Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Conta mı yanmış acaba??

mesahin02

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar yakın zamanda aldığım arabanın su eksilttiğini farkettim.Nerdeyse haftada bir kez su eklemem gerekiyor.Kısa bi araştırma sonucu contanın yanmış olabileceği sonucuna vardım.Motordan pek anlamam, burdaki conta üst kapak contası mı yoksa silindir contası mı nedir tam anlamadım.Yağ kapağını açıp baktığımda kapakta balçık veya sarımsı renkte yoğurt gibi bişeyin ve birkaç damla suyun biriktiğini gördüm.Bana arabayı satarken bundan hiç bahsetmeyen adamı(adam da demek istemiyorum.) Allah'a havale ediyorum.Benim de iyice kontrol etmem gerekirdi belki ama bu işlerden pek anlamamanın kurbanı oldum bende..Bu aşamadan sonra sizce ne yapmak gerekiyor ve bu tamir işi bana ne kadar bi masraf çıkarır acaba??Bilenlerden yorum bekliyorum..

durum özetlersek şöyle sanırım araç hararet yapmış ve üst kapak jonmtasını yakmış yağa su karıştırıyorki sakın aracı kullanmayın budurumı yaptırın.2. durum blok tatkı su geçişleriniçatlatmış gene yağa su karıştırıyor olabilirki enkötü olay budur umarım olmaz yoksa yeni motor alırsınız rektifiyede kurtarmaz

ikincisinin olma durumu varmı gerçekten.Nasıl anlayabilirim peki öyle olup olmadığını?

Birde araba pek hararet yapmıyor.Çalıştırır çalıştırmaz kısa sürede 90 a çıkıyor hararet ama arda kalıyor daha fazla çıkmıyor..

Çalıştırmayın aracı hocam, hele hele üst devirlere asla çıkmayın. Mümkünse servise çektirin aracı, 1.6 16V Bora'da böyle bir sorun yaşandı ve 2000 TL masraf çıkarmışlardı.. Ama silindir kapağını çatlatmış contanın üstüne bir de...

Benim eski arabada dediğiniz olayın aynısı olmustu yağı ben boşalttım kapıda alltaki tıpayı gevsetmemle su akmaya başladı sonra yağ aynı sarella gibi olmuşTu Silindirik üst kapat çatlatmış egzostan bembeyaz duman atıyor araba traktör gibi calısmaya başlamıstı 2000 2500 tl arası bi masraf cıkmıstı İnşallah kapak çatlamamısTır geçmiş olsun ..

Kapak olayı 1,6 105 beygir aracların hepsine aynıdır. Kapaga bakarak aracın conta yaktıgı kanatına varmayıznız. Olağan bi durum. Bende 60 binde 1,6 leon vardı yag değiştirirken dikkatimi çekmişti , sizinki gibi aynısı vardı. Daha sonra dükkanımıza gelen diğer araçlarıda audi golf leon (1,6) olsun hepsinde aynı idi. Bence siz aracınızda su kaçagı arayınız. Conta yakmış araba tekler ve hissettirir bir sıkıntı oldugunu. Yada yağ cunu cekin ve yaga bakın renginde kıvamında bozulma varmı die. İki parmagınızın arasında yagın kıvamını kontrol edebilirsiniz. Ama sizin aracınızın conta yaktıgını düşünmüyorum o motorlar kolay kolay conta yakmaz.

Kapak olayı 1,6 105 beygir aracların hepsine aynıdır. Kapaga bakarak aracın conta yaktıgı kanatına varmayıznız. Olağan bi durum. Bende 60 binde 1,6 leon vardı yag değiştirirken dikkatimi çekmişti , sizinki gibi aynısı vardı. Daha sonra dükkanımıza gelen diğer araçlarıda audi golf leon (1,6) olsun hepsinde aynı idi. Bence siz aracınızda su kaçagı arayınız. Conta yakmış araba tekler ve hissettirir bir sıkıntı oldugunu. Yada yağ cunu cekin ve yaga bakın renginde kıvamında bozulma varmı die. İki parmagınızın arasında yagın kıvamını kontrol edebilirsiniz. Ama sizin aracınızın conta yaktıgını düşünmüyorum o motorlar kolay kolay conta yakmaz.

Valla yazıyı okuyunca biraz içim rahatladı ismail hocam.İnşallah sizin dediğiniz gibi çıkar.Ama çoğunluk contadan kaynaklı diyor..

Sizin araçlarda hararet göstergesi nasıl peki arkadaşlar.Araba çalıştıktan kısa süre sonra 90 da sabitliyor benimki daha yukarısını görmedim ama öyle çabucak 90 olması normal mi??

Çogunluk derken. ? ustaya gösterdinizmi. Usta gördüyse aracın conta yaktıgını birşey diyemem arcı görmeden. En kısa yolu yag cubunu cek veya araç 90 derece de ıken su takviye kapagını ac suyu geri verme tasırma yapıyormu. Baıst olarak burdan sızde anlayabılırsınız.

Ben lpg takıyorum. bende de leon oldugu için lpg montajına gelen araçları farklılık bakımından çok kontrol ediyorum. Kapak olayı kesinlikle herkezde aynıdır. 1,6 8v 105 aracı olanlar müsaitse gitsin baksınlar hepsindede senin bahsettiğin olay vardır. Ben olmayanı görmedim. Aracın km sine göre azlık çokluk oranı değişebilir. kapak olayına bakarak contayı yorumlayamazsıznı. Ha başka derdi varmı onu incelemek lazım.

90 derece de sabit kalması gerekiyor zaten. uzun yolda veya şehir içinde olması gerekn.

Geri
Üst Alt