Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

bu ses her arabada var diyen bir servis görevlisi

DSG evet ama araç alındıktan 8 ay sonra gelmye başladı başdan beri değil yanii

1.2 tsi araçlarda dsg yada manuel bu sesler ne yazıkki var. 2011 de aracımı aldığım günden (ibiza 1.2 tsi) itibaren bendede vardı. seat servisine gittim 1.2 tsi leon da dahil var dediler. inanmadım kdz ereğli volkswagen servisine gittim ses için ve usta aynı sesin 1.2 tsi jettada da olduğunu söyledi. sesi tam olarak tarif etmek gerekirse aracınız boştayken 3000-4000 devire kadar gaz verin ve bırakın. ses tam olarak bozuk bir paranın teneke üzerinde zırıl zırıl etmesine benzer. yani bazılarımız fark etmiş bazılarımız fark etmemiş bu sesi malesef.

servise değilde işin ehli bi ustaya fikir edinmek amacıyla göster karşıdan anlar zaten sesin nerden geldiğini. ben servisin birine expertiz yaptırdım aracın bir iki yerine bakmayı unutmuşlar, kendilerine durumu açıklayan sert bir dille mail attım, şikayetler yağdırdım adamlar arayıp tehditler tehditler v.s v.s yetkili servis değil mafya kurmuşlar. o yüzden ufak tefek şeyleri sormayıp, yaptıracağın bişey varsa da arızayı bizzat onlara söyleyip hatta başında bekleyip yaptırmalısın yoksa aracın yağını değiştirirken filtreyi değiştirmeyi unuturlar, bijonları sıkmadan arabayı teslim ederler yolda kalırsın :) gibi gibi... başınıza gelmez inşallah.

Ben de arabayı aldıktan 15 gün sonra filan fark ettim sesi... hafif metallerin birbirine sürtmesi gibi şıkır şıkır bir ses geliyor alt önden... ama bozuk yollarda yavaş giderken gaza yüklenmeye başlayınca çıkarıyor o sesi... asfalt yolda hiç birşey olmuyor... bizzat test ettim... çok fazla kafanıza takmayın derim... aracı almadan önce de okumuştum bununla ilgili bir çok şikayet ama yine de almaktan vazgeçmedim... taş döşeme yolda araçlarını sert kullanmadığınız sürece sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum... benim öyle bir şansım yok çünkü çevre yolu haricindeki bütün yollar taş döşeli... :)

ibiza güzel araç ama işte bu gibi sesler can sıkıntısı sanki önden bir metal parçası düşecekmiş gibime geliyor :)
bir diğer sıkıntı ise bagaj kapğı yalıtımı pek ii değil olsa gerekki bagajdan da ses geliyor bazen

1.2 tsi araçlarda dsg yada manuel bu sesler ne yazıkki var. 2011 de aracımı aldığım günden (ibiza 1.2 tsi) itibaren bendede vardı. seat servisine gittim 1.2 tsi leon da dahil var dediler. inanmadım kdz ereğli volkswagen servisine gittim ses için ve usta aynı sesin 1.2 tsi jettada da olduğunu söyledi. sesi tam olarak tarif etmek gerekirse aracınız boştayken 3000-4000 devire kadar gaz verin ve bırakın. ses tam olarak bozuk bir paranın teneke üzerinde zırıl zırıl etmesine benzer. yani bazılarımız fark etmiş bazılarımız fark etmemiş bu sesi malesef.

evet Tuna aynı tam tarif ettiğin gibi .. bir arkadaş zincir demiş problem ama ne zinciri o acaba ?
motor ısındıktan sonra da azalıyor yolda giderken zaten pek duymuyorsun .. ama ilk kalkışta zırıl zırıl kalkıyorsun ki pek hoş bir şey değil
ne yapacağız yani müzik son seste mi kaldırcaz arabayı ?

2200-3000 devir aralıgında o zırıldama bende de ortaya çıkmıştı. Triger setinden bir parça degisti. sesi ustaya duyurana kadar ter aktı bir tarafımdan.. Sesin yankı yaptıgı herhangi bir yerde duyudum ve sesin bir parçadan kaynaklandıgını ama sorun teşkil etmedigini fakat garantiden degisebileceklerini söylediler. Ben de degistirdim. Şuan bir sıkıntı yok.
Fakat bende ses motor sogukken gelmiyordu. Isınınca 2200-3000 bin devir civarında tırrrrrr yapıyordu. Rölantide 4000bin devire kadar çıkıp gazı bırakınca 2200-2500 bin devirde tırrrrrr yapıp bırakıyordu ama duymak için hassas olmak lazım. Doğuş arabayı teslim edince seni tebrik ederiz çok hassas kulagın var demişlerdi :)

Bahsedilen ses benimki gibi bir sorunsa eger gidip baktırın gerekirse ısrarla bakın diye diretin.
Eger arabada sorun kaynaklı bir ses varsa büyük ihtimalle ses zamanla artacaktır zaten.

2200-3000 devir aralıgında o zırıldama bende de ortaya çıkmıştı. Triger setinden bir parça degisti. sesi ustaya duyurana kadar ter aktı bir tarafımdan.. Sesin yankı yaptıgı herhangi bir yerde duyudum ve sesin bir parçadan kaynaklandıgını ama sorun teşkil etmedigini fakat garantiden degisebileceklerini söylediler. Ben de degistirdim. Şuan bir sıkıntı yok.
Fakat bende ses motor sogukken gelmiyordu. Isınınca 2200-3000 bin devir civarında tırrrrrr yapıyordu. Rölantide 4000bin devire kadar çıkıp gazı bırakınca 2200-2500 bin devirde tırrrrrr yapıp bırakıyordu ama duymak için hassas olmak lazım. Doğuş arabayı teslim edince seni tebrik ederiz çok hassas kulagın var demişlerdi :)

Bahsedilen ses benimki gibi bir sorunsa eger gidip baktırın gerekirse ısrarla bakın diye diretin.
Eger arabada sorun kaynaklı bir ses varsa büyük ihtimalle ses zamanla artacaktır zaten.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Bahsettiğiniz ses benim aracımda da var. Aslında benim aracımda hem sizin bahsettiğiniz ses, hem de araç rölantide çalışıyorken gaza basıldığında 2 metal parça birbirine vururmuşcasına çıkan ses var.. Servise götürdüm, aynı cevabı aldım: "Abi tüm 1.2 TSI'larda var bu" Gel de dövme bu adamı:) ---Keleşler Oto İzmit---
Sıfır araba alıyosunuz, 7-8 ay sonra abuk subuk sesler canınızı sıkıyor, bir de servise götürdüğünüzde "abi bu tüm arabalarda var" diyen ümüğü sıkılası bi zihniyetten kendine yakışır bi yanıt alıyorsunuz.. Problemi çözüme kavuştururken nasıl bir yol izlediğinizi ve sorunu hangi serviste çözdüğünüzü de söyleyebilir misiniz?
Teşekkürler

genel müdürlüğe yazı yazdım . aradılar .. servise çağırdılar. dün gittim
geçen sefer söylenen aynı cümleler kuruldu. turbonun motora bağlantı noktasında 1.2 tsi motorların hepsinde bu ses var. çalışmasına mani bişey yok ama ses var doğru söylüyorsunuz dediler. fakat yapılabilecek en ufak bir şey yok dediler. o zaman bende yazılı geçin dedim yapmadılar.
şimdi tekrar aramalarını bekliyorum konuyu ispanyaya kadar taşımayı düşünüyorum bakalım ne olacak. A segmenti bile alsanız bu tarz ses fabrika çıkışı gelmez diye düşünüyorum. benim tam anlamadığım hepsinde var mı yok mu

bende 1.6 tdı leon var o da herzaman değil ama canı isteyince hafif gaza dokunubca kurkur kur diye ses yapıyo ama herzaman değil

Geri
Üst Alt