Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Cruse Control (hız sabitliyince yakıt daha mı artıyor??

Arttırmıyor. Arttırıyor diyen 1 kişi kanıtlasın istediğini veririm.

Mantığını zaten anlatmışlar. Aslında sizde cruise gibi kullanırsanız aracınız onunla aynı yakar. Yokuş aşağı inerken cruise'u açın ve aracın aşağı inerken kasıldığını görün. 90'a sabitlediniz diyelim. 90'ı geçmemeye çalışır. 1-2-3 km/h geçebilir ama aracı kasar yinede. Yokuş yukarı çıkarkende aynı hızı korumaya çalışır 90'sa 90'da tutar bu nedenle gaz daha fazla verir.

Fazla yakıyor gibi durmasının nedeni şudur siz yokuş aşağı inerken aracın hızını 3-5 arttırırsınız farkında olmadan. Yokuş yukarı geldiğinizde ise o hızınız azalmaya başlar bu nedenle az yakarsınız. Ama cruise öyle değil, yokuş aşağıda yokuş yukarı da aynı hızda tutmaya çalışır. Ahmet zaten bunu dile getirmiş :)

Düz yolda bi CC açın bir siz kullanın. Cruise'den az yakarsanız daha uzun sürede yolu katetmiş olacaksınız. Cruise'den fazla yakarsanız ya aynı yada daha kısa sürede yol alacaksınız. Kesinlikle dümdüz bir yolda, cruiseden daha az yakıp daha kısa zamanda gidemezsiniz. Ama eğimli yollarda(türkiye yolları için bu geçerli) daha az yakıp daha kısa sürede gidebilirsiniz. Mantığıda yukarıda anlattığımdır.

"Cruise Hızı Sabit Tutar, Sizin ise Gazı Sabit Tutmanız Gerekmektedir." Gazı sabit tuttuğunuzda yokuş aşağı hızlanırsınız, yokuş yukarı yavaş yavaş hız kaybedersiniz ama yine de çok fazla düşmezsiniz. Eğimlerin açısına göre kullandığınız sürece az yakarsınız. Ama dümdüz bir yolda CC'den daha az yakmanız imkansızdır.

Mantığını zaten anlatmışlar. Aslında sizde cruise gibi kullanırsanız aracınız onunla aynı yakar. Yokuş aşağı inerken cruise'u açın ve aracın aşağı inerken kasıldığını görün. 90'a sabitlediniz diyelim. 90'ı geçmemeye çalışır. 1-2-3 km/h geçebilir ama aracı kasar yinede. Yokuş yukarı çıkarkende aynı hızı korumaya çalışır 90'sa 90'da tutar bu nedenle gaz daha fazla verir.

Fazla yakıyor gibi durmasının nedeni şudur siz yokuş aşağı inerken aracın hızını 3-5 arttırırsınız farkında olmadan. Yokuş yukarı geldiğinizde ise o hızınız azalmaya başlar bu nedenle az yakarsınız. Ama cruise öyle değil, yokuş aşağıda yokuş yukarı da aynı hızda tutmaya çalışır. Ahmet zaten bunu dile getirmiş :)

Düz yolda bi CC açın bir siz kullanın. Cruise'den az yakarsanız daha uzun sürede yolu katetmiş olacaksınız. Cruise'den fazla yakarsanız ya aynı yada daha kısa sürede yol alacaksınız. Kesinlikle dümdüz bir yolda, cruiseden daha az yakıp daha kısa zamanda gidemezsiniz. Ama eğimli yollarda(türkiye yolları için bu geçerli) daha az yakıp daha kısa sürede gidebilirsiniz. Mantığıda yukarıda anlattığımdır.

"Cruise Hızı Sabit Tutar, Sizin ise Gazı Sabit Tutmanız Gerekmektedir." Gazı sabit tuttuğunuzda yokuş aşağı hızlanırsınız, yokuş yukarı yavaş yavaş hız kaybedersiniz ama yine de çok fazla düşmezsiniz. Eğimlerin açısına göre kullandığınız sürece az yakarsınız. Ama dümdüz bir yolda CC'den daha az yakmanız imkansızdır.
Murat başta CC tüketimi arttırmıyor demişsin ama anlattığında arttırıyor demişsin ki bende öyle söylüyordum anlamadım bişi:D Pratikte inişli çıkışlı yollarda ayağının ayarı iyi olan birisi CC den daha az yaktırır.
0 eğimde cruse kadar az yaktıramayız zaten o ayrı.

ben düzlüklerde 5.vites ,2700 devir, 90 km ye ayarlıyorum yağ gibi gidiyor..motor olabildiğince sessiz..

yokuşlarda inişlerde artırdığını düşünüyorum ben de.. arkadaşlara katılıyorum..

ben kayserı ıstanbul sureklı cc ıle gıdıyorum. yakıt artmıyor. cunkı o rampayı cıkmak ıcın gaza basıyorsunuz rampa ınerken bosa atmak mantıklı degıl. cc hangı hız aralıgında kullandıgımz onemlı 110 km sonra yakıt cok artıyor. aracın yuk durumuda etkılı

beyler !!! hız sabitleyicinin iki avantajı vardır.uzun yolda gaz basmaktan bacaklara kramp girer.sürüs konforu sağlar
yakıtı dengeler devrinde kullanır ekonomik sağlar.
bugun bayııler bu paketi satmak için neler yapıp kırk takla atıyolar müşterının başında :D
hız sabıtleyicisiz arac düşünemiyorum.ben yakıttan cok,bacaklarım yorulmuyor.herkese konforlu yolculuklar dilerim

yani misal istanbul ankara arasında kendim kullandığımda Honda Civic ile 5.6 lt / 100 km, CC ile 7.9 lt / 100 km yakmıştım, ama bahsedilen durumdan ötürü, kendin kullanınca yokuşlarda basmıyorsun gaza, CC'nin dip gaz verip araca 2 vites küçülttürüp bağırta bağırta çıktığını da bilirim, sonuçta ekonomiden çok konfor odaklı bir donanım, o işini de gayet iyi yerine getiriyor bence, 0,5 lt de varsın arttırsın ama gene de kullanırken temkinli olmak lazım, yakıttan çok, fazla gevşeyip fren süresini uzatması bence daha ciddi bir sorun

Konu hortlamış ama 2sene geçmiş ustunden

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Aynen katılıyorum kardeşim sana... ben bunu defalarca test ettim bergama-edirne arasında... düz yolda cc den az yaktıracak bir insan varsa getirin ellerinden değil ayaklarından bile öperim... ayrıca yokuş aşağı giderken de aracı cc de kullanmak pek mantıklı değil zaten... en önemlisi ise yokuş yukarı çıkarken mümkün olduğunca cc kullanıyorum bizzat... çünkü malum ülkenin yolları daha yeni yeni yapılıyor... aynı rampayı hem cc ile hem kendim kullanarak çıktım... benim kullanımımda 14.7lt ile çıktı, cc de ise 12.3lt ile çıktı kendisi... siz istediğiniz kadar uğraşın yollardaki küçük titremeler bile ayağınıza yansıyor ayağınız ise bu tepkileri gaz pedalına veriyor... kendinizi ne kadar sıkarsanız sıkın cc den daha az yakamazsınız... cc nin çok yaktırdığı fasaryasına da inanmanızı tavsiye etmem... gönül rahatlığı ile kullanın derim...

Yorulup sıkılınca işe yaradığına katılıyorum, düz yolda daha çok kullanıyorum, konfor içinse yakıtı arttırmasını gözardı etmek lazım.

Geri
Üst Alt