Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Çok Yakıyor

studioworks

Kayıtlı Üye
Arabam ferrariyle yaşırıyor ama yakıt olarak =)
Ibiza 2004 signo 100hp atikerin (biraz eski 1 modelmiş) lpg si var üzerinde.
LPG tankı yaklaşık 32 litre yakıt alıyor. Her defasında full yapıyorum ve
tamamen bitene kadar kullanıyorum. 1 tank ile İstanbul şehir içi 170-210km
arasında yol yapabiliyorum. En son LPG ayarı yaptırmadan önce ortalam 200km
ayar sonrası 170-200km arası değişmeye başladı. Yol bilgisayarı 100kmde ortalama 16-17 litre
gösteriyor hep. Uzun yolda 6-8 litre arası yakıyor şehir içinde 16-17 litre ama 20 litreye kadar çıkabiliyor.
Bu arada benzinde hızlı azalıyor. Hiç benzinde kullanmama rağmen 110km de çeyrek depoya
yakında benzin yaktı.
Sahibinden ilanlarına bakıyorum aynı arabaya 20-25 kuruş yakıyor yazıyorlar genelde.
Benim arabada 20-25 kuruş yaksa uyurkende stop etmiycem. =)
Katalitik konvektör patladığı için susturucu taktırdım bu yakıtı etkiliyormuş ama bu kadar mı?
Ayrıca LPG bujisi taktırdım, hava filtresi en iyisini taktım, kelebek boğazını temizledim,
Mobil1 ESP 5w30 denedim şu anda da Castrol Magnatech 10w40 yağ var.
Arabam yaklaşık 200bin km de çalışmasında, rolantisinde, sesinde hiç bir sorun yok maşallah saat gibi.
6 ay önce aldım bu arabayı ve 6 ayda 4 veya 5 defa LPG ayarı yaptırdım.
OBD aleti var, arıza lambasını kendim söndürüyorum, arabayı biraz zorlarsam 0135 hata kodu veriyor.

Şüpelendiğim şey oksijen sensörünün kirli yada bozuk olması nedneiyle yakıtı ayarlayamaması başkada bir fikrim yok.
Bu 2. seat ve öncekide gereksiz çok yakıyordu. Bu arabayı satıp vw grubu motorlardan uzak
durmayı filan düşünmeye başladım.

Benzer durumlar yaşayan arkadaş var mı?

Arabam ferrariyle yaşırıyor ama yakıt olarak =)
Ibiza 2004 signo 100hp atikerin (biraz eski 1 modelmiş) lpg si var üzerinde.
LPG tankı yaklaşık 32 litre yakıt alıyor. Her defasında full yapıyorum ve
tamamen bitene kadar kullanıyorum. 1 tank ile İstanbul şehir içi 170-210km
arasında yol yapabiliyorum. En son LPG ayarı yaptırmadan önce ortalam 200km
ayar sonrası 170-200km arası değişmeye başladı. Yol bilgisayarı 100kmde ortalama 16-17 litre
gösteriyor hep. Uzun yolda 6-8 litre arası yakıyor şehir içinde 16-17 litre ama 20 litreye kadar çıkabiliyor.
Bu arada benzinde hızlı azalıyor. Hiç benzinde kullanmama rağmen 110km de çeyrek depoya
yakında benzin yaktı.
Sahibinden ilanlarına bakıyorum aynı arabaya 20-25 kuruş yakıyor yazıyorlar genelde.
Benim arabada 20-25 kuruş yaksa uyurkende stop etmiycem. =)
Katalitik konvektör patladığı için susturucu taktırdım bu yakıtı etkiliyormuş ama bu kadar mı?
Ayrıca LPG bujisi taktırdım, hava filtresi en iyisini taktım, kelebek boğazını temizledim,
Mobil1 ESP 5w30 denedim şu anda da Castrol Magnatech 10w40 yağ var.
Arabam yaklaşık 200bin km de çalışmasında, rolantisinde, sesinde hiç bir sorun yok maşallah saat gibi.
6 ay önce aldım bu arabayı ve 6 ayda 4 veya 5 defa LPG ayarı yaptırdım.
OBD aleti var, arıza lambasını kendim söndürüyorum, arabayı biraz zorlarsam 0135 hata kodu veriyor.

Şüpelendiğim şey oksijen sensörünün kirli yada bozuk olması nedneiyle yakıtı ayarlayamaması başkada bir fikrim yok.
Bu 2. seat ve öncekide gereksiz çok yakıyordu. Bu arabayı satıp vw grubu motorlardan uzak
durmayı filan düşünmeye başladım.

Benzer durumlar yaşayan arkadaş var mı?

Yol bilgisayarındaki yakıt tüketimi araçta lpg olduğu için doğru değerleri yansıtmayabilir. Bizim de diğer araçta başımıza gelen bir durum. Sanırım LPG beyninden kaynaklanıyor. Çünkü çok ayar yaptırdık değişen birşey olmadı. LPG tankı ömrünü tamamladıysa yenilemek lazım sanırım.

yol bilgisayarındaki ortalamaya bakma, lpg den dolayı yanlış gösteriyor. dolu depo ile yaptığın km den bakabilirsin az yada çok yaktığına.

bilgisayardan sadece ortalamada ne tüketmiş ona bakıyorum. ve sonuçlar tüketime ve yaptığım
km ye göre doğru çıkıyor.
sonuçta ben kaç litre lpg ile kaç km yol yaptığıma bakıyorum yol bilgisayarı değerleri değil verdiğim değerler.

Oncelikle hayirli olsun aracinizin buji buji kablolari atesleme ile ilgili ve yurur aksamda herhangi bir problem varmi ona bakmalisin sonra lamd yani oksijen sensoru lpg oldugu icin veriyor ve son olarak benzin icin samandiranin oraya 30 luk degil 50 tl lik benzin rolesi var onu taktirmalisin inan kar edersin

Seat Candır Gerisi Heyecan

dun karburator enjektor vs yapan servise gittim. bilgisayarla baktilar ön oksijen sensoru (lambda sensoru de deniyor) calismiyormus. bu modelde 2 tane sensor varmis ondeki 400tl civarinda arkadaki 150-200tl arasi. diger araclarin orjinal sensorleri 150 200tl civarinda bizimkisi 400tl ve ikisinide degistirmek lazimmis. 2 sensor 600tl ve yakiti %30dan fazla yukselttigi icin degistirmek zorundasin. baska bir sorun cikmassa simdilik boyle.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Merhaba aranizda yeniyim ama bende de ibiza var.
1- Katalizor patlamaz,katalizorun icinde bal petegi gibi delikli zehirli gazi birazda yakit tasarufu yaparak yakan donusum yapan Seramik vardir.Daire seklinde oldugundan ya yerinden zamanla kayar yada tuz buz olur takir tukur ses yapar kumbara gibi.
2- Bende katalizoru sokturdum ici kaydigi icin sifiri 2500 tl orj.Yerine Yarma susturucu koydurdum,yakit haliyle artiyor cunku gazi devirdaim yapip temiz havaya donusum yapan mekanizma artik mevcut degil.
3 Hep diyorum yakit yakit.Totaldan Aytemizden benzin almayin Opetten gaz kesinlikle almayin opetin gazi katli oldugundan enjektorler yakamiyor motor ariza lambasi hatasi veriyor.
4 lukoil shell bp nin gazlari ince ve enjektorler rahat calisiyor,dengesiz yakit tuketimi ortadan kalkiyor.
Selametle.

Seat ibiza 2004 1.4 lt 101 Hp Signo

dun karburator enjektor vs yapan servise gittim. bilgisayarla baktilar ön oksijen sensoru (lambda sensoru de deniyor) calismiyormus. bu modelde 2 tane sensor varmis ondeki 400tl civarinda arkadaki 150-200tl arasi. diger araclarin orjinal sensorleri 150 200tl civarinda bizimkisi 400tl ve ikisinide degistirmek lazimmis. 2 sensor 600tl ve yakiti %30dan fazla yukselttigi icin degistirmek zorundasin. baska bir sorun cikmassa simdilik boyle.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Mantıklı.
Oksijen sensörü gelen oksijeni ölçemediği için enjektörler yakıtı bol keseden kullanıp zengin karışım yapıyor.
Dolayısyla sen de 38 kuruş yakıyorsun.
Tahminen gerekli parçaları değiştirince 25-30 kuruş arasına inersin.

Merhaba aranizda yeniyim ama bende de ibiza var.
1- Katalizor patlamaz,katalizorun icinde bal petegi gibi delikli zehirli gazi birazda yakit tasarufu yaparak yakan donusum yapan Seramik vardir.Daire seklinde oldugundan ya yerinden zamanla kayar yada tuz buz olur takir tukur ses yapar kumbara gibi.
2- Bende katalizoru sokturdum ici kaydigi icin sifiri 2500 tl orj.Yerine Yarma susturucu koydurdum,yakit haliyle artiyor cunku gazi devirdaim yapip temiz havaya donusum yapan mekanizma artik mevcut degil.
3 Hep diyorum yakit yakit.Totaldan Aytemizden benzin almayin Opetten gaz kesinlikle almayin opetin gazi katli oldugundan enjektorler yakamiyor motor ariza lambasi hatasi veriyor.
4 lukoil shell bp nin gazlari ince ve enjektorler rahat calisiyor,dengesiz yakit tuketimi ortadan kalkiyor.
Selametle.

katalitik konvertörün yakıtla hiç alakası olduğunu sanmıyorum
çünkü sadece egsozdan çıkmak üzere olan yanmamış yakıt varsa
onun doğaya karışmaması için yüksek sıcaklık nedeniyle yanmasını ve
buhar olmasını sağlayan bir parça olduğunu biliyorum. dolayısıyla yanmamış
yakıtı geri döndürmesi ve tekrar yanmasını sağlaması diye bir durum yok.
seramik bir parça dağıldığında da söylediğin gibi kumbarada bozuk paralar varmış
gibi bir ses yapıyor. ben bozulunca susturucu taktırdım yerine arabada hiçbir değişim olmadı.

totalde 75tl lik akaryakıt al bkm ile 50tl öde kampanyası vardı 3 defa öyle aldım ve benzininde
bir problem görmedim. bence (shell nitro gibi) özel üretilmiş yakıtlar dışında fark yok aralarında.
aytemizi bilmiyorum ama ben opetten gazda benzinde alırım bir sıkıntı yaşamadım ve
memnunum diyebilirim. onun dışında petrol ofisi, shell ve bpden de alırım. önemli olan istasyonun kalitesi bence.
açıkçası aralarında önemli farklar olduğunu sanmıyorum. zaten lpg işlenen birkaç tesis var hepsi buralardan
çıkıyor diyebiliyorum ve lpgyi her zaman full bitirip fullerim ve benzinide 50 100tl gibi takviyeler şeklinde
aldığım için kampanyaları değerlendirmeye çalışıyorum yakıt alma aşamasında.
yerli markalarıda özellikle tercih etmeye çalışırım.

son 1 yıl içinde kampanyalardan belki 300-400tl avantajım olmuştur. sürekli en az bir markada
kampanya oluyor. hemen hemen her istasyonunda üyelik kartı mevcut onlarıda mutlaka her yakıt
alışımda kullanıyorum.
kampanyaları takip etmenizi öneririm.
[doublepost=1499112354,1499112234][/doublepost]oksijen sensörünü değiştirdikten ve lpg ayarını düzgün bir yerde yaptırdıktan
sonra %10-20 arası bir yakıt tüketimi düşmesi oldu. idare eder.

Ben kocaelide ikamet ediyorum gazların hepsi Tüpraş ve petkimde toplaniyor boru hatları dolum tanklari bu tesislerde dir.Fakat opet e kesinlikle katkı koyuluyor.Opet gazı ile alakalı nette ariza ısığı iliskilendirilmesi vardir.
Katalizor ise benim servistende aldigim bilgiye dayanarak yakit tasarrufunu etkiliyormus.Bazi gençler araba beygiri artsin diye hususi sokturuyorlarmis ve aracta performans artisi ile beraber yakit artisi oluyormus,bunu egzostcu kendi soyluyor.Bende sokturdum ariza yaptigi icin,egzostcu yarma yapti yani susturucu takti birde kaynagin ustune sivi surdu ,egzost muayenesini disarida yaptir Tüv de arac ozelliklerinde katalizor oldugu icin egzost muayenesini Tüvde yaptirmamak gerekiyormus.Benimki piyasa uatalarindan kaba taslak agizdan bilgiler.

Geri
Üst Alt