Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

bu fatura normalmi sizce..?

görkem kardeşim sadece motor yağlarının raf ömrü 5 yıldır...araçlarda evet bir yıl fakat hava şartlarından sebep yağın kirliği ile ilgilidir.

yağ 4.5 lt yada 4.lt için normal bir fiyat bunda bence düşünülecek birşey yok ama balata değişmedi değişmesi gerekirmiydi demişsin değişmesi gerekmez disk değişti diye balata neden değişsin diskin değişmesine sadece balatalarmı neden oluyor bu saçmalık diske sadece balata zarar vermez disk değişti balata değişmediyse diske zarar veren sıcakken suya girmen olabilir bu diski eğebilir o yüzden diski değişmek yeterlidir BALATA DEĞİŞMEK ZORUNDA DİYEN ARKADAŞLARDAN AÇIKLAMA BEKLİYORUM

Öncelikle şu bağırarak yazmış olduğun "balata değişmek sorunda diyen arkadaşlardan açıklama bekliyorum" soruna cevap yazayım Görkem. :) Araçlarımızda bulunan diskler kullanımla alakalı da olarak her 3 balata değişimi sonrası değişir. Bunun sebebi kullanılan balata değişirken disklerin üzerinde oluşan yıpranmanın ve aşınmanın yerine konamamasıdır. Yeni takılan her balata bitik veya yıpranmış diskin şeklini alır. Ki bunu serviste mekaniker alıştırma diye tabir ettiğimiz şekli ile yapar. Siz aracınızı aldığınızda bunu hissetmessiniz ama balataların alıştırması yapıldığından ötme veya sürtünme sesi gibi sesleri duymaz ve güvenle binersiniz. Disk değiştiğinde balata neden değişirin en kısa özeti ise yukarıda da izah ettiğim gibi değişen disk yüzeyi düz bir satıhtır ki kullanılan eski balata değişen diskin izini ve şeklini almıştır. Balata değişmeme durumunda ise bu eski balata eski diskin bırakmış olduğu izden dolayı ötme ve sürtme sesine sebebi olur. Peki neden eski diskler taşlanmıyor torna edilmiyor diye düşünülebilir lakin öncelikle yetkili servislerde bu tarz işlemler pek tercih edilmez çünkü genelde tornalanan diskler ötmeye sebep oluyor ve bu da ikinci bir işi ya da müşterinin memnuniyetsizliğini sağlamaktan öteye geçemiyor. (Önce disk taşlama ücreti alıyorsunuz. Randıman vermediği için disk değişimine gidildiğinde bu seferde disk ve değişim ücreti talep ediyorsunuz) Sanırım yeterince açıklayıcı olabilmiştir. Yine aklınıza takılan bir şey olursa dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım arkadaşar. :)

Sırf yağı değiştireli 1 yıl oldu diye yağ değişilirmi..merak etttiğimden soruyorum..?bana göre eğer çok fazla km. yapmamışsan 1 yıl oldu diye değiştirmek saçma bence...

Yağ değişimi sadece kullanımla doğru orantılı değildir maalesef. Öncelikle viskosite denen yağın koruyucu ve yapışkanlığının anlatıldığı bir değer vardır ki bu motor içinde bulunan yağın ne kadar kullanmadık desenizde senede 3 kere bile çalıştırsanız yüksek ısı görmesi sebebi ile bu özelliği yıpranır bunun üzerine hava şartları ve araçlarınızın bekleme şartlarıda artı etken yaratmaktadır.

ya ben farklı birşeyden bahsediyorum ben servise geldim diski değiştirecem bana dicekmisinizki sen illaki balatalarınıda değişeceksin kardeşim?

ben bunu soruyorum bagırmak için değil asıl olan sorumu belirtmek için büyük yazmıştım....

Eğer disklerin incelmiş yıpranmış veya yamulmuş ise evet balatalarını değiştir diyeceğim

tamam bende bunu diyorum işte abi diskler değişti balatalarda bişe yoksa zımparalanır takılır balata değiştirmeye gerek yok herkes balatalarda değişmeliydi demiş

Oraya yönlendirdiklerim içerisidne memnun kalmayan tek kişi sensin abi. alınma ama bunun mutludan kaynaklandığını düşünmüyorum. msnden konuştuklarımızı buraya yazmam doğru olmaz.

tabi istatistiğe vurduğumuz zaman illaki memnun olmayan olacaktır. onlarca kişi içerisinden 1 kişi olsun o kadar.
ustaya arka kampanalarada bakıver dedim ayrıca ustaya dedimki buna bakmaktan şimdi mutlu ücret ister ilgileniver dedim.ustada ya olurmu abi alttarafı bi kampanayı sökücem değişecek bişi olursa ozaman ücret ödenir yoksa sakın verme gerekirse ben mutluyla konusurum dedi,hemen ardından neler yapılacağı hususunda mutluyla oturup konusurken arka kampanada bakılacak dedim..mutlu hemen anında kampananın içini açma kapama işçilik ücretini alırım diyen adamdan ben daha nasıl memnun olayım söylermisin.

not: sadece sağ arka kampanaya bakıldı. kampananın içindeki balata durumuna
balatası sağlammış değişime gerek görülmedi..tek kampanaya bakmak yeterliymiş zaten

tamam bende bunu diyorum işte abi diskler değişti balatalarda bişe yoksa zımparalanır takılır balata değiştirmeye gerek yok herkes balatalarda değişmeliydi demiş

İyide Görkem zaten bir problemi olmayan disk neden değişsin. Disk ya incelmiştir ya yamulmuştur ve bu yüzden değişir . Disk değişince de otomatikman fren balataları değişir. Kusura bakmayın oldukça yoğunum hemen ve net cevaplar yazamıyorum

ustaya arka kampanalarada bakıver dedim ayrıca ustaya dedimki buna bakmaktan şimdi mutlu ücret ister ilgileniver dedim.ustada ya olurmu abi alttarafı bi kampanayı sökücem değişecek bişi olursa ozaman ücret ödenir yoksa sakın verme gerekirse ben mutluyla konusurum dedi,hemen ardından neler yapılacağı hususunda mutluyla oturup konusurken arka kampanada bakılacak dedim..mutlu hemen anında kampananın içini açma kapama işçilik ücretini alırım diyen adamdan ben daha nasıl memnun olayım söylermisin.

sana bir örnek vereyim.

bir inşaat yaptırıyorsun. orada bir kalfa ve işçiler var. sen kalfayı adam yerine koymayıp sürekli kafanda ona karşı düşünceler kurup (onu yaptı bunu dedi gibi) bunu ona açıkça söyleyip arkasından işçiyle muhattab olursan kusura bakma ama az bile yapmış.

her şeyden önce o adam orada görevini ona öğretilen mesleğini ona öğretildiği ondan istenildiği şekilde icra ediyor sırf mesleğini kuralına uygun yapıyor diye kimseyi eleştiremezsin. eğer ki orada mutlunun yerinde mert abi olsaydı yada atıyorum başka bir servis danışmanı olsaydı aynı cevapları alırdın belkide onlar onn kadarda sabırlı olmazdı. sonuçta rast gele sanayide uyduruk bir dükkana değil belli bir çalışma prosedürü olan bir işletmeye götürüyorsun aracını.

görkemcim bugüne kadar defalarca disk değişimi yaptım ve her defasında balatalar değişti. genelde ikinci balata değişiminde diskleride değiştiriyorum yaklaşık 60 bn kmde bir. (toledo için) connectte 45 bn kmde ilk balata takımıyla beraber diskleride dğeiştirdim geçen adanadayken. bu parçalar kullanım koşullarına çok bağlı parçalar ve can güvenliğimiz için en önemli parçalar.

İyide Görkem zaten bir problemi olmayan disk neden değişsin. Disk ya incelmiştir ya yamulmuştur ve bu yüzden değişir . Disk değişince de otomatikman fren balataları değişir. Kusura bakmayın oldukça yoğunum hemen ve net cevaplar yazamıyorum
mert balatalarım zımparalandı takıldı inan enufak bir ses,uğultu vsss,,hiç birşey yok gayet güzel durumda :)

not: sadece sağ arka kampanaya bakıldı. kampananın içindeki balata durumuna
balatası sağlammış değişime gerek görülmedi..tek kampanaya bakmak yeterliymiş zaten

tek kampanaya bakılması da bence yeterli değil. iki tarafta farklı aşınma yapmış olabilir. ikisininde kendi ayarı var diye biliyorum. en azından bizim eski connectte öyleydi.

Geri
Üst Alt