dizel kanser yapıyor !! | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

dizel kanser yapıyor !!

scgnbsl

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Haz 2011
Mesajlar
1,142
Beğeniler
422
Yaş
33
#1
ne kadar doğru bilemiyorum...

Dizel araç sahipleri dikkat!
Dünya Sağlık Örgütü(WHO), dizel yakıtlı motorların kanser yapabileceğini açıkladı.
Örgütün bir parçası olan Kanser Araştırma Ajansı (IARC) 20 yıldan bu yana insan sağlığı açısından temkinli yaklaştığı benzin ve dizelaraç yakıtlarının zararlarını geçtiğimiz günlerde açıkladığı bir raporla tespit etti.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) raporuna göre; dizel yakıtın bilhassa akciğer kanserine neden olduğu, mesane kanseri ile de ilintili olduğu bildirildi. Bağımsız bir uzman grup, bir hafta boyunca dizel benzin ve normal benzinin kanser yapma potansiyelini değerlendiren bilimsel sonuçları tartıştı ve bunun ardından kararını açıkladı. Araştırma sonucu dizelinmotorda yakılması sonrası havaya bırakılan gazın asbest, arsenik, hardal gazı, alkol ve tütün ile aynı derecede zararlı olduğu söylendi.

Dizel yakıtlı araçların kansere neden olma potansiyelini araştıran uzman ekip, özellikle maden işçilerinin bulgularını değerlendirerek, bu tür egzos dumanına maruz kalan insanların akciğer kanserine yakalandığı ve mesane kanseriyle de ilgisi olduğu sonucuna vardı. Örgüt bu tespit sonrası dünyadaki dizel motor şirketlerine en kısa zamanda üretimi azaltma çağrısında bulundu.

Dizel egzos gazı günlük hayatta her yerde var!
Gündelik hayatta sadece otomobillerle değil büyük nüfuslu kentlerin birçoğunda soluduğumuz havayoluyla bu zararlı maddeler vücuda alınıyor. Otomobillerin yanı sıra toplu ulaşım araçları olan dizel tren ve gemilerin yanı sıra jeneratörler de sağlığımıza tehdit oluşturuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bir parçası olan Kanser Araştırma Ajansı (IARC) açıkladığı araştırmaya göre, özellikle gelişmekte olan ülkelerin daha büyük risk altında olduğu belirtildi. Çünkü bu ülkeler yeni teknolojiyi kullanmasına rağmen koruyucu önlemler konusunda yıllarca geriden geliyor. Dizel egzos gazı yaklaşık 20 yıldır IARC tarafından insanlar için 2A tehlike grubunda kanserojen kabul ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarıları ve uluslararası toplumların baskılarıyla dizel ve benzinli araç üreticileri gün geçtikçe daha sıkı emisyon standartlarıyla motor üretiyorlar. Özellikle Avrupa kendine özel EuroV standartlarıyla üretimi teşvik ediyor. Ancak bu çalışmalar içerik ve sayı bakımından insan sağlığını korumak için yeterli değil.

Temiz hava ve sağlık için alternatif akaryakıt şart!
Ülkemiz için alternatif oto yakıtı olan Likit Petrol Gazı, LPG’yi tercih sebebi, fiyatının daha uygun olması. Ancak gözden kaçırılan bir diğer ayrıntıysa LPG ve CNG türü alternatif araç yakıtlarıyla çalışan taşıtlar, benzinli veya dizel olanlara kıyasla insan sağlığına daha az zararlı. LPG ve CNG dönüşümünde uzman, Gasitaly Genel Müdürü Selat Metin, Dünya Sağlık Örgütünün geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporu şu şekilde yorumladı; “Bizim de yıllardır ifade etmeye çalıştığımız gibi benzin ve dizel akaryakıtların çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar oldukça fazladır. Alternatif yakıtlar (LPG, CNG) diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında oldukça temiz bir yakıttır. LPG, otomobil sektöründe daha çok ekonomik nedenlerle tercih edildiği gibi sağlımızı ve çevremizi korumasından dolayı da tercih sebebi olmalıdır. Benzinin bütçemize, sağlığımıza ve çevreye verdiği zararları ancak alternatif yakıtlarla önleyebiliriz.’ dedi.

Gasitaly Genel Müdürü Selat Metin, Dünya genelinde LPG’nin karayolu taşımacılığı için en yaygın kullanılan ve kabul gören alternatif yakıt olduğunu belirtirken, halihazırda 13 milyonu aşkın LPG’li aracın olduğunu söyledi. Pratik ve temiz bir yakıt olan LPG’nin farklı ülkelerde bu yönleriyle teşvik gördüğünü sözlerine ekledi.

Dizel araç sahipleri dikkat! - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber
 

ceycey11

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Ocak 2011
Mesajlar
1,264
Beğeniler
335
Yaş
35
#2
yani muhakkak zararlıdır ama gıda güvenliğimiz olmadığı için dizel 'e gelene kadar daha neler var.
 

schumi

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
8,180
Beğeniler
1,222
#5
Kanser etkisi yaratmayan bi ürün,gıda maddesi,cihaz yada nesne var mı..?Günümüzde artık hemen hemen herşey kanserle bağdaştırılıyor..!
 

Lejyoner

Administrator
Katılım
11 Eki 2010
Mesajlar
9,015
Beğeniler
6,456
Yaş
40
#8
Büyük ülkelerin elinde oyuncak olan Dünya sağlık örgütü,unicef vs vs gibi kuruluşların beyanlarına çokta inanmayın,son teknolojik hamlelerle otomotiv firmaları artık neredeyse yakıt koklayan güclü dizel motorlar yapmaya başlayınca hali ile akaryakıt firmalarının gelirleri düşmeye karları azalmaya başladı,yani dizel koklanınca kanser oluyorsun benzin koklayınca sağlığa zararı yok..Saçmalık tamamen..