Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Cam Tavan Güvenli Mi? Yaz Günü Otomobilin İçi Sıcak Oluyor Mu?

bulentcandan

Kayıtlı Üye
Selamlar,

Leon'un cam tavan alanı sanırım küçük fakat yine de yazın güneşli günlerde otomobilin içi sıcak oluyor mu?

Ayrıca, örneğin kaza olduğunda araç tavan üzerinde sürüklenirken sürücü ve yolcunun kemeri takılı olsa bile tavan bandı ile asfalt arasında yaralanma riski olası mıdır?

Allah korusun, şöyle bir risk aklıma geldi;

Otomobil tavanda sürüklenirken bir sebepten dolayı cam tavan yerinden söküldü diyelim. İnsan ellerinle tersten tavana tutunmak ister. Hatta, baygınken zaten kolları tavan boşluğu ile asfalt arasına ulaşacaktır.

Cam tavan böyle bir güvenlik riski taşıyor mu sizce?

yani öyle kolay kolay sökülecek bir parça değil, güçlendirilmiş camdan yapılır kolay kolay tuz-buz olacak bir parça da değil, güvenlik sorunu falan doğursa emin olun avrupada satışı bile olmaz :)

2-3 yıldır araçlarda olan bir parça da değil yıllardır kullanılır o yüzden gönül rahatlığı ile alabilirsiniz bence

asker arkadaşımın başına benzer bir olay gelmişti otobanda pejo 106 quiksilverlar yeni çıktığı yıllarda , araç sol şeritte giderken sol kapılarının üzerinde tavanda sol seritte bariyelere sürterek kayıyor ve yanındaki arkadaşıda doğal olarak arkadaşımın sağ tarafına düşünce sol kolu dirsek kısmından bayağı bir sürüklenmeden dolayı (sol ön cam patlayınca)asfalta sürtmüştü ve bayağı bir ameliyat geçirmişti kendisi ,bu tip durumda emniyet kemeri takılı olsa bir şey olacağını sanmıyorum yine de .

asker arkadaşımın başına benzer bir olay gelmişti otobanda pejo 106 quiksilverlar yeni çıktığı yıllarda , araç sol şeritte giderken sol kapılarının üzerinde tavanda sol seritte bariyelere sürterek kayıyor ve yanındaki arkadaşıda doğal olarak arkadaşımın sağ tarafına düşünce sol kolu dirsek kısmından bayağı bir sürüklenmeden dolayı (sol ön cam patlayınca)asfalta sürtmüştü ve bayağı bir ameliyat geçirmişti kendisi ,bu tip durumda emniyet kemeri takılı olsa bir şey olacağını sanmıyorum yine de .

Teşekkür ediyorum, bahsettiğim konu aynen bu şekildeydi. Böyle bir kazada özellikle önde oturanlar için "B" sütunu çok tehlikeli olabilir. Belki de perde hava yastıkları bu olayda faydalı olabilir. Özellikle açılır cam tavanlarda da bu çeşit bir güvenlik olmalı diye düşünüyorum.

Öyle bi çekinceniz varsa en temizi cam tavanlı almamak aracı tabii :)

o durumda hava yastığının bir şeye yarayacını düşünmüyorum , benim anlattığım olayda dirsek kısmındaki kemik sürte sürte neredeyse bitmişti arkadaşın bence de @faw13 arkadaşımızın dediği en mantıklısı :)
Teşekkür ediyorum, bahsettiğim konu aynen bu şekildeydi. Böyle bir kazada özellikle önde oturanlar için "B" sütunu çok tehlikeli olabilir. Belki de perde hava yastıkları bu olayda faydalı olabilir. Özellikle açılır cam tavanlarda da bu çeşit bir güvenlik olmalı diye düşünüyorum.

@bulentcandan abi oyle bi yazmışsın ki korku filmleri gibi cam tavandan soğudum resmen :D

Şaka bi yana onu bende merak ediyorum leonlardaki tam cam tavan deil sunroof biraz büyük ama öyle de bu bazı araçların üzerileri full cam tavanlar o araclarda takla falan atınca acaba nasıl oluyor bende merak ediyorum hiç bböyle bir test var mı acaba bilen ?

valla ben bir tane 2 önceki kasa passat görmüştüm, cam tavandan içeri tuğla düşmüş, tavana hiç gelmemiş, sunroof u delmiş konsolu paramparça etmişti :) bir nebze güvenlik sağlasa da tabii ki güvenlik açıkları olan bir donanım :)

o durumda hava yastığının bir şeye yarayacını düşünmüyorum , benim anlattığım olayda dirsek kısmındaki kemik sürte sürte neredeyse bitmişti arkadaşın bence de @faw13 arkadaşımızın dediği en mantıklısı :)

Fena :(

Geçmişler olsun.

Forumlarda ve internete okuduğum kadarıyla, ferahlığının yanı sıra özellikle açılır tavanın güvenlik riski var gibi duruyor. Euro Ncap gibi sistemli bir test veya bir istatistik bulamadım. Sadece forumlardan okuyarak bir tercihte bulunuyoruz. Teşekkür ediyorum bilgiler için...

Geri
Üst Alt