Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

cordobaya carbon clean.

dayanagın nedır bunu soylerken ? kurum baglamıs motor daha mı saglıklı calısıyor ?

Kurum bağlamış motor elbette ki sağlıklı çalışmıyor. Aracın bu km'lere gelmesi sebebiyle enjektörlerde yıpranmalar, enjektör memelerinde aşırı açılmalar meydana geliyor. Enjektörde meydana gelen bu açılmaları kurumlar bir nebze de olsa kapatıyor ve enjektörler standart olarak yakıt püskürtüyor. Carbon Clean işleminden sonra enjektörün üzerindeki kurumlar temizleniyor ve enjektörlerden aşırı yakıt püskürtülüyor. Çözümü enjektör yenilemelerine kadar varıyor. Periyodik olarak her 30-40 bin km'de bir yapılan uygulamalarda araçta herhangi bir sorun meydana gelmiyor ancak daha önce hiç yapılmamış 150 bin km'deki bir araca bu işlemi uygulamak enjektörler açısından riskli. 140 bin km'deki Focus'umuza bu işlemi yaptırmak istediğimde bir çok Bosch servis bana bu konuda garanti veremedi ve üstlerine herhangi bir sorumluluk almadılar. İlk mesajımı yazarken dayanağım yaşadığım tecrübe ve edindiğim bilgiydi. Bir yanlışım var ise doğrusunu öğrenmek isterim tabiki :)

Bu arada dizel motorlar için yorum yaptım, benzinli araçlarda böyle bir risk olmadığını biliyorum...

Maslak'ta ana bayisi ile telefonda görüşmüştüm eski aracım ibiza'ya uygulatacaktım hemde ücretsiz yapalım demişlerdi.Lakin araç 170.000 km'di bana ilk defa yapılacaksa tavsiye etmem demişlerdi.Bunu söyleyen kişi firma sahibiydi.Hatta aracımda yaptığım bakımları vs vs sordu.Sıkıntın yoksa bu kmde bunu yaptırırma zaten araç sorunsuz ve yakıtın normal demişti sorun çıkarsa canını sıkabilir şeklinde uyarmıştı.Yinede istersem ücretsiz yaparım şeklindede bi jest yapacağınıda söyledi ki yaptırmadım:)

xx

beyler servısler sadece bu ıslemı yaptıkları ıcın olabılecek dıger eksıklıklerle ugrasmak ıstemıyorlar.mantıklı olun ustu kurum baglamıs bır seyı temızledıgınız zaman eskısı gıbı calısır.Enjektorlerden bahsedılmıs.carbon clean ıslemı yapılacagı zaman motorda bakımı yapılabılecek herseyın elden gecırılmesı gerektıgını unutmayın.Enjektor temızlıgı de yapılacak,emme manıfoldu da temızlenecek,karter sokulup o da temızlecek.motoru adam etmeye calısmak ne zaman sorun halıne gelmıstır.Temızlık sonrası sorun verebılecek parca zaten duzgun calısmıyor demektır kı carbon clean yada herhangı baska uygulama yapılmasada arabanın basına zaten beladır o parca.170k dakı araba kullanıma gore kaputu acarsın goz ucu ıle bakarken bıle su da degısmesı gerekebılır dıyebılırsın adamların dukkandan ıcerı almaması cok normal.

Arabamı ilk aldığımda yaptırdım 110 km de ve bir yıl olacak hiçbir sorun yaşamadım çok da sağlıklı çalışıyor motorum..

Bendeki ibiza a'dan z'ye tam bakımlıydı.Buna rağmen yaptırmadım sorun yaşarmıydım yada yaşamazmıydım bilemiyorum.Fakat bunu yapan kişi böyle dediği için yaptırmadım gereksiz risk yada can sıkıntısına lüzum yoktu benim açımdan:)
Aracımda trigerden tutunda turbo,monifolt,enjektöre kadar bakımlıydı ki 170k araç olmasına rağmen sorun çıkmadı lakin bu uygulama bence kişiye kalmış bir inisiyatif diye düşünüyorum.
Benzinli araçta korkmam ama dizel büyük can sıkıntısı olabiliyor ben uzak durdum.'En iyi yol bildiğin yoldur' diyerekten hareket ederek:).
Kimseye yap yada yapma diyemem,dememde çünkü artı ve eksisini görme durumum olmadı.Ama yapanlarıda duyuyorum genelde motorda sıkıntı yaşadıklarında yada yakıtta artış olduğunda bunu yaptırıyorlar.Yapıncada zaten sorunlu olan yerler ortaya çıkıyor buda uygulama yapana patlıyor diyebilirim:)

xx

Kesinlikle sorun çıkacak ya da çıkmayacak diye birşey yok. Riskli bir işlem olduğu için bu işlemi uygulayan bir çok firma risk almak istemiyor.

aradığında detayları bizimle de paylaşır mısın
arkadaşlar bugün carbon clean ve yine aynı yerde katalitik konvektör ile manifold temizliği de yapıldı,yani performansa yönelik bir değişme olmadı,ben sadece motorun sağlığı açısından yaptırdım,yağ katkı malzemesi aldım onu da yağ değişiminde yine uygulatıcam,ben arabanın motor sağlığı için herşeyi yapmayı seviyorum ve sizlere de öneriyorum,çağlar abi sana ayrıca teşekkür ediyorum,ve yaptırdığım yer türkiyedeki carbon clean uygulamasının türkiye distribütörü,bana güzel fiyat verdiler,heryerden daha ucuza yapıyorlar çünkü kendileri imal ediyor ürünleri

Geri
Üst Alt