Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

bu ses neden olabilir ?

agape666

Kayıtlı Üye
arkadaşlar, debriyajdan ayağımı biraz hızlı cektiğimde (debriyaj balatası aşınmasın diye) tak bi ses geliyor sanki metal bişey hızlıca biyere vuruyormus gibi bu normalmi genelde 1. viteste yapıyor, kalkarken ayağımı biraz daha mı debriyajda tutmalyım yoksa bi sorun mu var acaba :(

debriyaj balatası aşınmasın diye ayağını hızlı çektiğinde baskı balata aksamında daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir... baskı balatanın bir anda birleşme sağlaması bence dişlilerin ömrünü daha çok azaltır... yarım debriyajda zararlı, aniden kalkışlarda zararlıdır.. tabi konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar daha iyi aydınlatacaklardır ama bildiğim kadarıyla yaptığın işlemde zararlı... ses gelmesi iyiye işaret değill....

ani çekme değilde yarım debriyaj olarak kalkınca yine aynı sesi duyuyormusun?

yok duymuyorum ayrıca bu gun bişey daha keşfettim vitese takıyorum sonra bosa alıyorum ayağımı yıne hızla cektığımte tık diye bi ses oluyo

debriyajı aşındırmamak için alt viteslerde özellikle hızlı bırakmak volana sekromenç ve baskı ayaklarına yaylarına zarar verir yumuşak bırakmalısınız özellikle alt viteslerde.... volan a ciddi zararlar verebilirsiniz bu şekilde boştayken hisettiğiniz tık sesi normaldir fazlalaşması halinde sıkıntı yaratabilir araç boştayken bile debriyaja basıp çekerken tık ses yapabilir ama bunu dikkatli dinlediğinizde duyarsınız..... ses fazla ise volanınız ani baskılardan oynar göbekli olduğu için etkilenmiş olabilir...

eğer kalkışlarda minimum balata aşınması sağlamak istiyorsanız yüksek devirlerde ani kalkışlar yapmamanız yeterli

yarım debriyaj yada dalgın olup farkında olmadan ayağın debriyaj üstünde hafifte olsa kalması yada paspasın debriyaj pedalı arasına sıkışması hem vites geçişlerini senkromeçleri zorlar baskıyı balatayı zorlar zamanla da fark etmeden yaw noldu buna şimdi dedirtecek sorunlar çıkarabilir baskıyı ve balatayı yer yada hatalı üretim baskı balata volant zamanla bu tür şikayetler meydana getirebilir

senin tak tuk ses sorunun debriyaj seti ile alakalı olmayabilir sen bir de serviste motor ve şanzıman kulaklarını kontrol ettir
kolay gelsin geçmiş olsun

Geri
Üst Alt