesi,cihaz yada nesne var mı..?Günümüzde artık hemen hemen herşey kanserle bağdaştırılıyor..!
   
  Çöllü ve scgnbsl bunu beğendi.
 6. AlperMertKocak

  AlperMertKocak
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  927
  Beğenileri:
  223
  Ödül Puanları:
  43
  neyse ozaman bundan sonra içmek yerine arabaya koyarım...
   
  Bunu beğendi. Lejyoner bunu beğendi.
 7. beyaz leon

  beyaz leon SCW Ladies

  Mesajlar:
  37
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  8
  Eyvah eyvah
   
 8. Lejyoner

  Lejyoner
  ADMİNİSTRATOR

  Mesajlar:
  8.998
  Beğenileri:
  6.453
  Ödül Puanları:
  113
  Büyük ülkelerin elinde oyuncak olan Dünya sağlık örgütü,unicef vs vs gibi kuruluşların beyanlarına çokta inanmayın,son teknolojik hamlelerle otomotiv firmaları artık neredeyse yakıt koklayan güclü dizel motorlar yapmaya başlayınca hali ile akaryakıt firmalarının gelirleri düşmeye karları azalmaya başladı,yani dizel koklanınca kanser oluyorsun benzin koklayınca sağlığa zararı yok..Saçmalık tamamen..
   
 9. REİS38

  REİS38
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  6.334
  Beğenileri:
  1.469
  Ödül Puanları:
  113
  vay be pek inandırıcı gelmedi bana
   

Sayfayı Paylaş