Can ve Mal Güvenliği İçin Dikkat(LPG) | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Can ve Mal Güvenliği İçin Dikkat(LPG)

strider

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Şub 2013
Mesajlar
331
Beğeniler
179
Yaş
31
#1
Can ve Mal Güvenliği İçin Dikkat Edilmesi Şart

Makine Mühendisi ve Enerji Uzmanı Güngör Kaya, Trafikte LPG'li araç kullanan ve aracına LPG dönüşümü yaptırmak isteyen sürücülerin gerek kendisinin gerekse çevresindekilerin karşı karşıya kalabileceği can ve mal güvenliği açısından olası üzücü olayları önlemek için LPG dönüşüm ve kontrollerini mutlaka konusunda uzman kişilere yaptırması gerektiğini söyledi.

Merdiven Altı Firmalara Karşı Tedbir Alınmalı

LPG dönüşümü konusunda yetkilendirilmiş firmalarda LPG dönüşümlerinin uzman mühendislerce kontrol edildiğini dikkat çeken Kaya, 'Merdiven altı olarak tabir edilen firmalara yaptırılan Uzman kişilerce denetlenmediğinden ve dönüşümlerde kontroller yapılmadığından ölümlere ve üzücü olaylara davetiye çıkarmaktır. Ancak tüm bunlara karşı halen birçok vatandaşımız merdiven altı firmalara LPG dönüşümünü yaptırmaktadır. Can güvenliği açısından sıkı tedbirler alınarak ve denetimler arttırılarak bunun önüne geçilmelidir. İlgili mevzuata ve standartlara uygun olmayan, yetkisiz firmalarca dönüştürülmüş veya tamiri yapılmış bu tür araçlar hiç tereddüt edilmeden trafikten men edilmelidir. Bu tür sıkı denetimler ve kurullar uygulanırsa vatandaşlarımızda merdiven altı firmalara yönelmez. Ayrıca aracına LPG dönüşümü yaptıracak vatandaşlarımızda işlemin yaptırılacağı firmada MMO yetki belgeli bir mühendisin istihdam edilip edilmediğini, dönüşümde kullanılan malzemelerin ilgili standartlara uygun olup olmadığına dikkat etmesi gerekmektedir' dedi.

Bakım Şart

Makine Mühendisi Güngör Kaya, araçlardaki LPG sistemlerinin her 10 bin kilometrede mutlak suretle bakıma alınması gerektiğinin önemine vurgu yaparak dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

1-LPG sisteminin elektrik tesisatı kontrol edilmeli, mutlak suretle buharlaştırıcı ve elektrovalf filtreleri temizlenmelidir.
2-Elektrovalf ve buharlaştırıcı tamir takımları değiştirilmeli, ana hortum ve bağlantıları kontrol edilmelidir.
3-Basınç düşürücünün 1. ve 2. kademe basınç değerleri kontrol edilmelidir. Sorun varsa mutlaka giderilmelidir.
4-Aracın LPG tankı yüzde 80'den fazla doldurulmamalıdır. Örneğin 50 litrelik bir tanka 40 litreden fazla gaz alınmamalıdır.
5-Aracında gaz kaçağı olduğundan şüphelenen veya gaz kaçağı olup olmadığını öğrenmek isteyen sürücüler mutlak suretle 'Gaz Sızdırmazlık' kontrolünü yaptırmalıdır.
 

gfx

Kayıtlı Üye
Katılım
4 Eyl 2012
Mesajlar
1,164
Beğeniler
557
Yaş
29
#5
kardeşim araç hayırlı uğurlu olsun bizim çöllünün aracı... on numara araçtır ;) iyi şoförden almışsın
kazasız belasız binersin inşallah..
Sağolasin tesekkür ederim, zor oldu Selcuk abiden arabayi ayirmak ama hayirlisi oldu bir nevze de :) Dediğin gibi sansliyim bu konuda cok temiz bir arabaya sahip oldum gören/görmeyen birdaha soruyor nasil buldun böyle temizini diye.. Allah razi olsun kendisinden