Diş Hekimi/ Dişçi Koltuğu/ İğne Fobisi Neden Oluşur? | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Diş Hekimi/ Dişçi Koltuğu/ İğne Fobisi Neden Oluşur?

Konu, 'Özel Dental Park Ataşehir' kısmında ÖZLEM AKTAŞ tarafından paylaşıldı.

 1. ÖZLEM AKTAŞ

  ÖZLEM AKTAŞ SCW Ladies

  Mesajlar:
  16
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  13
  İnsan yapısı gereği bilinmeyenden korkan bir organizmadır. Korkularımız savunma mekanizmamızdan kaynak alan tepkilerdir. Zarar göreceğini düşünen insan, doğal bir tepki olarak bu zarardan korkar, kaçınır.

  Diş hekimi ve dişçi koltuğu fobisi çoğunlukla çocukken bir diş hekimi, doktor ya da hemşire ile yaşanan kötü bir anı ile ilişkilidir. Çocukken hayatınızın kontrolü sizin elinizde değildir ve dünya ile ilgili bilgi seviyeniz yetersizdir. Çoğu çocuk ilk kez maruz kaldığı ağrı, acı gibi kötü durumları da doğru tarif edemez, bunların giderilmesi için gereken yaklaşımlara hali hazırda acı çektiği için fazla tepki verir. Bazen de bir yakınımızın kötü bir deneyimi esnasında yanında bulunduğumuzda da bu duruma ilişkin korku geliştiririz. Örneğin daha önce hiç diş hekimi deneyimi olmamış bir çocuk, anestezi yapılırken annesinin canının acıdığını görürse doğal olarak diş hekiminden ve iğneden korkacaktır.

  Hastaların büyük çoğunluğunun iğne fobisine sahip olması direkt ya da dolaylı geçmiş kötü deneyimlerle ilişkili olup bir kısmına yalnızca önlük giymiş bir doktor görmeleri ya da klinik ortamında bulunmaları bile yetmekte, kalp atışlarında hızlanmaya sebep olabilmektedir. Hatta diş hekimi/doktor korkusu nedeniyle panik atak teşhisi konulmuş birçok hasta mevcuttur.

  Erişkin yaşa kadar kötü bir anısı olmasa bile çevreden duydukları ya da günümüzde hemen her konuda sıklıkla başvurulan internet ortamında görülen abartılı durumlar da kişilerde yersiz korkulara neden olabilmektedir. Hatta çoğu zaman çok basit çözüme vardırılabilecek diş sorunları bu korkular nedeniyle ihmalle sonuçlanıp, sorunun büyümesine ve tedavinin zorlaşmasına sebebiyet vermektedir.

  Diş hekimi fobisine sahipseniz tavsiye üzerine veya kendi araştırmanızla bulduğunuz bir doktora giderken size yapacağı işlemin kalitesinden çok, sizinle kurduğu iletişim ve ilişkiye dikkat etmenizde fayda vardır. Hasta-hekim iletişimi ve güven, bu korkuların aşılmasında çok önemlidir. İşi iyi olduğu için tavsiye edilen bir doktora gidip onunla iyi iletişim kuramadığınızda fobilerinizin derinleştiğini, beklentilerinizin karşılanmadığını görecekseniz. Bunun yerine sizi iyi anladığını düşündüğünüz, size sunduğu çözümleri derinlemesine uzun uzun anlatan, sorduğunuz sorulara detaylı cevap veren, yani güven telkin eden bir hekim sizin için tercih sebebi olmalıdır.

  Diş hekiminizle karşılıklı güven ve iletişim kurabilmenize rağmen fobilerinizi aşamadığınız durumlar için medikal çözümler de mevcuttur. Anestezi uzmanı tıp doktorlarının kontrolü altında fobik hastalara muayenehane ortamında damardan bir takım ilaçlar verilerek işlem öncesi ve sırasında yapılanları hatırlamadığı ama bilincinin de tam kapanmadığı durumlar oluşturulabilmektedir. Buna bilinçli sedasyon adı verilir. Koltuğa hiçbir şekilde oturamayan, iğne görmeye tahammülü olmayan hastalar için de hastane ortamında genel anestezi altında diş tedavisi hizmeti sunulabilmektedir. Ancak öncelikli olarak hastaya bu kadar ilaç yüklemek yerine iletişim yolunun denenmesinde fayda vardır; son çare olarak bu yöntemler önerilmektedir. Sedasyon ve genel anestezi altında diş tedavileri iletişime kapalı engelli bireylerde de uygulanabilmektedir.
   
  Gokhanemir, memet_one, yeliz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. kirlisakal

  kirlisakal TEKNİK KOORDİNATÖR

  Mesajlar:
  6.751
  Beğenileri:
  5.677
  Ödül Puanları:
  113
  diş eti çekilmiş,dişlerin arası taştan gecilmiyorsa eh bununla birlikte de hassasiyet artıyor temizlenınce adamın canı gidiyor :) insanların korkması normal...hassasiyet kötü bişi korkuda ordan geliyor... emeklerinize sağlık tşkler
   
  Bunu beğendi. ÖZLEM AKTAŞ bunu beğendi.
 3. memet_one

  memet_one
  ADMİNİSTRATOR
  SCW VİP ÜYESİ

  Mesajlar:
  10.618
  Beğenileri:
  7.181
  Ödül Puanları:
  113
  Benim diş eti çekilmesi mevcut bu yüzden ağrılar oluşup tedavi için pek yanaşmıyorum

  kurye ile elden teslime verildi
   
  Bunu beğendi. ÖZLEM AKTAŞ bunu beğendi.
 4. Gokhanemir

  Gokhanemir
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  80
  Beğenileri:
  151
  Ödül Puanları:
  33
  Benim de en büyük fobilerim arasında yer alıyor maalesef bu konu. Önceden yaşanmış kötü anılar insan da bir ön yargı oluşturuyor. Ama en kısa zamanda bu fobimi yenmek için çalışmalara başlayacağım. Yazınız da çok güzel olmuş. Teşekkürler.
   
  Bunu beğendi. ÖZLEM AKTAŞ bunu beğendi.
 5. ÖZLEM AKTAŞ

  ÖZLEM AKTAŞ SCW Ladies

  Mesajlar:
  16
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  13
  @memet_one , @kirlisakal , @Gokhanemir merhaba yorumlarınız için teşekkür ederim... diş eti tedavisi en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Dikkat edilmemesi durumunda başlangıçta sızlama gibi küçük acılardan kaçarken sonra daha büyük acılar ne yazık ki dişlerinizi kaybedebilirsiniz. Bir yamaç düşünün üzerinde her renkten ibaret sağlıklı ağaçlar var. Erozyon oldu ve toprak kaybından ağaçların kökleri zarar görmeye başladı. zamanla bu zedelenme o kadar büyüdü ki ağaçlar sağlam olmasına rağmen devrilmeye diğer ağaçlara etrafa zarar vermeye başladılar. Artık o ağaçlar ölü yeni ağaçların oluşması yıllar alıyor hatta imkansız. Dişlerde aynı bu şekilde ne kadar güzel ve sağlıklı da olsa kökleri diş eti kaybından hasar görürse tamamen kaybederiz. ne yazık ki ağaçlar gibi yeni fidanlar da dikemiyoruz :(( İleri vaka diş eti çekilmelerinde ana dişe en yakın olan implant uygulamaları bile yeterli gelmiyor hatta imkansız. Daha büyük sonuçlara neden olmadan ve çocuklarınıza iyi örnek olmanız için lütfen geç kalmayın benden söylemesi :))
   
  kirlisakal ve memet_one bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş