Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Bunları biliyor muydunuz?

ceycey11

Kayıtlı Üye
Trafik kazalarının %5'inin yorgun sürücü faktöründen kaynaklandığını biliyor muydunuz?

Arka koltuklarda emniyet kemeri takmanın, kaza durumunda ön koltuktaki sürücü ve yolcunun ölüm oranını %6 düşürdüğünü biliyor muydunuz?

Ülkemizde meydana gelen ölümlü trafik kazalarının %44' den fazlasının şehir içinde meydana geldiğini ve bu kazada ölenlerin büyük kısmının emniyet kemeri takmayan kişiler olduğunu biliyor muydunuz?

Emniyet kemeri takanların yangın durumunda yaşama şanslarının 5 kat, suya batma durumunda ise 3 kat daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Ölümlü trafik kazalarında emniyet kemeri takanlardan zarar görmeyenlerin oranı %25 iken kemer takmayanlarda bu oranın sadece %6 olduğunu biliyor muydunuz?

50 km hızla gerçekleşen bir çarpışmada 75 kg' lık bir insanın ağırlığının tam 3 tona çıktığını, ve bu kadar ağırlığı ancak emniyet kemerinin taşıyabileceğini biliyor muydunuz?

60 km hızla gerçekleşen bir çarpışmada emniyet kemeri olmayan bir yolcunun, bir binanın 5.katından düşmekle aynı etkiye maruz kaldığını biliyor muydunuz?

Hayatınız boyunca ölümlü bir trafik kazası geçirme ihtimalinizin %30'dan fazla olduğunu ve ölüm oyunu olarak anılan rus ruletinde ölüm ihtimalinizin sadece %17 olduğunu biliyor muydunuz?

Ülkemizde trafik kazalarının en sık 14:00 ile 16:00 arasında ve Pazartesi günü gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında her sene ortalama 3000 kişinin vefat ettiğini ve 100.000'den fazla kişinin yaralandığını biliyor muydunuz?

Araç kusurlarından meydana gelen trafik kazalarının %27' sinin fren patlamalarından meydana geldiğini biliyor muydunuz?

Araç kusurlarından meydana gelen trafik kazalarının %32' sinin lastik patlamalarından meydana geldiğini biliyor muydunuz? Araçlarınızın bakımını aksatmayın, sevdiklerinize güvenle ulaşın.

Sürücünün telefon görüşmesi bittikten sonraki 5 dakika içinde kaza olasılığının 4.8 kat, 15 dakika içinde ise 1.3 kat daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Meydana gelen kazaların % 13'ünün aşırı hızdan meydana geldiğini biliyor muydunuz?

Gerçekleşen trafik kazalarında sürücü kusuru oranı %97.5’tir. Her zaman en büyük faktör sizsiniz.

Ölümlü ve yaralanmalı kazalardaki kişi sayısının %16.03 nü çocuklar oluşturmaktadır ve bu oranın %32.23'ü nü 0-5 yaş arası çocuklar oluşturuyor.

Aracınızın bakım km’si gelmese bile yılda bir kez bakıma girmesi gerekmektedir.

Triger kayışının değişim km’si gelmese dahi, 4 senede bir değiştirilmezse kopabileceğini biliyor muydunuz?

Güvenli fren mesafesi için düzenli olarak frenleri kontrol ettirip, ayar yaptırmanız gerekmektedir.

Antifirizin motor suyunun donmasını engellediği gibi soğutma etkisi artırıp, çürümeyi engellediğini biliyor muydunuz?

Boş vites araç sürmenin güvenliğe olduğu kadar aracınıza da zararlı olduğunu biliyor muydunuz?

Güvenliğiniz için her 10.000 km’de bir rot balans ayarı yaptırmalısınız.

Patlak amortisörlerin yalnız yol tutuşunuzu değil, frenlerinizi de kötü yönde etkileyeceğini unutmayın.

Fren hidroliğiniz eksik olmasa bile, eskime durumda değişmesi gerektiğini biliyor muydunuz?

Daha önce verildimi bilmiyorum ama okuyunca paylaşmak istedim. ben çoğunu bilmiyordum...

Bilgiler sitesinden alıntıdır

bilgiler için teşekkürler.. :)

6 yil once bir kaza yaptim emniyet kemeri olmasaydi ya olmustum yada sakat kalmistim emniyet kemeri takmadan kesinlikle yola cikmayin arkadaslar ben uc kez yasadim kemer sayesinde hayattayim

emniyet kemeri takmamak bi erkeklik bi büyümüşlük değildir ..çok iyi araba kullanıyorum bize birşey olmaz demeyin..

Geri
Üst Alt