Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Dünyanın En Büyük İş Makinesi

Ali

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar nette gezerken rastladım ve sizle paylaşmak istedim..Belki önceden görenleriniz vardır ama ben ilk defa görüyorum ve hayret içindeyim..Birde video var..

Dünyanın En Büyük İş Makinesi: Bagger 288

Alman yapımı olan bu iş makinesi, daha çok madencilikte ve otoban gibi büyük ölçekli inşaat işlerinde kullanılıyor.
* Bu hareketli makine 100 metre yüksekliğinde ve 223 metre uzunluktadır.
* 45.500 ton agirligindadır.
* 100.000.000 dolara mal olmuştur.
* İmalatı 5 yılda tamamlanmıştır.
* İşletimi için 5 operatör (şoför) gerektirmektedir.
* 22 metre çapında döner kova tanburu üzerinde toplam 20 kovası bulunmakta ve her kova 196 ton hafriyat kapasiteli olup bir turda 3.920 ton toprak veya kaya hafriyat kaldırabilmektedir.
* 12 paletli yürüyüş takımının her biri 3.80 mt genişlikte ve 15 mt uzunluktadır. Bunlardan 8 tanesi önde 4 tanesi de arkadadır.
* Saatte en fazla 1.6 km hız yapabilmektedir.
* Günde 76.500 m3 den fazla hafriyat kaldırabilmektedir. Bu da 100.000 dev damperli kamyona eşittir.

dozer27ww.jpg

dozer35zz.jpg

dozer57xd.jpg

dozer100ji.jpg

Alıntıdır...

peki bu inşaat alanına nasıl gelip gidiyor :D

son cümlede :)

Bagger 288 dünyanın en büyük küreme tekerli ekskavatörü, 1978 yılında Hambach/Almanya'da bulunan kömür madenlerinde kullanılmak üzere inşaa edildi. İnşaa edildi diyorum çünkü boyutları nedeniyle basit bir makine gibi "imal edildi" kavramı bu devasa makine için yetersiz kalıyor. 2001 yılında Hambach kömür madenindeki rezerv bittiğinde, diğer bir kömür madeni olan Garzweiler madenine taşınması planlandı. Yapılan maliyet hesaplarında, Bagger 288'in tek parça olarak taşınması, demonte edilerek taşınmasından daha az maliyetli olacağı görüldü. 22 kilometre uzaklıktaki Garzweiler madenine Bagger 288, ancak 3 haftada ulaşabildi ve tabi $8 milyon dolarlık maliyetle!

bunu national geographic te izlemiştim, şaka gibi...

Maşallah :D Teknoloji için çalısmamız lazım gibi hisettim :D

Geri
Üst Alt