Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Direksiyon sertleşmesi :((( Acil yardım ve yorumlarınızı bekliyorum...

Caner merhaba,

Biraz önce denedim dediğin yöntemi malesef bir düzelme olmadı :(

Bu kadar tesadüf olamayacağına göre problem yayların montajı esnasında ortaya çıkmış.

Şimdi öncelikle şunu söyleyelim, eğer montaj esnasında akünün kutup başını sökmedilerse, kontağı ilk açtığınızda sarı direksiyon lambasının yanmaması gerekirdi. Yani daha o anda zaten sorun belliymiş. Ustalar genelde "sen biraz git öyle düzelir" gibi başlarından savarlar ama belli ki yanlış birşeyler yapmışlar.

Yaptıkları yanlışla ilgili bir fikrim var çünkü çok şahit oldum. Aracınızın direksiyonu elektronik servo kontrollü ve kontakt kapalı konumdayken dışarıdan güç uygulayarak lastikleri sağa, sola döndürmek sisteme zarar verir. Usta yayları takarken muhtemelen montajda rahat etmek için zorla bu işlemi yaptı. Hatta amortisör/yay sökerken ellerinin altında çekiç de olduğu için lastiği söktükten sonra gidip, kontakt açıp, direksiyonu çevirmeye üşenip, lastik göbeğine çekiçle vurarak döndüreni bile gördüm. Muhtemelen başınıza böyle bir iş geldi.

Normalde yapılması gereken ya araç çalışırken direksiyonun çevrilmesi ya da ona üşeniyorsan en azından yarım kontakt durumdayken lastiğin dışarıdan çevrilmesi.

Adam çekiçle vurduysa ne olur? Bu ayılığı yaptıysa direksiyon bileşenlerine türlü zararlar vermiş olabilir. Aracı servise çekip, emin ellere bırakmak lazım.

Fakat bunu yapmamış olmalarını umarak, kontakt kapalıyken eliyle koluyla lastiği çevirdiğini varsayalım. Eğer durum buysa iyi. Çünkü belki olayı kolayca çözebiliriz. Aracınızın yazılımı direksiyon konum sensöründen aldığı bilgiye göre tork valflerini kontrol eder. Yani direksiyonun konumuna, aracın o anki hızına ve diğer bazı sensörlere göre direksiyonu çevirmek için ihtiyacınız olan gücü verir. Bu tork valfleri kapalıyken kol gücünüzle direksiyonu çevirmeniz oldukça zordur, sanırım şu anda başınıza gelen de bu.

Dışarıdan müdahale ile yazılımdaki sensör bilgisi şaşmış ise, beyin arıza konumuna geçer ve valfleri açan kapayan yazılım düzgün çalışamaz.

Nasıl çözebiliriz?

Hemen bunu deneyelim, çünkü denemesi kolay, bir zararı yok ve düzeltme ihtimali var. Direksiyonu tam düz pozisyona getirin ve aracın kontağını kapatın ve varsa aküden direkt güç alan tüm aletleri kapatın. Akünüzün eksi kutup başını sökün, 1-2 dakika sonra tekrar bağlayın. Aracı çalıştırın. Çalıştırdığınızda birçok ikaz lambası yanacaktır, merak etmeyin normal. Yananların arasında direksiyon ikaz lambası da olacak. Araç ile 3-4 km yol yapın ve bu esnada direksiyonu tam sağ (bir 360 dönün mesela) ve tam sol yapın. Yanan ikaz lambalarının hepsi sönecek. Bu işlem tork sensörü ayarlarının beyin tarafından yeniden yapılmasını sağlayacak. Fiziksel bir arıza yoksa sorunu düzeltme ihtimali var. Yani direksiyon ikaz lambası da sönebilir.

Bu işlem sorunu düzeltmediyse o ustaya bir daha uğramayın, para verdik yapsın demeyin belli ki pek deneyimli değil. Daha fazla zarar vermesin. Götürün servise günahınızı söylesinler bakalım.

Caner merhaba,

Biraz önce denedim dediğin yöntemi malesef bir düzelme olmadı :(

Belli ki sorun fiziksel. Yani umarım yaylardandır ama yayların şu anki pozisyonu ile ilgili nasıl bir problem olabilir ki bu soruna yol açsın aklıma birşey gelmiyor açıkçası.

O yüzden rot çubuğun, direksiyon pompan veya tork valfinin içindeki torsiyon çubuğu zarar görmüş olabilir diye düşünmeye başladım.

İstanbul'da olsan seni bi yere götürürdüm sorunu tam olarak bulurduk, parçayı alır, değiştirirdik. Ankara'da yardımcı olabilecek varsa el versin. Yoksa istikamet yetkili servis.

Belli ki sorun fiziksel. Yani umarım yaylardandır ama yayların şu anki pozisyonu ile ilgili nasıl bir problem olabilir ki bu soruna yol açsın aklıma birşey gelmiyor açıkçası.

O yüzden rot çubuğun, direksiyon pompan veya tork valfinin içindeki torsiyon çubuğu zarar görmüş olabilir diye düşünmeye başladım.

İstanbul'da olsan seni bi yere götürürdüm sorunu tam olarak bulurduk, parçayı alır, değiştirirdik. Ankara'da yardımcı olabilecek varsa el versin. Yoksa istikamet yetkili servis.

Eyvallah kardeşim ilgin ve alakan için. Bakalım artık nasıl ve kaça patlicak bize...

Aracımdaki sorun çözüldü,

Malum arkadaşların tahmini doğru çıktı, direksiyon kutusu arzılanmış. Adanada götürdüğüm ustada direk olarak bu yayları kim taktı diye sordu.Takan ustanın hatası olduğunu söyledi. malesef davarına denk geldik diyerek çıkma dreksiyon kutusunu taktırdık. maliyet olarak 650 tl ödedim işçilik dahil.

Sıra geldi Ankaradaki ustaya çökmeye, çamura yatmazsa eğer parayı kurtaymaya çalışcaz. bakalım artık...

Aracımdaki sorun çözüldü,

Malum arkadaşların tahmini doğru çıktı, direksiyon kutusu arzılanmış. Adanada götürdüğüm ustada direk olarak bu yayları kim taktı diye sordu.Takan ustanın hatası olduğunu söyledi. malesef davarına denk geldik diyerek çıkma dreksiyon kutusunu taktırdık. maliyet olarak 650 tl ödedim işçilik dahil.

Sıra geldi Ankaradaki ustaya çökmeye, çamura yatmazsa eğer parayı kurtaymaya çalışcaz. bakalım artık...

Yeni gördüm mesajı... işte tam da yay taktırırken bu direksiyon kutusu problemiyle eve dönenlere çok şahit oldum. Teşke taktırmadan önce geçseydi bu muhabbet. Geçmiş olsun, kurtarabilmişsindir umarım parayı.

Geri
Üst Alt