Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Chip modifiyesi turbo ve enjektörlere zarar verir mi ?

• Konbuyu başlatan swotr
  • Başlangıç tarihi
S

swotr

Guest
Arkadaşlar Otohaber dergisinde bir okuyucunun (belki forum üyesidir kendisi) Onno Usta'ya sorusu yanıtı aşağıda yeralmakta, paylaşayım dedim :)

SORU:
Yaklaşık 4 ay önce 0 km 2011 model Seat Leon 1.6 TDI DSG satın aldım. Bu aracın modifiyesi konusunda 105HP lik gücün 135HP e çıkacağı, 250Nm lik torkun ise 310Nm'ye çıkartılabileceğini aynı motora sahip olan Jetta 1.6 TDI'da söylemiştiniz. Bu güç arttırımının DSG şanzımana zarar vermeyeceğini belirtmişsiniz. Fakat enjektörler ve turbonun hasar görmeyeceğine karşı tereddüt içerisindeyim. Daha önce de 0 km aldığım 2007 Caddy 1.9TDI DSG nin günü 105HP den 130HP ye çıkarttırmıştık. Ben yazılım yükleme öncesi aynı soruyu uygulamayı yapan kişiye sorduğumda "turboya bir şey olmaz" cevabını almıştım. Ama uygulama sonrası 1 ay içersinde turbo arızalandı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz ? Orhan Ak

YANIT
Chip modifiyesi ya da özel programlama çoğu zaman maksimum güç artışını yakalamaya çalışmak anlamında değildir. Bu programlama, yüksek standartlarda işçilik ve motor konusunda uzmanlık gerektiren bir meslek dalıdır. Olması gerekenden daha performanslı bir sonuç elde etme iddiası doğal olarak turbonun çok yorulmasına ve beraberinde arızalanmasına neden olur. Halbuki bu işlemin sınırları bellidir ve değerlerin aşılmaması durumunda motorda, yakıt tüketiminde ve aktarma organlarında herhangi bir hasar oluşmaz. Turbonun ömrü yüzde 10 civarında kısalır, bunun aksini iddia etmek de yanlış olur.

Enjektör konusu ise dizellerde hassas bir konudur. Bundan önceki aracınızda bulunan pompa enjektörlerin özellikleri, daha sorunlu ve pahalıydı. VW Grubu artık işletim püskürtme sistemini değiştirdi ve Common-Rail sistemine geçti. Böylece daha sessiz, uzun ömürlü ve performanslı sonuçlar elde etti. Her 40000km de bir yapılacak karbon temizleme ile enjektörlerin olası tıkanma soruunları da bertaraf edilebiliyor.

Sonuç olarak yazılımı benim katılımım olan bir laborturar aracılığı ile üretiyor ve uyguluyorum. Onno Usta/Otohaber

bir allahın kulu dıyemezkı yazılım arabaya zarar vermez ama şoyle bı durumda var elıne leptop alan yazılım atıyor araca yazılımı atacak kısı cok onemlı

Bazı arabalarda yazılımın yararı bile var ;) Malum otomotiv firmaları ülkemiz benzinini düşünerek yazılım hazırlamıyorlar genelde :)

ENjektörlere uzun zamanda birşey olacağını sanmıyorum. Ancak turbo ömrünün yüzde 25-30 unu kaybeder..

arabayi ne sekilde kullandigina bagli...

benim aracımda şuan orjinal enjektörleri var ve yaklaşık olarak 3 senedir de yazılımlı alınabilecek gücün üzerinde çalışıyo %120 civarlarında ve hiç bi sıkıntısı olmadı ama turbo konusunda aynı şeyi söyliyemem turbonun ömrünü kısaltır

Mutlaka bir zararı olacak ama bu zararı en aza indirmek için doğru yerde doğru kişilerce yapılmalı ve sadece motor (yazılım)modlaması ile kalmakta iyi değil!..

xx

Sadece yazılım değil hor kullanılan ısınması beklemeden basılan ve devamlı yüksek devirde ve seri kullanılan araçlarında turbo ömrü kısalır yani bakarsan bağ olur bakmazsan yazık olur bu açık ve ortada.... her aracın alabileceği bir güç vardır ve bu sınır zorlandığı zaman elbette turbo ve enjektörler zarar görür..... bu demek değilki enjektör ve turbo yazılımla zarar görür.... bu mantık biraz yanlış bu kullanıcıya ve yazılımcıya bağlı bi olay............

değeler "optimum"a yükseltildiğinde kullanıma bağlı olaraktan, stock bi araç kadar gider turbo vs..
motora iyi davrandıktan sonra ömrünün pek kısalacağını sanmıyorum..

yazılımı yapar aynı turboyla 100k gıderım noterden de tastıklerım o zaman ne olcak:) olay tamamen kullanım seklıne baglı stock arabayı basa basa kullanırsanız yazılımlıdan daha cabuk eskıtırsınız turboyu.Enjektor konusundada yazılımı yapan kısıya baglı bozulması,enjektorun ısemesını normalın ıkı katına cıkaran adam enjektoru de bozar

Geri
Üst Alt