Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Düşük Hızda Hissedilen Hafif Yalpalama Hakkında

ims

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar,

Aracımı alalı yaklaşık 20 gün oldu bugün 1.000 km'yi devirdim. 10-15 gündür düşük hızda giderken (10-20 km/s) araçta sağ taraftan geldiğini düşündüğüm hafif bir yalpalama var, fazla dikkat etmediğim sürece ve yüksek hızlarda hissedilmiyor. Lastik havalarından kaynaklanıyor olabilir diye kontrol ettirdim tüm lastiklerde 37-38 Psi çıktı fabrika değerleri olan 35-32'ye ayarlattım ancak sorun devam ediyor.

Bugün Doğuş Oto Maslak Servisi'ne randevusuz olarak gittim araçla tur atıp sarsıntıyı doğruladılar, lifte kaldırıp lastiklere bakıldı, lastiklerde yüzeysel olarak bir sorun gözükmüyor denildi. Detaylı inceleme için zar zor 26 Mayıs'a randevu alabildim. Bu arada garanti konusunda sıkıntı yaşamamak adına servisten bugün araca bakıldığına ve tarif ettiğim şekilde bir sorunun varlığını tespit ettiklerine dair bir tutanak istedim ancak vermediler. Herhangi bir şekilde çukura filan girmedim ve aracı sadece ben kullanıyorum.

Arabadan çok anlamamakla beraber lastikte görünmeyen bir sorun, rot balans bozukluğu veya jantta eğrilik olabileceğini düşünüyorum ama sıfır bir arabada bu tür bi sorun olması da pek mantıklı gelmiyor.

Daha önce böyle bir sorun yaşayan ya da konu hakkında bilgisi/fikri olan var mıdır aranızda?

Ayrıca Doğuş Oto Maslak hakkında düşüncelerinizi ve varsa başka tavsiyelerinizi de alabilirim. (Ümraniye'de oturuyorum işim Maslak'ta Cumartesi Pazar harici uzak bir yere gitmem biraz zor.)

Teşekkürler,

b kac kere arabamı goturmustum maslak dogusa magdur olmamıstım,arkadasım sureklı gotururdu o da memnundu maslaktan.Yalpalama sorunu kuzenımın arabasındada olmustu ford focus sedanda ama ondakı lastıgın eskılıgınden kaynaklanıyordu senın arabanda boyle bsyın olma ıhtımalı cok dusuk,sıfır arabada gıdıp raf omru dolmus lastık takmazlar heralde

lifte kaldırdıgında seyretmeye kaldırmamıştır muhakkak elle tekerleri çevirmiştir ve yalpalıyorsa jant ya eğridir ya topallık vardır o da elle çevirince görülür. bu değil demek ki sorun çünkü lifte aldılar diyorsun. bana kalırsa sorun lastiklerinde birde 150km üzeri bir hızda deneme yap ozamanda yapabilir aynı şeyi. bende birkere hatalı lastik aldım çok yavaşken ve çok hızlıyken sıkıntı oluyordu

düşünceleriniz doğru jantınız eğri ise yada rot balansta bozukluk varsa bu dediğiniz şikayetlerle karşılaşmanız mümkün. doğuş size öyle bir tutanak vermez ancak servise girdiğinizde bir iş emri açılır ve bu dediğiniz tutanak yerine geçerlidir. gelelim sıfır araçta böyle birşey olurmu demişsiniz bu sorunuzun cevabına olabilir. istanbul gibi yolları berbat bir şehirde yaşıyoruz. araçlar derince limanına iniyor ve iner inmez hemen tıra yuklenmiyor bu arada belirli bir miktar yol yapıyor ve liman sahalarının zemini köstebek yuvası gibidir. jantlarınız 17 jant ise şayet bu sorunu yaşamanız çok normal 16 jant 55 yanak lastiğe göre 17 jant 40 yada 45 yanak lastiğin zarar görüp ayarının kaçması normaldir. doğuş otomotiv bu konu ile alakalı herhangi bir durum oluştuğunda karşılamamak için elinden geleni ardına koymayacağına emin olabilirsiniz.. hoş çok büyük bir parada değil. bence onlarla böyle luzumsuz bir polemiğe girmek yerine bir rot balansçıya gidip baktırırsanız daha hızlı bir sonuç alacağınıza emin olabilrisiniz.

b kac kere arabamı goturmustum maslak dogusa magdur olmamıstım,arkadasım sureklı gotururdu o da memnundu maslaktan.Yalpalama sorunu kuzenımın arabasındada olmustu ford focus sedanda ama ondakı lastıgın eskılıgınden kaynaklanıyordu senın arabanda boyle bsyın olma ıhtımalı cok dusuk,sıfır arabada gıdıp raf omru dolmus lastık takmazlar heralde

gelen taze lastikler hemen arabaya takılmıyor. bir süre sırası gelene kadar raflarda bekliyor. 2008de aldığım leon 1.9un lastikleri 2006 yılı 9.ayında üretilmişti.

düşünceleriniz doğru jantınız eğri ise yada rot balansta bozukluk varsa bu dediğiniz şikayetlerle karşılaşmanız mümkün. doğuş size öyle bir tutanak vermez ancak servise girdiğinizde bir iş emri açılır ve bu dediğiniz tutanak yerine geçerlidir. gelelim sıfır araçta böyle birşey olurmu demişsiniz bu sorunuzun cevabına olabilir. istanbul gibi yolları berbat bir şehirde yaşıyoruz. araçlar derince limanına iniyor ve iner inmez hemen tıra yuklenmiyor bu arada belirli bir miktar yol yapıyor ve liman sahalarının zemini köstebek yuvası gibidir. jantlarınız 17 jant ise şayet bu sorunu yaşamanız çok normal 16 jant 55 yanak lastiğe göre 17 jant 40 yada 45 yanak lastiğin zarar görüp ayarının kaçması normaldir. doğuş otomotiv bu konu ile alakalı herhangi bir durum oluştuğunda karşılamamak için elinden geleni ardına koymayacağına emin olabilirsiniz.. hoş çok büyük bir parada değil. bence onlarla böyle luzumsuz bir polemiğe girmek yerine bir rot balansçıya gidip baktırırsanız daha hızlı bir sonuç alacağınıza emin olabilrisiniz.

Jantlar 16'', dediğiniz gibi yollar çok kötü ve aracın teslimden önceki aşamada çukura girilmiş olabileceği gibisinden bir laf ettiler serviste. Rot balansçıya gidip baktırmak daha hızlı bir çözüm olacaktır, rot balans yaptırmanın garanti konusunda bir bahane olmayacağını umuyorum.

gelen taze lastikler hemen arabaya takılmıyor. bir süre sırası gelene kadar raflarda bekliyor. 2008de aldığım leon 1.9un lastikleri 2006 yılı 9.ayında üretilmişti.

o zaman lastıkten de dıyebılırız,kuzenımın arabasında cok cıddı yalpalama vardı arkada lastıkcıye gıttıgımzde soktu orasına baktı burasına baktı lastık omru bıtmıs dedı en son,kı lastık degısımınden sonra araba duzeldı.Ustune gıtmek lazım dogusun o konuda yokus yapıcakları kesın

Jantlar 16'', dediğiniz gibi yollar çok kötü ve aracın teslimden önceki aşamada çukura girilmiş olabileceği gibisinden bir laf ettiler serviste. Rot balansçıya gidip baktırmak daha hızlı bir çözüm olacaktır, rot balans yaptırmanın garanti konusunda bir bahane olmayacağını umuyorum.

dışarda yaptırmak bi sıkıntı yaşatmaz ancak 26 mayısta çok uzun bir tarih değil. bu şekilde gezmenizin bi zararı olmayacktır. onlar yapmazlarsa şayet dışarda ustalığına güvendiğiniz bi yere yaptırmanız iyi olur. kullanılan makina ve makinenin kalibrasyonu bu konuda çok önemli. bizim araçlarımızın ön takımları çok hassas ve dolayısıyla pirince giderken evdeki bulgurdan da olmayın derim.

dışarda yaptırmak bi sıkıntı yaşatmaz ancak 26 mayısta çok uzun bir tarih değil. bu şekilde gezmenizin bi zararı olmayacktır. onlar yapmazlarsa şayet dışarda ustalığına güvendiğiniz bi yere yaptırmanız iyi olur. kullanılan makina ve makinenin kalibrasyonu bu konuda çok önemli. bizim araçlarımızın ön takımları çok hassas ve dolayısıyla pirince giderken evdeki bulgurdan da olmayın derim.

Tabi bir de işin o boyutu var, lastğin havasına bile doğru düzgün bir yerden baktırdım. Araca zarar vermediği sürece 10 gün sabredilebilir, zaten 10 günde yapacağım yol en fazla 700-750 km olur.

Tabi bir de işin o boyutu var, lastğin havasına bile doğru düzgün bir yerden baktırdım. Araca zarar vermediği sürece 10 gün sabredilebilir, zaten 10 günde yapacağım yol en fazla 700-750 km olur.

anlaşılan sizde benim gibi baya yol yapıyorsunuz bende 9ayda 32000km yol yaptım. haftada bazen 1200km yol yaptığım oluyor.

Geri
Üst Alt