Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Direksiyon sertleşmesi :((( Acil yardım ve yorumlarınızı bekliyorum...

hakibo

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 1-2 ay önce orjinal yay almıştım. Ustaya yayları taktırdım, araca bindiğimde direksiyon ikaz lambası "Sarı" renkte yanıyor ve aracım direk sağa çekme yapıyordu(sola döndrüme işlemide sağ tarafa oranla daha sertleşti). usta biraz bin lamba söner, daha sonrada rot ayarında çekme sorununu yaptırırız demişti. araca 3 gün bindim ikaz lambası sönmedi, rot ayarına soktuk aracı ama arabanın direksiyonunu bırakır bırakmaz direk olarak kendi kendine sağa dönüyordu. rottaki usta bunda başka bişe var, yayları takan ustaya geri git, oturmamış olabilir, bi tekrar baksın dedi. ustaya geri götürdüm arabayı. durumu anlattım, sağı ve sol tekerı söküp, yayları sileciğin ordaki bağlantıdan boşandırıp, tekrar oturttu. lastikleri geri taktı. Şuan yayların oturmaması gibi bir durum yok. yine kullan biraz düzelmiş olması lazım dedi. bindim malum yine direksiyon ikaz lambası sarı renkte yanıyor. aracın sağa çekmeside bariz bir şekilde devam ediyor.bindim yine 3-5 gün ustaya geri gittim, durum aynı bir değişiklik yok dedim. usta yayları yer değiştirelim çekme sola dönerse eğer yaydandır dedi. söktü yer değiştirdi ( bu arada aklıma takılan bişe var , usta tekeri söktü, sileceklerin ordan üst bağlantısını söktü, yayın takılı olduğu demir boru ile birlikte çıkarıp sağı alıp sola ,solu alıp sağa taktı.bu yayın takılı olduğu demir borudan ayırıp solun demir borusuna takması gerekmiyormuydu. sağ sol farklı olmalı diye düşünüyorum). bağlantıları yapıp tekerleri taktı, aracın kontağını çevirdim 3 kez ikaz sesi çaldı ve direksiyon işareti "Kırmızı" renge döndü, aracı çalıştırdım direksiyon semsert, zorla sağa sola dönüyor. kendisinde bilgisiyar yoktu, şaşmazda başka bir ustaya yönlendirdi, gittim bağladı bilgisayara "Direksiyon tork sensörü sinyal hatası "verdi. şimdi bu hata tork sensöründende olabilir , bununla düzelmezse direksiyon kutusundandır dedi. bu sorun tamamen yayların değişmesinemi denk geldi, yoksa ustanın bir hatasındanmı başıma geldi emin değilim.

Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar varsa eğer yardımlarını bekliyorum...

Cevaplamadan önce şunları bilmek daha iyi olur:

1) Orjinal yay aldım dediğiniz nedir? Yani piyasadaki spor, markalı yaylardan mı aldınız yoksa birebir şase numaranıza göre orjinal yayı mı getirttiniz?

2) Eğer orjinal getirttiyseniz aracın kendi yaylarına ne olmuştu, kaza vs gibi bir nedenden dolayı mı değişti?

3) Amortisörler orjinal mi?

4) Yayları ilk kez takmadan önce direksiyon ikaz lambası asla yanmamış mıydı? Yayları taktıktan hemen sonra ilk çalıştırmada ikaz lambası mı yandı yoksa örneğin 3 hafta sonra mı yandı?

5) Aynı şekilde yayları ilk kez taktığınızda daha ilk kullanımda aracın sağa çektiğini hissettiniz mi? Yoksa sonradan mı oldu, mesela gittiniz 5 km hızla kaldırıma sürttünüz falan? Önemsemediniz, bişe olmamıştır dediniz, o tarz bir olay oldu mu?

Cevaplamadan önce şunları bilmek daha iyi olur:

1) Orjinal yay aldım dediğiniz nedir? Yani piyasadaki spor, markalı yaylardan mı aldınız yoksa birebir şase numaranıza göre orjinal yayı mı getirttiniz?

2) Eğer orjinal getirttiyseniz aracın kendi yaylarına ne olmuştu, kaza vs gibi bir nedenden dolayı mı değişti?

3) Amortisörler orjinal mi?

4) Yayları ilk kez takmadan önce direksiyon ikaz lambası asla yanmamış mıydı? Yayları taktıktan hemen sonra ilk çalıştırmada ikaz lambası mı yandı yoksa örneğin 3 hafta sonra mı yandı?

5) Aynı şekilde yayları ilk kez taktığınızda daha ilk kullanımda aracın sağa çektiğini hissettiniz mi? Yoksa sonradan mı oldu, mesela gittiniz 5 km hızla kaldırıma sürttünüz falan? Önemsemediniz, bişe olmamıştır dediniz, o tarz bir olay oldu mu?

Hemen Cevaplim soruları;

1)Orjinal yaydan kasıt, forumda 2006 leondan sökülme 2. el yay satılıktı onu aldım.

2)orjinal getirtmedim, üstünde aracı aldığımda spor yay vardı, yerde çok sürünüyordu, ikinci el orjinal çıkma yay aldım,

3)Bilmiyorum, aldığımda üstünde ne vardı bakmadım.

4)Yaylar değişmeden önce ikaz lambası hiç yanmamıştı, yaylar değiştirdikten sonra kontağı ustanın dükkanında açtığımda sarı renkte yandı ikaz lambası.

5)Yaylar takıldıktan sonra araca bindim hareket ettim aracın direksiyonu bariz derecede sağa çekiyordu, geri döndüm ustaya söledim durumu, kendi bindi 100 metre gitti biraz bin ışık söner rot ayarındada çekme sini hallederiz dedi.

Sorunun çözüm maliyeti canımı yakacağa benziyor ya hadi hayırlısı..

Bence Ustanın Bi hatası Var Bu işte Yapılan Tüm İşlemleri Sırasıyla Geri Döndür bence Sıkıntı Düzelecektir.. Ve o ustana bir daha gitme

Bu kadar tesadüf olamayacağına göre problem yayların montajı esnasında ortaya çıkmış.

Şimdi öncelikle şunu söyleyelim, eğer montaj esnasında akünün kutup başını sökmedilerse, kontağı ilk açtığınızda sarı direksiyon lambasının yanmaması gerekirdi. Yani daha o anda zaten sorun belliymiş. Ustalar genelde "sen biraz git öyle düzelir" gibi başlarından savarlar ama belli ki yanlış birşeyler yapmışlar.

Yaptıkları yanlışla ilgili bir fikrim var çünkü çok şahit oldum. Aracınızın direksiyonu elektronik servo kontrollü ve kontakt kapalı konumdayken dışarıdan güç uygulayarak lastikleri sağa, sola döndürmek sisteme zarar verir. Usta yayları takarken muhtemelen montajda rahat etmek için zorla bu işlemi yaptı. Hatta amortisör/yay sökerken ellerinin altında çekiç de olduğu için lastiği söktükten sonra gidip, kontakt açıp, direksiyonu çevirmeye üşenip, lastik göbeğine çekiçle vurarak döndüreni bile gördüm. Muhtemelen başınıza böyle bir iş geldi.

Normalde yapılması gereken ya araç çalışırken direksiyonun çevrilmesi ya da ona üşeniyorsan en azından yarım kontakt durumdayken lastiğin dışarıdan çevrilmesi.

Adam çekiçle vurduysa ne olur? Bu ayılığı yaptıysa direksiyon bileşenlerine türlü zararlar vermiş olabilir. Aracı servise çekip, emin ellere bırakmak lazım.

Fakat bunu yapmamış olmalarını umarak, kontakt kapalıyken eliyle koluyla lastiği çevirdiğini varsayalım. Eğer durum buysa iyi. Çünkü belki olayı kolayca çözebiliriz. Aracınızın yazılımı direksiyon konum sensöründen aldığı bilgiye göre tork valflerini kontrol eder. Yani direksiyonun konumuna, aracın o anki hızına ve diğer bazı sensörlere göre direksiyonu çevirmek için ihtiyacınız olan gücü verir. Bu tork valfleri kapalıyken kol gücünüzle direksiyonu çevirmeniz oldukça zordur, sanırım şu anda başınıza gelen de bu.

Dışarıdan müdahale ile yazılımdaki sensör bilgisi şaşmış ise, beyin arıza konumuna geçer ve valfleri açan kapayan yazılım düzgün çalışamaz.

Nasıl çözebiliriz?

Hemen bunu deneyelim, çünkü denemesi kolay, bir zararı yok ve düzeltme ihtimali var. Direksiyonu tam düz pozisyona getirin ve aracın kontağını kapatın ve varsa aküden direkt güç alan tüm aletleri kapatın. Akünüzün eksi kutup başını sökün, 1-2 dakika sonra tekrar bağlayın. Aracı çalıştırın. Çalıştırdığınızda birçok ikaz lambası yanacaktır, merak etmeyin normal. Yananların arasında direksiyon ikaz lambası da olacak. Araç ile 3-4 km yol yapın ve bu esnada direksiyonu tam sağ (bir 360 dönün mesela) ve tam sol yapın. Yanan ikaz lambalarının hepsi sönecek. Bu işlem tork sensörü ayarlarının beyin tarafından yeniden yapılmasını sağlayacak. Fiziksel bir arıza yoksa sorunu düzeltme ihtimali var. Yani direksiyon ikaz lambası da sönebilir.

Bu işlem sorunu düzeltmediyse o ustaya bir daha uğramayın, para verdik yapsın demeyin belli ki pek deneyimli değil. Daha fazla zarar vermesin. Götürün servise günahınızı söylesinler bakalım.

Bu kadar tesadüf olamayacağına göre problem yayların montajı esnasında ortaya çıkmış.

Şimdi öncelikle şunu söyleyelim, eğer montaj esnasında akünün kutup başını sökmedilerse, kontağı ilk açtığınızda sarı direksiyon lambasının yanmaması gerekirdi. Yani daha o anda zaten sorun belliymiş. Ustalar genelde "sen biraz git öyle düzelir" gibi başlarından savarlar ama belli ki yanlış birşeyler yapmışlar.

Yaptıkları yanlışla ilgili bir fikrim var çünkü çok şahit oldum. Aracınızın direksiyonu elektronik servo kontrollü ve kontakt kapalı konumdayken dışarıdan güç uygulayarak lastikleri sağa, sola döndürmek sisteme zarar verir. Usta yayları takarken muhtemelen montajda rahat etmek için zorla bu işlemi yaptı. Hatta amortisör/yay sökerken ellerinin altında çekiç de olduğu için lastiği söktükten sonra gidip, kontakt açıp, direksiyonu çevirmeye üşenip, lastik göbeğine çekiçle vurarak döndüreni bile gördüm. Muhtemelen başınıza böyle bir iş geldi.

Normalde yapılması gereken ya araç çalışırken direksiyonun çevrilmesi ya da ona üşeniyorsan en azından yarım kontakt durumdayken lastiğin dışarıdan çevrilmesi.

Adam çekiçle vurduysa ne olur? Bu ayılığı yaptıysa direksiyon bileşenlerine türlü zararlar vermiş olabilir. Aracı servise çekip, emin ellere bırakmak lazım.

Fakat bunu yapmamış olmalarını umarak, kontakt kapalıyken eliyle koluyla lastiği çevirdiğini varsayalım. Eğer durum buysa iyi. Çünkü belki olayı kolayca çözebiliriz. Aracınızın yazılımı direksiyon konum sensöründen aldığı bilgiye göre tork valflerini kontrol eder. Yani direksiyonun konumuna, aracın o anki hızına ve diğer bazı sensörlere göre direksiyonu çevirmek için ihtiyacınız olan gücü verir. Bu tork valfleri kapalıyken kol gücünüzle direksiyonu çevirmeniz oldukça zordur, sanırım şu anda başınıza gelen de bu.

Dışarıdan müdahale ile yazılımdaki sensör bilgisi şaşmış ise, beyin arıza konumuna geçer ve valfleri açan kapayan yazılım düzgün çalışamaz.

Nasıl çözebiliriz?

Hemen bunu deneyelim, çünkü denemesi kolay, bir zararı yok ve düzeltme ihtimali var. Direksiyonu tam düz pozisyona getirin ve aracın kontağını kapatın ve varsa aküden direkt güç alan tüm aletleri kapatın. Akünüzün eksi kutup başını sökün, 1-2 dakika sonra tekrar bağlayın. Aracı çalıştırın. Çalıştırdığınızda birçok ikaz lambası yanacaktır, merak etmeyin normal. Yananların arasında direksiyon ikaz lambası da olacak. Araç ile 3-4 km yol yapın ve bu esnada direksiyonu tam sağ (bir 360 dönün mesela) ve tam sol yapın. Yanan ikaz lambalarının hepsi sönecek. Bu işlem tork sensörü ayarlarının beyin tarafından yeniden yapılmasını sağlayacak. Fiziksel bir arıza yoksa sorunu düzeltme ihtimali var. Yani direksiyon ikaz lambası da sönebilir.

Bu işlem sorunu düzeltmediyse o ustaya bir daha uğramayın, para verdik yapsın demeyin belli ki pek deneyimli değil. Daha fazla zarar vermesin. Götürün servise günahınızı söylesinler bakalım.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler, belliki davarına denk geldik. bu kadar tesadüfün tam zamanlı denk gelmesi banada pek inandırıcı gelmedi. belirttiğiniz yöntemi hemen deneyeceğim. inşallah çözülür. yoksa yüklü bir maliyet beni bekliyor galiba:((((

Bence Ustanın Bi hatası Var Bu işte Yapılan Tüm İşlemleri Sırasıyla Geri Döndür bence Sıkıntı Düzelecektir.. Ve o ustana bir daha gitme

CEvap için teşekkürler, Caner kardeşimin dediği yöntemi bir uygulayayım kurtarırız belki...

Selçuk'un dediği de eski (modifiye) yaylara dönmek. İkinci el olarak aldığın orjinal yaylarda veya monte eden ustada ciddi bir sorun varsa belki eski yaylara dönmek de sorunu çözebilir. Gerçi ikinci kez söktü taktı diyorsun, orjinal yayı 2 kere deneyip, düzgün takamadıysa kutlamak lazım.

Eski yaylara dönmeyi deneyeceksen de başka usta bul bari. Amortisör ve yay değiştirmeye gidip, sonra bu tarz direksiyon problemlerinden dolayı servisin yolunu tutanların sayısı baya yüksek. Umarım seninki geçici bir sorundur.

Yaylar takılırken direksiyona zarar verilicek bi işlemin normalde olmaması lazım. Usta takarken nabtıda yaktı çok ilginç harbiden. Aklınızda bulunsun alakasız olucak ama akü zayıfkende arıza lambaları yanabiliyor. Siz en iyisi bi vag comla hata kodlarına bakın ne hatası veriyor direksiyon hakkında. Belki kablolarda bi sıkıntı yaşatmıştr yayları sökerken. hemen direksiyon kutusu vs. v.s icraate girişmeyin bence. Sorunu net olarak bulun.

Yaylar takılırken direksiyona zarar verilicek bi işlemin normalde olmaması lazım. Usta takarken nabtıda yaktı çok ilginç harbiden. Aklınızda bulunsun alakasız olucak ama akü zayıfkende arıza lambaları yanabiliyor. Siz en iyisi bi vag comla hata kodlarına bakın ne hatası veriyor direksiyon hakkında. Belki kablolarda bi sıkıntı yaşatmıştr yayları sökerken. hemen direksiyon kutusu vs. v.s icraate girişmeyin bence. Sorunu net olarak bulun.

Hani bende bukadar tesadüf biraz fazla diyerek ustanın bir hatası olduğunu düşünmekteyim. direksiyon ikaz lambası kırmızı yandıktan sonra sanayide bilgisayara bağladılar "Direksiyon tork sensörü sinyal hatası" diye hata döndü bilgisayara. vag comdan bakın dediğiniz bu heralde. kabloları, sigortaları kontrol ettiler herşey normal dediler. akümde bu arada yeni, daha 2 ay oldu alalı.

Geri
Üst Alt