Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Chip mi egzoz mu önce?

Aynı arabadan bende de var, yazılanları takip eidyorum dikkatle:) Ukku ve kurtbil in dedikleri mantıklı geliyor banada, kompresör yok,turbo küçük (araba şekil :D) Egzosdan verim alınamıyacaksa yada 5-6 hp alınacaksa , yazılımla 25 HP, Kn filtre kiti, sonrada dış görünüşe katkılar; exenon, bagaj üstü spoiler şahsen benim tercihlerim. Yada ben yeniden dizele (bir önceki arabam dizeldi) döneceğim 130-170 hp arası bir dizelle... çünkü araba olarak( duruşu,yol tutuşu, iç mekanı fr donanımı) leon tsi beni tatmin etsede performansı ahım şahımda değil :) chip performansını merak ediyorum. :hosgeldin:

• Beğen
Reaksiyonlar: ukku
Aynı arabadan bende de var, yazılanları takip eidyorum dikkatle:) Ukku ve kurtbil in dedikleri mantıklı geliyor banada, kompresör yok,turbo küçük (araba şekil :D) Egzosdan verim alınamıyacaksa yada 5-6 hp alınacaksa , yazılımla 25 HP, Kn filtre kiti, sonrada dış görünüşe katkılar; exenon, bagaj üstü spoiler şahsen benim tercihlerim. Yada ben yeniden dizele (bir önceki arabam dizeldi) döneceğim 130-170 hp arası bir dizelle... çünkü araba olarak( duruşu,yol tutuşu, iç mekanı fr donanımı) leon tsi beni tatmin etsede performansı ahım şahımda değil :) chip performansını merak ediyorum. :hosgeldin:

4 boy fark ediyor aşağı yukarı.

Filtre kitinden bile perf alınacağına inanmıyorum TSI'da. Kutu içi filtre bence yeterli olur, keza standart kutu gayet güzel bi yere konumlandırılmış ve direkt panjurdan besleniyor.

Bir de değinmeden edemeyeceğim, bu bakış açısı çok çok doğru.
Her arabanın belli üretim amaçları var, 1.4 TSI 122 alt devir performansı ve güzel tork çizgisi ile kullanımı kolaylaştırırken bir yandan da yakıt ekonomisi sağlamayı hedefleyen bir motor. Aynı arabanın performans odaklı olmak üzere FR ve Cupra modelleri var zaten. Eğer bu kadar performans sizi tatmin etmiyorsa FR ya da Cupra'ya yönelmeniz sizin için çok daha iyi olur.
Şöyle ki; şu an 2007 2008 model Leon 1.4 TSI ile Leon FR ya da Cupra'nın ikinci el fiyatları arasında uçurum yok. Olsa olsa 10 bin TL vardır.
10 bin TL az mı demeyin, bence hiç az değil.
Ama 1.4 TSI 'a downpipe, egzoz, yazılım, filtre işte bi de yay, jant lastik, bodykit falan derken ortalama 6-7 bin tl harcamış olup, bişeyleri yarım yamalak elde edeceğime, dişimi sıkar, üstüne koyup performanslı modeli ile değiştiririm. Hem motor, hem fren, hem yürüyen aksam, hem de iç aksam (koltuk, tavan döşemesi vs.) herşey en iyisi ile değişmiş oluyor. Hem de satarken daha az zarar ederim. He eğer değişemiyorsam eğer, piyasada bulunan mevcut motor modifiyelesi imkanlarını limitine kadar zorlayıp paramı da riske atmak yerine, bi yazılım yapar, fiyat performans oranının en üst noktasında bırakırım :)
Siz bilirsiniz tabi, şahsi fikrim. Herkesin düşüncesine saygı duyarım :)
Ben arabamı seviyorum, hayatta değişmem filan diyenlerden değilim. Üzerine koyabilecek 10 binim olduğu anda değişirim. O da araba, bu da araba, ruhu yok ya, ne fark edecek :)

Abiler arkadaslar hepinize tesekkurler fakat ben acikcasi bu soruyu sorarken bu isin bir dogru cevabi vardir heralde diye sordum:) fakat farkli alternatifler okudum hep ve aklim iyice karisti... Net bir soru geliyor(:) bu isin piri olduguna inandigimiz yazilim firmalari neden stage 1 icin hicbir seye ihtiyac duymazken stage 2 icin intercooler cold air intake ve exhaust vs istiyorlar? Ben o sebepten oturu once bunlari yaptirip sonra direkt stage 2 mi yaptirmaliyim ve 160+ hp almaliyim diye dusundum...

Abiler arkadaslar hepinize tesekkurler fakat ben acikcasi bu soruyu sorarken bu isin bir dogru cevabi vardir heralde diye sordum:) fakat farkli alternatifler okudum hep ve aklim iyice karisti... Net bir soru geliyor(:) bu isin piri olduguna inandigimiz yazilim firmalari neden stage 1 icin hicbir seye ihtiyac duymazken stage 2 icin intercooler cold air intake ve exhaust vs istiyorlar? Ben o sebepten oturu once bunlari yaptirip sonra direkt stage 2 mi yaptirmaliyim ve 160+ hp almaliyim diye dusundum...

O motora intercooler takmak ayrı bir dert ve masraf. Filtre, downpipe ve yazılımdan sonra performans için harcayacağınız paraya değmez. Egzozu sadece zevk meselesi olarak düşünün. Bu turbo ile alacağınız güç max. 155hp civarı olur.

Geri
Üst Alt