Chemical Guys - Revive Glaze - elle çizik giderme | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Chemical Guys - Revive Glaze - elle çizik giderme

Konu, 'Araç Detaylı Temizlik ve Boya Koruma' kısmında imprezaWRC tarafından paylaşıldı.

 1. imprezaWRC

  imprezaWRC SCW Üyesi

  72
  5
  8
  Baştan söyleyeyim, aracın markasını-modelini bilmiyorum. Google'da gezinirken Hollanda'lı detailing meraklıların forumunda gördüm ve paylaşayım dedim.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  review CG revive glaze & polish

  Revive glaze & polish ürününün web sayfası,
  Revive Paint Car Polish for Showroom Mirror Finish Shine

  Ürünün içerisinde düşük miktarda aşındırıcı var, elle yapıldığında bu sonuç çıkıyorsa makina ile daha güzel sonuçlar çıkartacağını düşünüyorum.
   
 2. vdtBocanegra

  vdtBocanegra SCW Üyesi

  649
  36
  28
  pek çizik denemez ama ürün güzelmiş..
   
 3. imprezaWRC

  imprezaWRC SCW Üyesi

  72
  5
  8
  Hafif dairesel çizik diyebiliriz :)
   
 4. kamikaze

  kamikaze SCW Üyesi

  1.910
  251
  83
  Her markanın çizik giderici, sosyetik aşındırıcı ürünü vardır, el ile uygulamada, lokal oalrak iyi görünüm verebilir ama komple kaputa al ile sürerseniz, güneş altında harelenme görüntüsü olma olasılığı bayağı yüksektir, hare giderdikten sonra cila+koruma da yapmazsanız, 2 yıkama sonra mat bir boya kalır elinizde.
   
 5. imprezaWRC

  imprezaWRC SCW Üyesi

  72
  5
  8
  Harelenme konusunda ne yazıkki hem fikir değilim, harelenme makina ile çizik giderme yapıldığında makinayı yanlış tutmaktan kaynaklanır. Polish, compound veya glaze'ı elle uygulayıp üzerine cila atmazsanız aracın boyasına koruma yapmamış olursunuz. Bir boyanın matlaşması içinde öncelikle o boyanın opak boya olması gerekir. Opak boyada vernik en üst katman olmadığından, koruma yapılmadığında uzun süre ve inatla aracı güneş altında bırakmanız neticesinde boya yüzeyi uv ışınlarından etkilenir. Uzun süreden kastımda 1 gün veya 1 hafta değil.
  Sadece polish veya glaze sürüp cila atmazsanız iki yıkama sonrasında matlık oluşmaz parlaklığın etkisi azalmaya başlar. Özellikle dolgulu ürün sürdüyseniz ve ardından cila atmadıysanız, dolgu çıkmaya başlar ve çizikler görünür olmaya başlar.

  Cila = wax veya sealant'tır. Yani cila zaten korumadır. Wax veya sealant'ın Türkçe'de düzgün karşılığı olmadığından cila deniliyor.
  Cila+koruma nedir onu anlayamadım.
   
 6. kamikaze

  kamikaze SCW Üyesi

  1.910
  251
  83
  cila veya koruma tarzı ürün demek istemiştim. Her hare giderici aşındırıcı ürün olacağından, ardından cila yapılması gerekecek.
   
 7. imprezaWRC

  imprezaWRC SCW Üyesi

  72
  5
  8
  Hare giderici aslında amatörler için türetilmiş bir isim...vs. Polisaj makinasını yanlış tutarsanız en hafif çizik gidericiyle (hare giderici diye bilinen aşındırıcılar) bile hare yaparsınız. Keza, pede fazla ürün koyarsanız ve gene makina ile düzgün yediremezsenizde hare oluşur. Hatta, makina ile aceleci hareketlerle ve yüksek devirde yüzeyde çalışırsanız gene en hafif aşındırıcı ile (hare giderici diyelim biz buna) hare oluşturursunuz.

  Polisaj sonrasında boyanın ömrü ve sizin emeğiniz ve cila sürmediğiniz zaman daha hızlı oluşacak boya hasarlarını minimize etmek için cila sürmek farzdır.

  Elle çizik giderme konusuna tekrar dönersek, elinizi hiçbir zaman önce 800d/d sonra 1200d/d sonra 2000d/d gerekirse de 2500d/d'de döndüremeyeceğiniz için zaten hare oluşturmanız olası gözükmüyor.
   
 8. kamikaze

  kamikaze SCW Üyesi

  1.910
  251
  83
  Müthiş becerikli amatörler var, yanlış ürün ile birleşince, kaputu boyamadan kurtarmanın bile imkanı kalmayabiliyor :eek: doğru ürünü, kullanım talimatına uygun olarak kullanmak önemli.
   
 9. imprezaWRC

  imprezaWRC SCW Üyesi

  72
  5
  8
  Valla elle yapılan uygulamada boyayı yakabilen veya geriye dönüşü pahalı hasarlar verebilen varsa ona plaket vermek lazım.
   
 10. LoXoL

  LoXoL SCW Üyesi

  41
  5
  8
  Bundan önceki aracım siyahtı ve kaputta bir iki kısmında yakma olmuştu. 2-3 gün sonra farkettim :)))
  plaketim?:D
   

Sayfayı Paylaş