Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Cahillik parayla mı arkadaş...

yukcell88

Kayıtlı Üye
Söz konusu kendi arabam olunca araştırmacı ruhumu kaybediyorum ne yazık ki... Bundan 1 ay kadar önce ön kapılardan ses düzgün çıkmıyor diye Kenwood marka 180 W max güçlü 16 cm 2 yollu hoparlör almıştım. Yetmediğini farkedince arkadaki orjinal ufak oval hoparlörleri egale etmek adına yine Kenwood marka 300 W max güçlü 50W rms' ye sahip 3 yollu oval kolon bağladım arkaya. Çıkan ses başta farklı geldiği için iyiydi, sonra farkettim ki arkadan bass sesi hiç gelmiyor. Bassı sonlarsam zıngır zıngır ötüyor...

180 W

300 W

Bu akşam oynarken farkettim hatamı... Sesi önce arkaya sonra komple sağa aldığımda kafamı arkaya çevirip oval Kenwood'lara bakmadan edemedim. Çünkü çok tok bass sesi gelmeye başlamıştı. "Hayırdır inşallah" deyip sola aldım. O da temiz bass verince sesi yine ortaya aldım. Bass yine yoktu. Sonrasında yol bilgisayarı- klima-teyp trinity' sini barındıran ekrana gözüm kaydı. Arka plan ışığının bass gelmesi gereken anlarda kısılması kendimi güzelce kalaylamama yol açtı...

Farkettim ki benim orjinal teyp bu hoparlörleri besleyemiyor. Komple arka yaptım yine tık yok. Ya sağı komple temiz veriyor ya da solu... Şimdi gelelim can sıkan noktaya:

Teybin çıkışlarını besleme şansımız var mı? Yani direnç değiştirerek vb.. Araştırdığımda birşey çıkmadı, herkes anfi bağla diyor. 4 yollu anfinin kötüsü bile 100 TL.. Cidden gerekiyorsa elbet taktırırım ama başka yolu var mı diyecektim...

As Elektronik Tugra Kazım' dan özellikle yardım bekliyorum :)

Saygılarımla,

M.Emre YÜKSEL

tam bende kazımı yazacaktımki sen yazmışssın doktor dibinde kayseri alt geçide gidiyorsun as elektronikte kazım halleder :)

Haklısın Yekta abi, özel mesajla da hallederdim hatta telefonla ama buraya yazdım ki benim düştüğüm durumu görsün arkadaşlar da onlar düşmesin diye :) Arabanın tüm hoparlörlerini değiştirip de eski ve orjinal bir teyple iyi ses beklemesinler :)

burdan görmeden bir şey söyleyemem ama tahminde buluna bilirim..
teybin amfisi yetmese bile orta limitte geen biraz bas almalısın..bağlabtılarında bir sorun var gibi..
güç olayına gelince teybin amfisinin çıkış gücü yetmediği zaman poflama yapar..yada protec'e girer teyb..eğer koruma modu varsa yosa ise çok pat pat bir ses alırsın..pat pat sesi ancak amfi ile kesebilirsin..
amfinin hoparlörden güçlü olması lazım..
sonra da limitleyip patlamasını önleyebilirsin..
ama amfisiz tad olmaz

Varol abi, elektriksel bir sıkıntım olduğunu defalarca dile getirdim ilk zamanlar ama otomatik vites okuyucusundandır deyip geçiştirmişlerdi, hatta onu değiştirmeye kalktılar, çıkma takıp bu da bozukmuş dediler filan. Dün otomatik vites göstergem yaklaşık 15 dk çalıştı mesela, sonra kasise girmemle kayboldu, teyple alakalı böyle bir durum da olabilir. Başka bir olay ise sesi yükselttiğimde 3-5 dakikada bir ses 3 saniyeliğine komple gidiyor... Biraz da bu sebepten güç yetmiyor olabilir dedim, verdiğin bilgiler için de çok teşekkür ederim abi.

Güç yetmiyor bu kesin ama bence teyp bağlantılarındada bi terslik var farklı bi yere götür baktırt sıkıntısı neymiş anfi takacağına teyp takıp sesi iyileştirebilirsin buda bi yol anfi 100tl ile bitmez 100tl lik anfi sıcakta seni yarıyolda bırakadabilir güzel bi teyp iş görür gibi oval kolonları güzel besliyo orjinal güzel bi teyp kenwood pioneer gibi mesela bunlar ses çıkışı iyi fiyatı makul olanlar tabi akustik dersen clarion alpine...

Serhat hocam aracın ön konsolu deldirmek istemiyorum açıkçası, biliyorsunuz bizim orta konsol komple... Yoksa teyp almak içimden geçmedi değil, ama düzgün yapabilecek birini (yani daha önce yapmış) bulsam bile en son çarem o...

3 sn de bir sesin gidip gelmesi..
1- teybin anfisi protec e giriyordur..
yada
2- amfi bölünde entegrelerde birinde lehim hatası olabilir atlama yapıyor olabilir ses yükselkçe güç ister lehimdeki zayıflık atlamaya sebep olabilir..
3- dediğin gibi elektriksel sorun olabilir..
ama anlattığın bire çok uyuyor (teypden bahsediyorum)
gösterge ayrı bir durum..ilintili de olabilir
yektanın dediği yere en kısa zamanda bir uğra

Tamamdır abi ben Kazım abiyle iletişime geçiyorum. Bir de bizim teyplerin ismini biliyor musunuz? Hani RCD 510 filan diyorsunuz ya, Seat Sound System Aura var başka bir örnek, bizim o koca :))) teybin adı nedir acaba?

bıraz gec olsada sana burdan gereklı tum bılgılerı vereyım kardesım
1-bızım teybın markası grundig
2-ekranın arkasında tıtreme olmasının sebebı hoparlolerı besleyemedıgı ıcın gelıyor teybın on numara sakın oraya elleyım deme
3-bırtane forex amfı almanı tavsıye ederım benım arabada aynıydı
kapılarda hertz hsk 130 component sistem var 2 hoparlore 560 lıra verdım sonra ses vermedı evdekı bılgısyara taktım sagır ettı :D sonra ekran da dedıgın gıbı tıtreme olması ve sesı yukselttıgınde 1-2 sanıye teybın ses vermeyıp tekrar gelmesı bı kac dk sonra tekrarlaması en son forex marka b amfı aldım cok onerdıler forexı ben anlamam bu tıp ıslerden pek ama super oldu dıyebılırım radyoyla araba ıcınde cd den kalıtelı ses alıyorum fakat ıstedıgım muzıgı dınleyemıyorum cd calar takmanın yolunu bulmak lazım ekstra bı teyp atmak gerek

Geri
Üst Alt