Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Bu kadar da yakar mı?

azizbaba61

Kayıtlı Üye
Selam forum ahalisi. Biliyorsunuz ki bir araç aldık ve bundan çok ama çok memnunuz. Ancak yakıtın da nasıl olduğunu size danışacağım.

Shell ile doldurmuştum pompa attı bırak dedim. Daha sonra 61.2 km gibi ufak bir yol yaptım ve araca yakıt alırken pompa attı yine bıraktırdım 18.96 TL aldı. Gerisini siz hesap edin. Benim bu ortalama çok iyi gibime geliyor. Siz ne dersiniz?

Selam forum ahalisi. Biliyorsunuz ki bir araç aldık ve bundan çok ama çok memnunuz. Ancak yakıtın da nasıl olduğunu size danışacağım.

Shell ile doldurmuştum pompa attı bırak dedim. Daha sonra 61.2 km gibi ufak bir yol yaptım ve araca yakıt alırken pompa attı yine bıraktırdım 18.96 TL aldı. Gerisini siz hesap edin. Benim bu ortalama çok iyi gibime geliyor. Siz ne dersiniz?

Merk etmeyin fazla yakmıyor
Şöyle hesaplarsak
18,96 TL/61,2 km= 0,3098 TL = 30,98 kuruş/km
1 lt benzin= 4,65 TL = 465 kr
30,98(kr/km) / 465 (kr/lt)= 0,066 lt/km yani 6,66 lt/100 km
Sonucunuz gayet iyi tebrik ederim.

yanlız bir köyde öğretmenim. Gelirken atıyorum boşa 5 km boşta iyi geliyormuş :D

tavsiyem boşa atma, viteste git daha az yakar (teorik olarak 0 yakar)
ALlah Allah. İlk defa duyuyorum Mehmet bey, sebebi nedir peki? Sistemi çözemedim tam olarak. Şunu derler acaba sebebi o mu: Araba dengesiz gidiyor ve dengesiz gittiği için çok yakar boşta derler.

benzinli bir araç için normal bir yakıt az değil çokta değil.
Bu arada kimse duymasın 100 km ye 3.5 lt yaktırıyorum ben:)

benzinli bir araç için normal bir yakıt az değil çokta değil.
Bu arada kimse duymasın 100 km ye 3.5 lt yaktırıyorum ben:)
araç daha 2.000 km olunca bana biraz az geldi. çünkü satıcı bile km de 40 kuruş yakar demişti daha sonra düşer falan diye.

vitesi boşa attığın zaman aracın rölantide çalışır, söylediğin 5 km yolu (yokuş aşağı olmalı) bu şekilde gidersen yaklaşık 10 dk boyunca rölantide çalışmış gibi olur. Ama viteste inersen motorun döner ama enjektörlere benzin gitmez, zaten yol bilgisayarında anlık yakıt tüketimine getirirsen görürsün. Yolda giderken ayağını gazdan çektiğinde bilgisayarda 0.00 lt/100 km görürsün, aynı şekilde boşa attığında ise yaklaşık 1,1 lt/hr (saatte 1,1 lt) gibi bir değer yazar. Bu sebeple tavsiyem yokuş aşağı boşa atma viteste in. Frenleme açısından da motor devri önemli.

araç daha 2.000 km olunca bana biraz az geldi. çünkü satıcı bile km de 40 kuruş yakar demişti daha sonra düşer falan diye.

boşa sallamalar , yol şartları , hava şartları vs gibi etkenlerde farklılık yaratabilir. Yanlış hatırlamıyorsam 1000 km den sonra yakıt normale dönüyor diye biliyorum

Geri
Üst Alt