Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Cruse Control (hız sabitliyince yakıt daha mı artıyor??

damalis

Kayıtlı Üye
uzun yolda hız sabıtledım 95 km yakıt daha bir arttı diye dusunuyorum inişler yokuşlar yaklasık 4 saat boyle kullandım ne dersınız arkadaslar

bencede artıyor sürekli gaz verdiğinden sanırım.

bence artmıyor ayrıca cruse controlle aynı gazı veremeyiz sabit giderken ya daha fazla gaz veririz yada daha az veririz ozamanda yavaşlarız

hız sabitleyiciyi mümkünse iniş ve yokuşun olmadığı yerlerde kullanmalısın yokuşlarda aynı hızı yakalamak için devir artacak ve yakıtında buna doğru orantılı olarakta fazlalaşacaktır.

Arkadaşlar CC ile biraz daha artıyor yakıt sebebi de şu kısa rampalarda veya anlık hız düşüşlerinde CC bütün enjektörleri açıp kısa sürede sabitlenen hıza gelmeye çalışıyor kendin olsan o kadar diplemezsin gazı bir de rampa aşağıya inerken CC de iken araba yakıt tüketimi hala devam ediyor kendin gazı kontrol ediyor olsan ayağını gazdan çeker ve yakıt tüketimi en az şekilde olur...
En azından benim aracımda böyle genelleme yapmıyım....

hız sabitleyici bazı arkadaşların yorumlarındaki gibi rampa ve aşağı kullanımda mantığı yok sebebide aynı keza anlık tüketimden de anlaşılacağı gibi hala yakıt harcıyor oysa manuel kullanımda rampa aşağı araç kendi ağırlığında rahatça gidiyor ve sıfır tüketim ve hız sabitleyicinin en az yakıt harcadığı max: 90 olmalı ve düz yol olmalıdır...

ha farklı bir durum şöyleki kamyon otobüs ve özellikle tırlardaki hız sabitleyiciler bizim araçlardan çok farklıdır bizzat kendim kullandım büyük vasıtardaki hız sabitleyiciler bi nebze güvenlik fren için kullanılır örneğin 26 ton yüklü bir tır rampa aşağı inerken hız sabitleyici kullanır fren etkisini otomatik pompaya enjektöre göre yapar balatalardan daha sağlıklı fren etkisi sağlamış ve güvenli iniş gerçekleştirir asla rampa çıkarken kullanmazlar

artıyor kesinlikle sürekli kullanımda. düz yolda mantıklı yalnızca

Yokuştan aşağı hafif gaza dokunup 120ye çıkıp yokuşa gelindiğinde hafif gazı azaltarak 90la 100le yokuşu bitirerek yine yokuş aşağı hafif hızı yükseltmek var.
Birde cruse control ile yokuş aşağı yukarı dinlemeden kütük gibi 110 a sabitlemek var siz düşünün hangisi fazla yakar:)
Keşke o cruse control yerine yağmur sensörü koysalarmış.

düz yolda azaltır konya afyon yapacaksanız açarsınız ovada mis gibi tüketimi azaltır ama kestirmeden uşak nazilli yapacaksanız arttırır. sonuçta bildiğim kadarıyla cc devri sabit tutmak için dip gaz mantığı ile çalışır bu da iniş çıkışlı arazide çoğunlukla tüketimi arttırır ama bu çok çok hissedilir boyutta olmaz.

Bu birazda gideceğin güzergahla alakalı, örneğin Rakımı 1400 olan bir yerden 2200 olan bir yere gidiyorsan, tabikide çok yakar ama tersi için kesinlikle sen onun kadar az yaktıramazsın ;)

Geri
Üst Alt