Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

düşük km lere dikkat!...

fhs

Kayıtlı Üye
Kime nasıl güveneceğiz artık anlamadım. Trameri sorgularsın bişey çıkmaz 1 yıl sonra bakarsın aynı plaka araç pertmiş..
Düşük km diye araç alırsın bide bakmışsın km düşürülmüş.

ARKADAŞLAR BİR KAÇ YERDE OKUDUM SON ZAMANLARDA ARAÇLARIN KM LERİNİ DÜŞÜRMEYE BAŞLAMIŞLAR. ÖZELLİKLE GALERİCİLERDE SIRF BU ALETLERDEN VARMIŞ.. BEN GÖRMEDİM AMA Bİ KAÇ YERDE OKUDUM.. HATTA ANLAŞILMASI SADECE SERVİS KAYITLARINDA MEVCUTMUŞ ODA TABİ SERVİSİ GİTMİŞ İSE:D
km kadranındaki çubuğa basılı tutunca 30 sn kadar bi km geliyormuş, onu mevcut km ye ekleyince gerçek km oluyormuş bana mantıklı gelmedi. benim bildiğim kadarıyla o işlem yapılınca aracın yağ bakım km lerini gösteriyor diye biliyordum.. Bilgisi olan varmı başka.

Kime nasıl güveneceğiz artık anlamadım. Trameri sorgularsın bişey çıkmaz 1 yıl sonra bakarsın aynı plaka araç pertmiş..
Düşük km diye araç alırsın bide bakmışsın km düşürülmüş.

ARKADAŞLAR BİR KAÇ YERDE OKUDUM SON ZAMANLARDA ARAÇLARIN KM LERİNİ DÜŞÜRMEYE BAŞLAMIŞLAR. ÖZELLİKLE GALERİCİLERDE SIRF BU ALETLERDEN VARMIŞ.. BEN GÖRMEDİM AMA Bİ KAÇ YERDE OKUDUM.. HATTA ANLAŞILMASI SADECE SERVİS KAYITLARINDA MEVCUTMUŞ ODA TABİ SERVİSİ GİTMİŞ İSE:D
km kadranındaki çubuğa basılı tutunca 30 sn kadar bi km geliyormuş, onu mevcut km ye ekleyince gerçek km oluyormuş bana mantıklı gelmedi. benim bildiğim kadarıyla o işlem yapılınca aracın yağ bakım km lerini gösteriyor diye biliyordum.. Bilgisi olan varmı başka.
galericilerden araba alınmaz hacım ..her türlü sahtekarlık onlara mevcut.imzama bak ii anlarsın :) ben karşıyım

araç alanlarda biraz düşünecek arkadaş, adam araba bakıyo, 98 model 80.000 de yok artık demesi lazım. zaten km düşürünce hiçbir şekilde anlaşılmaz. gerçi araçın diriliğinden anlarsın.

Artık sadece galericiler değil, normal vatandaşta sahtekar olmuş. Üç aşağı beş yukarı bir araba senede 10 bin km yapar, bu da 2004 model bir araba için en az 120 bin km demek. Günümüzde 2-3 yaşında arabalar bu km deyken hala düşük km araba arıyoruz.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ortalama 10 bin km, 98 model araba 80 bin km bunlar çok da mantıklı değil arkadaşlar... Piyasasının üstüne çıkınca bu araçları bulmak zor değil. Çünkü herkes her gün arabaya binmiyor.

7 senede 50 bin km yapmış dedem var mesela. Şimdi 2008 astra 50 binde olamaz diyebilirsiniz ama ben size ispat ederim.
Ya da 2001 Leon 116 bin'de olmaz derseniz servis kaydını çıkarırım.

Neyse,

km düşürme olayı minimum 5 senelik bir olay, yeni değil. Sanayi sitelerinde araçların beyinlerine müdahale edebilecek cihazları olan elektronikçiler 20-30 TL karşılığı istediğiniz km'ye çekebiliyor aracı. Km takıntısı olan insanlar için kötü bir durum.

Aslında haklılar da... 180 bin km'ye gelmiş 10 araçtan belki 1-2 tanesi sağlıklıdır. Ama cidden 100 bin km'deki araçlara bakarlarsa bu oran 7-8'e çıkar. Bu da insanların neden düşük km araçlara yöneldiğinin göstergesi bence... Ben bile alırken 180 bin'deki TDI yerine 116 bin'deki 1.8'i tercih ettim.

Eğer otomobil konusunda biraz bilginiz varsa km'si 60-70 bin km düşürülmüş aracı anlayabilirsiniz. Şoför koltuğu yıpranması, pedallar, vites körüğü, direksiyon simidi, teyp-klima düğmeleri vb.

Onun dışında aracın şasesini de uzmanlara inceletmek gerekir. Yüksek km yapmış araç (düşük km'liler de hor kullanılmışsa), daha düşük km'deki araçlara göre daha çok yıpranmıştır. Yol testi sırasında içeri ses alma, iç trim sesleri gibi olgular zaten ele verir km'yi.

Herkes gibi km olayına takıp da "takmayın" diyeceğim size. Ama cidden takmayın...

Şu an piyasadaki Fiesta 2004-2008 arası kasanın beyaz TDCI'ları çoğunlukla kiralık çıkması ve bu araçlar ortalama 200 bin km üstü çıkıyorlar 2. el olarak piyasaya. Şu an satılıklarda kaçı 200 bin km üstü???

Ortalama 10 bin km, 98 model araba 80 bin km bunlar çok da mantıklı değil arkadaşlar... Piyasasının üstüne çıkınca bu araçları bulmak zor değil. Çünkü herkes her gün arabaya binmiyor.

7 senede 50 bin km yapmış dedem var mesela. Şimdi 2008 astra 50 binde olamaz diyebilirsiniz ama ben size ispat ederim.
Ya da 2001 Leon 116 bin'de olmaz derseniz servis kaydını çıkarırım.

Neyse,

km düşürme olayı minimum 5 senelik bir olay, yeni değil. Sanayi sitelerinde araçların beyinlerine müdahale edebilecek cihazları olan elektronikçiler 20-30 TL karşılığı istediğiniz km'ye çekebiliyor aracı. Km takıntısı olan insanlar için kötü bir durum.

Aslında haklılar da... 180 bin km'ye gelmiş 10 araçtan belki 1-2 tanesi sağlıklıdır. Ama cidden 100 bin km'deki araçlara bakarlarsa bu oran 7-8'e çıkar. Bu da insanların neden düşük km araçlara yöneldiğinin göstergesi bence... Ben bile alırken 180 bin'deki TDI yerine 116 bin'deki 1.8'i tercih ettim.

Eğer otomobil konusunda biraz bilginiz varsa km'si 60-70 bin km düşürülmüş aracı anlayabilirsiniz. Şoför koltuğu yıpranması, pedallar, vites körüğü, direksiyon simidi, teyp-klima düğmeleri vb.

Onun dışında aracın şasesini de uzmanlara inceletmek gerekir. Yüksek km yapmış araç (düşük km'liler de hor kullanılmışsa), daha düşük km'deki araçlara göre daha çok yıpranmıştır. Yol testi sırasında içeri ses alma, iç trim sesleri gibi olgular zaten ele verir km'yi.

Herkes gibi km olayına takıp da "takmayın" diyeceğim size. Ama cidden takmayın...

Şu an piyasadaki Fiesta 2004-2008 arası kasanın beyaz TDCI'ları çoğunlukla kiralık çıkması ve bu araçlar ortalama 200 bin km üstü çıkıyorlar 2. el olarak piyasaya. Şu an satılıklarda kaçı 200 bin km üstü???
mazotlu araclar tdilerde adam sıfır alıyor aracını.cok memnun binmiş 100-140 bin arası satışa cıkarıyor.masraf cıkarır korkusuyla :D
ikinci elin temizini bulmak gercekten cok güç

Bazen küçücük detaylardan bile çıkıyor gerçek km. ortaya. İbiza'mı almadan önce araba bakarken Antalya Serik'te bir galeride Ford Fusion bakıyordum. Km 112bin görünüyordu. Satıcıya da sordum orijinal km.mi diye. Aynen abim, canım abim vs. standart ayaklar... Arabanın sağına soluna bakarken ön konsoldaki küçük torpido gözünde yağ değişim kartını buldum, yazılı olan plakaya baktım aynı, yağ değişim km.si 195bin, bir dahaki değişim 210bin yazıyordu. Adama gösterdim, yanlış yazmışlardır abim diyerek pişkinliğe devam etti. İşte böyle olaylar olaylar

Allah islah etsin bunları... Bende araba alırken şasi no istedim verdiler telefonla sorguladım birşey çıkmadı. Arabayı aldım gittim tekrar sorgulattırdım 25.000 TL hasar kaydı çıktı dünyam yıkıldı şerefsiz evlatları temiz trameri olan şasi noları veriyor bilginiz olsun arkadaşlar...

aynen.. aracı aldığımda sorgulattım temizdi. emniyetteki arkadaşımda vardı ona da sorgulattım temizdi.3 ay sonra bi baktım 16000 hasar kaydı çıktı. şase no da tutuyor...dünyam yıkıldı...

Geri
Üst Alt