Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Camlardaki sürtünmeler ve bir kaç soru?

joeblack

Kayıtlı Üye
slm arkadaşlar bir kaç sorum var yardımcı olursanız sevinirim.

1- Aracımın ön camları kaldırırken ses çıkarıyor zor kalkıyorum içten bi yerlere sürtüyor belli. iç taraftan söküp bakayım dedim altta sadece iki vida var. heralde plastik aksamı geçmeli ama cesaret edemedim sökmeye ne dersiniz söksem sıkıntı olurmu?

2- aracım altea 2007 stylance mp3 özelliği var yalnız hıza duyarlı sesi açılıyormu öyle bir özelliği varmı varsa nerden açılıyor?

3- Dikiz aynalar içteki düğme ile kapanıyor. Anahtardaki kapama düğmesine basınca dikiz aynalar kapanmıyor mu öyle bir özelliği yokmu. yada programla halledilebilir mi?

4- Aracım 106 binde geçen yağı eksilmişti yağ koyarken kapağı açtım baya köpüklenmiş, arkaşımda da 2006 golf plus var aynı motor onunki de 108 binde ondada köpüklenme var, bunun sebebi ne normalmi. bazıları 8V oldugundan felan dedi ama. (yağı 3 ay önce değiştirmiştim)

azizcim bifoto eklesen avatara çok sık olacak inan ki.
1-cam lastiklerinde toz kir kalmış olup bu şekilde bi çizik sesimi geliyo. öyleyse yıkama yaparken lastiklerin oraya bol su tut tazzikli. yok değil içerden ise açabilirsin birkaç tane pim var kopabilirde kopmaya bilir de
2-hıza duyarlılık zaten açık olması lzım fakat farkımda olmaya bilirsin
3-aracını kilitleme tuşuna 2-3 sn basılı tutarsan aynaların kapanacaktır.
4-arkadaşının aracında da aynı şey oluyorsa bi sorun yok demekki

ekledim :)
1- su tutunca zararı olmaz dimi?
2- yok acaba kapalı olabilirmi.
3- basılı tutuyorum sadece camları kapatıyor.

cevaplar için tşkler.

1. Cam fitillerinin arasına toz birikmiştir yada ufak taş parçası girmiş olabilir.. fitilleri temizleyebilirsin ama kapıyı sökmeye çalışma cam kaldıracıda ona baglı zira ..
2. Hıza duyarlı ses şiddeti bizde ancak RCD 510 yüklerseniz aktif olur..
3. Vag-Com dan açman gerekebilir..
4. 1.6 MPI 8V araçlar üsten egzantrikli oldugu için o gördügünüz.. köpügümsü tortu 50 bindeki araçlarda da olur.. Forumlarda yazdıgı gibi yagınızın yada motorunuzun kötü olduguna delalet degildir :eek:key:

Arkadaşlar o ses benim camlarda da var. Soğuk havalarda hiç bir sıkıntı yok. Ancak araba güneşin altında kalınca sanki camı iki taraftan sıkıştırmışlar ve zor hareket ediyormuş gibi berbat bir sesi var. İçeride bir genleşme olduğunu sanıyorum fakat bulamadım. Sorunu çözerseniz lütfen burada paylaşalım

camlarda arkadaslarin dedigi gibi tozda olabilir fitillerde birde disli ve halat yipranmis gibi zor kalkip inmesi o yuzden olabilir tecrube nuz yoksa bi ustaya sokturmekte fayda var 70 tl ye yeniliyolar motordaki kopuklenme mevcut yagin ustune ileve farkli bi yag koyduysaniz ondan olabiliyor gecen yil benimde basima gelmisti o kopk olayi conta mi yakti die dusunmustuk isininca duman cikiyodu felan ama konrollerde ve babam habersiz eksik yagi die farklu yag ilavesinden kaynaklandigi anlasildi

slm arkadaşlar bir kaç sorum var yardımcı olursanız sevinirim.

1- Aracımın ön camları kaldırırken ses çıkarıyor zor kalkıyorum içten bi yerlere sürtüyor belli. iç taraftan söküp bakayım dedim altta sadece iki vida var. heralde plastik aksamı geçmeli ama cesaret edemedim sökmeye ne dersiniz söksem sıkıntı olurmu?

2- aracım altea 2007 stylance mp3 özelliği var yalnız hıza duyarlı sesi açılıyormu öyle bir özelliği varmı varsa nerden açılıyor?

3- Dikiz aynalar içteki düğme ile kapanıyor. Anahtardaki kapama düğmesine basınca dikiz aynalar kapanmıyor mu öyle bir özelliği yokmu. yada programla halledilebilir mi?

4- Aracım 106 binde geçen yağı eksilmişti yağ koyarken kapağı açtım baya köpüklenmiş, arkaşımda da 2006 golf plus var aynı motor onunki de 108 binde ondada köpüklenme var, bunun sebebi ne normalmi. bazıları 8V oldugundan felan dedi ama. (yağı 3 ay önce değiştirmiştim)

Dediklerinin aynısı bende de var. Benim araç 2006 1.6 Leon Sport.
1-Cam sorununu ben WD-40 ile çözdüm ince hortumunu cam açıkken camıın kenarından soktum ve içerilere komple bastım ses kesildi.
2- Hıza duyarlılık bende var mı bilen var mı?
3- 2006 da anahtardan cam kapama yokmuş dediler Arkadaşlar ekletebiliyor muyuz?
4- Yağ köpürüyorsa yağ değiştirmek lazım diye düşünüyorum

Harici bir soru Benim ruhsatta aracımın 16V olduğu yazıyor. doğru mudur? 16 V Leon Sport Up var mı?

Arkadaşlar o ses benim camlarda da var. Soğuk havalarda hiç bir sıkıntı yok. Ancak araba güneşin altında kalınca sanki camı iki taraftan sıkıştırmışlar ve zor hareket ediyormuş gibi berbat bir sesi var. İçeride bir genleşme olduğunu sanıyorum fakat bulamadım. Sorunu çözerseniz lütfen burada paylaşalım

volkan kardeşim aynı senin tarifinde olduğu gibi hava soguk günlerde sorun yok havalar ısınmaya başladığı andan itibaren çok berbat bir ses geliyordu.Keşan sanayi sitesne gittim önce camların etrafındaki fitillere sprey var würth ün sıktık ses değişmedi.usta düzelmeyince sorunun içerde oldugunu söyledi,eger aksam değişecekse 150 tl olur dedi.yok eger sadece bakım yaparsak 40 tl alırız dedi.neyse sadede gelirsek 2009 model araba artık sistemde sürtünmeyi önleyecek bişey kalmamış sprey sıktı gres yagı etkisi yapan ve düzeldi,hocam iki senede bir yaptır diyede tavsiyede bulundu.velhasıl 40 tl ile kurtulduk.şimdi sorun yok.Arkadaşlar sorun fitillerde ise sprey sıkıp kontrol ettirin,yoksa sökülmesi ve yağlanması lazım.çokta zahmetli sökülmesi kendiniz sakın denemeyin...

Ekli dosyalar

• 402137_3036827009120_448959629_n.jpg
    402137_3036827009120_448959629_n.jpg
    95.2 KB · Görüntüleme: 11
arma83 kardeş çok teşekkür ederim. gerçekten verdiğin bilgiler çok işime yaradı. Sanayiye gittim. doğrudan kapıları açtırıp cam mekanizmasını yağlattım. Ses sorunu tamamen çözüldü. Forumda yardımlaşmanın faydası.

Arkadaşlar cam sesine çözüm bulundu;
Oto camcıya gittim hocam sökülüp yağlanması lazım dedi adam söktü ve gördümki bizim arabaların mekanizması farklı, felakaet şekilde tozlanmış usta yağladı sıkıntı çözüldü...

Geri
Üst Alt