• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Bu Yazıyı Okumadan Aracınızı Muayeneye Sokmayın!

memet_one

SCW VİP ÜYESİ
Administrator
Katılım
9 May 2013
Mesajlar
11,265
Beğeniler
7,518
Yaş
32
İsim
mehmet
Nereden
Kocaeli
Aracınız
Diğer
Plaka
41 YZ 518
#1
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları, araç muayenesi öncesinde dikkat edilmesi gereken 10 temel adıma dair bilgileri kamuoyuyla paylaştı.​
Periyodik araç muayenesinin, trafik güvenliği için hayati öneme sahip olduğunu söyleyen TÜVTÜRK İletişim ve İş Geliştirme Direktörü Koray Özcan, “Bir aracın periyodik muayenesinin eksiksiz olması, sadece kullanıcısının değil, trafikteki diğer insanların da güvenliğini artıran çok önemli bir unsur. Biz de, araç muayene bilincinin artırılması ve müşterilerimizin muayene süreçlerini daha rahat tamamlamaları için muayene öncesi yapılması gerekenleri paylaşmak istedik.” diye konuştu.

Özcan, “Bu çalışma ile amacımız, araç sahiplerinin muayene süreci konusunda daha fazla bilgi sahibi olmaları” dedi. TÜVTÜRK’ün, Türkiye’nin 81 ilinde, 73 gezici, 197 sabit ve İstanbul ve Antalya’da motosikletlere özel 3 istasyonla beraber toplam 273 istasyonu bulunduğunu söyleyen Koray Özcan, araç sahiplerinin, her türlü bilgiyi TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi www.tuvturk.com.tr ve müşteri hizmetlerinin 0 850 222 88 88 numaralı telefonundan edinebileceğini ifade etti.

İşte muayene öncesi için önemli 10 adım:


1-Mutlaka ücretsiz randevunuzu alın!


Muayene zamanı gelen araç sahipleri, TÜVTÜRK muayene istasyonlarına gitmeden, belirledikleri gün ve saat için randevu alabilmektedir. Randevular, www.tuvturk.com.tr internet sitemizden ve 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezimizden ücretsiz olarak alınabilmektedir. Bu hizmet istasyonlarımızın çoğunda bulunmaktadır.2-Büyükşehirler merkezlerindeki yoğun istasyonlara randevu alıyorsanız, tüm muayene süreci için en az 2 saat ayırın, zaman planınızı buna göre yapın…


TÜVTÜRK internet sitesi veya çağrı merkezinden alınan randevu saati, muayenenin başlama saatini değil, araç sahibinin müşteri kabul işlemlerinin yapılacağı yarım saatlik arayı belirtmektedir.


Örnek vermek gerekirse, 08.30 – 09:00 için alınan randevu için, aracın müşteri kabul işlemlerinin ise 08.30-09.00 saatleri aralığında yapılması öngörülmektedir.

Araç muayene işlemleri, kabul işlemlerini takiben, ortalama 1 saat sürmektedir. İstasyon alanına giriş, müşteri kabul ve sorgulama ile muayene süreci de göz önüne alındığında, özellikle büyükşehirler merkezlerindeki yoğun istasyonlarda ortalama 2 saatlik bir zaman ayrılmasını ve zaman planlamasının buna göre yapılmasını tavsiye ediyoruz.


3-Vergi veya trafik cezalarınızı mutlaka kontrol edin, borcunuz varsa ödemeden muayeneye gelmeyin!


Yasalarla belirlenen kurallar nedeniyle randevu alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılmaktadır ve trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, otoyol borçları sorgulanmaktadır. Borcu olan araçların randevu alınsa dahi, muayenesi yapılamamaktadır. Bu nedenle, araç sahiplerine randevu alımı sırasında borç durumunu öğrendikten sonra eğer borç varsa mutlaka ödeyerek gelmelerini hatırlatırız.4-Muayeneden önce egzoz emisyon ölçümünüzü kontrol edin! Bu hizmeti TÜVTÜRK istasyonlarından da alabilirsiniz.


Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir. Bu hizmet araç muayene istasyonlarının tamamında da uluslararası standartlarda verilmektedir.5-Ruhsatınızı, kimliğinizi, zorunlu trafik sigortası ve diğer zorunlu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun


İstasyonlara muayene hizmeti için gelirken, aracınızın ruhsatı, kimliğiniz ve trafik sigortası yanınızda olmalıdır. Aracınız LPG/CNG’li ise Gaz Sızdırmazlık Raporu gerekmektedir. Ancak bu belgenin olmaması Hafif Kusur olarak değerlendirilmektedir.6-Araç size ait değilse, gerekli ek belgeleri mutlaka beraberinizde getirin.


Getireceğiniz araç size ait değilse, vekalet durumunu gösterir belgeleri mutlaka beraberinizde getirin. Gerçek kişiler ve şirketler için farklı durumlarla ilgili detaylı bilgi için www.tuvturk.com.tr den bilgi alabilirsiniz…7-Tadilat muayenesi için geliyorsanız, ilgili belgelerinizi mutlaka yanınızda bulundurun


Eğer aracınızda bir tadilat yapılmış ise, Tadilat Muayenesine başvurulmalı ve yukarıdaki belgelere ek olarak Gaz Sızdırmazlık Raporu ve Montaj Tespit Raporu (LPG/CNG takılarak tadilat projeleri ile istasyona başvuran müşterilerimiz için gerekmektedir), yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi istenmektedir8-Tüm ödemelerin nakit olduğunu unutmayın!


Araç Muayene ücretleri yıllık olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün genelge ve emirleri doğrultusunda belirlenmektedir. Ödemeler, nakit olarak alınmaktadır


2014 yılı için muayene ücretleri, aşağıda yer almaktadır.

- Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 223,02 TL
- Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 165,20 TL
- Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 84,96 TL
2014 yılı için egzoz emisyon ölçümü ücreti 35 TL’dir. İlk kez ölçüm yaptıran araçların 6 TL’ye Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı alması gerekmektedir.

9-Muayenenizi geciktirmeyin, fazla ücret ödemeyin!
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi uyarınca, muayene süreci geçirilen araçlardan, gecikilen beher ay için yüzde 5 fazla muayene ücreti tahsil edilmektedir. Yasalar gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır. 1 günlük veya 20 günlük gecikme 1 ay olarak değerlendirilmektedir.


10-Muayeneye gelmeden önce, gerekli ekipmanları mutlaka kontrol edin.


Araç muayene sırasında, traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı ( aracın cins ve kullanım amacına göre adet ve miktarı değişmektedir; detaylı bilgi için www.tuvturk.com.tr)ve stepne bulunup bulunmadığı kontrol edilir, bunların eksikliği hafif kusur olarak değerlendirilir.

Patlamayan lastik veya lastik tamir takımı bulunan araçlar gibi orijinalinde stepne bulunmayan araçlarda stepne bulundurulması zorunlu değildir.

Motosiklet sahiplerinin muayeneye gelirken kasklarını da getirmeleri zorunludur.

Bu genel liste dışında farklı araç tipleri için gereken ekipmanlar için www.tuvturk.com.tr sitesinde Adım Adım Muayene bölümünden bilgi alabilirsiniz.
 

memet_one

SCW VİP ÜYESİ
Administrator
Katılım
9 May 2013
Mesajlar
11,265
Beğeniler
7,518
Yaş
32
İsim
mehmet
Nereden
Kocaeli
Aracınız
Diğer
Plaka
41 YZ 518
#2
Birde arkadaşlar gecen gün diğer aracın muayenesi için gitmiştim ve orada satış yapılırken muaynesi görünmeyen araçlar vardı sistem farklılığından noterler biraz uğraştırıyor haberiniz olsun
 

yukcell88

Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eyl 2011
Mesajlar
1,521
Beğeniler
551
İsim
Emre
Nereden
Yurtdışı
Aracınız
Diğer
#3
Face'te yılda bir muayene filan anlatıyorlar var mı aslı?
 

mehmetsatir

Kayıtlı Üye
Katılım
21 Haz 2011
Mesajlar
85
Beğeniler
41
Yaş
47
İsim
Mehmet ŞATIR
Nereden
Ankara
Plaka
35 R 9377
#5
Daha dün muayeneye gittim. Siteden online randevu aldim 11tl para odedim kartla. Hizmet bedeli olarak alınıyor.

Gidecek olanlara tavsiyem silecekleri de değiştirin, sıkı kontrol ediyorlar. Ben serviste degistirip öyle gittim.
Vergi borcu ve ceza olmamali, vadesi henüz gelmemiş olan temmuz ödemesini yapmanıza gerek yok.
 

dragonfb54

Kayıtlı Üye
Katılım
4 Ocak 2014
Mesajlar
22
Beğeniler
3
Yaş
37
İsim
ilkay
Nereden
Kocaeli
Aracınız
Cordoba 1.6 Signo
Plaka
34vVN3650
#6
bende muayene girdim online randevu aldım fakat hiç bir ücret vermedim bazı kopya siteler üçret istiyor kanmayalım
 

weycell

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Eki 2013
Mesajlar
31
Beğeniler
2
Yaş
29
İsim
kadir
Nereden
Ağrı
#7
bnm aracımın fenni muayenesi yarın acaba 10 gün sonra gidersem bu sürede trafige yakalanırsam sıkıntı olurmu. bildigim kadarıyla yüzde 5 cezası varmış. bir de lpg ruhsata işliolup olmadıgını nasıl anlaya biliyoruz acaba..
 

dadaş34

SCW VİP ÜYESİ
Administrator
Katılım
24 May 2013
Mesajlar
7,699
Beğeniler
6,876
Yaş
33
İsim
ahmet koçak
Nereden
İstanbul
Aracınız
İbiza 1.4 Stylance
Plaka
34 DT 9125
#8
bnm aracımın fenni muayenesi yarın acaba 10 gün sonra gidersem bu sürede trafige yakalanırsam sıkıntı olurmu. bildigim kadarıyla yüzde 5 cezası varmış. bir de lpg ruhsata işliolup olmadıgını nasıl anlaya biliyoruz acaba..
Ruhsatta yazar zaten lpg li diye ve ayrıca lpgnın de bir nühsası olmalıı ruhsat icerisinde polis direk baglar aracını bekleme yaptır derim


Beni "EDS"ler iyi tanır....
 

tifosi

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Mar 2014
Mesajlar
15
Beğeniler
7
Yaş
32
İsim
orhan
Nereden
Ankara
Plaka
06 BV 9853
#9
arkadaşlar mayısta arabamı muayeneye götürücem. lpg için sızdırmazlık gerekiyomu.