Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Boya koruma uygulamasi

static-x

Kayıtlı Üye
Merhabalar arkadaslar. Arabami alali neredeyse bir bucuk sene olucak.Aldigim gunden beri boya korumasi yaptirmayi dusunup duruyordum fakat maddi imkanlardan dolayi hep ertelemek zorunda kaldim malesef. An itibari ile maddiyati biraz duzeltmis durumdayim, artik boya korumasini yaptirmaya karar verdim. Bu isi Corlu'da nerede ve kac liraya yaptirabiliriz. Tavsiye edebileceginiz guvenilir ve uygun bi yer varmi.Bu isin maliyeti ortalama olarak ne kadardir? Corlu ve civarinda ikamet eden arkadaslarimin yardimlarini bekliyorum. Herkese iyi forumlar..

Çorlu'da nerede var bilemem ama

1. Meguiar's
  2. Ziebart
  3. Sonax
  4. Turtle Wax

Kendin yapmayı düşündün mü hiç?

Neden bunu sordum, dışarıda bu işi yaptırdığında baya pahalıya yapıyorlar. Ayrıca hiç kimse senin aracına senden daha fazla özen gösteremez. Eğer yapmak istersen alacağın malzemeyi kaliteli alıp, keyifle boş bir mekanda güzelce yapabilirsin.

Bu işten hiç anlamıyorum, zamanım yok dersen o zaman mertin de söylediği gibi çorluda bildiğim kadarıyla sonax ve würth var. Oradan bir fiyat alabilirsin.

Yanlış hatırlamıyorsam würth tekzenin hemen yanında olması lazım. Yolun az ilerisinde de sonax olacak. Ben öyle hatılıyorum. Daha da olmadı [MENTION=24891]KİREÇ[/MENTION] tarif eder. O biliyordur.

Maguiar's istersen benim filmleri yaptirdigim yerde yaptirabilirsin. Opel bayiinin oradaki total benzinlik yani. Digerleri icin de yerleri bilirsin sonax optimed yani corlu icin. Wurth tekzen yani

Kendin yapmayı düşündün mü hiç?

Neden bunu sordum, dışarıda bu işi yaptırdığında baya pahalıya yapıyorlar. Ayrıca hiç kimse senin aracına senden daha fazla özen gösteremez. Eğer yapmak istersen alacağın malzemeyi kaliteli alıp, keyifle boş bir mekanda güzelce yapabilirsin.

Bu işten hiç anlamıyorum, zamanım yok dersen o zaman mertin de söylediği gibi çorluda bildiğim kadarıyla sonax ve würth var. Oradan bir fiyat alabilirsin.

Yanlış hatırlamıyorsam würth tekzenin hemen yanında olması lazım. Yolun az ilerisinde de sonax olacak. Ben öyle hatılıyorum. Daha da olmadı @KİREÇ tarif eder. O biliyordur.
Kendim yapmayi da dusun ziya hocam fakat becerebilirmiyim diye tereddutteyim daha once yaptigim is degil. Kas yaparken goz cikarmaktan korkuyorum :)
Kendim yapmaya kalksam kac liraya gelir bu is bana ?

kendin yap sakın para verme meguars 21 yada 26 glv srp olabilir mxs teflon cila

Merhabalar arkadaslar. Arabami alali neredeyse bir bucuk sene olucak.Aldigim gunden beri boya korumasi yaptirmayi dusunup duruyordum fakat maddi imkanlardan dolayi hep ertelemek zorunda kaldim malesef. An itibari ile maddiyati biraz duzeltmis durumdayim, artik boya korumasini yaptirmaya karar verdim. Bu isi Corlu'da nerede ve kac liraya yaptirabiliriz. Tavsiye edebileceginiz guvenilir ve uygun bi yer varmi.Bu isin maliyeti ortalama olarak ne kadardir? Corlu ve civarinda ikamet eden arkadaslarimin yardimlarini bekliyorum. Herkese iyi forumlar..
Bende Düşünmüştüm. Sonra internetten kampanyalı bi Williams Seramik kaplama görmüştüm. Boya korumadan dahamı iyi kötümü bilmiyorum. ama ziyanın dediği gibi kendin yapablirden daha iyi olur. bende Autowaxdan güya kampanyalı (60tl) gibi yıkama+ozonla temizleme+cila yaptırdım. Çakalın birine denk geldik . Güya üstünde su bile durmayacaktı. Geldim baktım değişiklik yok . Bi daha yaptı . oldu gibi ama çok bi fark yok. (Her şubesi aynı olmayabilir.) Sonra bu seramik kaplama işini gördüm. İstanbula yolunuz düşerse Güngörende beniyıka bayii var. yeni bi firma ama işlerini iyi yapıyorlar. Sahibi Burhan var genç bi arkadaş . Kaplama, Boya koruma, film gibi işlemleri yapıyorlar. Bende orda yaptırmıştım. Arabanın içine girince anladım. Şimdiye kadar 2 defa yaptırdığım ozonla temizlik felan yalanmış.. çok daha iyi olmuştu.

Kendim yapmayi da dusun ziya hocam fakat becerebilirmiyim diye tereddutteyim daha once yaptigim is degil. Kas yaparken goz cikarmaktan korkuyorum :)
Kendim yapmaya kalksam kac liraya gelir bu is bana ?

Aslında o kadar zor bir şey değil. Aşağıdaki linkleri incelersen sana fazlasıyla yetecek ürünler olduğunu göreceksin.

Öncelikle aracını detaylı bir şekilde yıkayacaksın ve kurulayacaksın. (Mümkün olduğunca kir toz almayan ve güneş görmeyen bir yerde)
Arkasından Meguiars Smooth Surface Clay Kit seti ile güzelce vernik üstündeki yağ, reçine, kuş pisliği vs. artıkları temizleyeceksin.
Arkasından da Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 ile güzelce boya koruyucunu yapacaksın.
İşlemden sonra da Meguiars Supreme Shine Mikrofiber silme bezi ile sonucu ortaya çıkaracaksın.

Özellikle bu yazdıklarımı tek bir siteden (kendi sitesi) yazdım ki malzemeleri bulman daha kolay olur diye.

Şu durumda ne oldu?

Kil = 82 TL (Daha ucuza da kil bulunabilir. Kil + spreyi var bu paketin içinde. O yüzden pahalı biraz.)
Boya koruyucu = 57 TL
Mikrofiber Bez (40x60 cm) = 15 TL

154 TL ye malzemeler senin olacak şekilde, üstelik en kaliteli malzemelerle işlemini yapabilirsin. Normalde aracına bugün bir boya koruma attırmaya kalksan bu malzemeler ile nerden baksan en az 250 - 300 TL fiyat çekerler.

Ayakkabı boyamaktan farksız inan bu iş. Elin de alıştığında keyifle yapacaksın.

Bu işlemi zaten senede 1 ya da bilemedin 2 kez yaparsın. Onun haricinde bir de aracını normal yıkamalarda da Meguiars Ultimate Quick Detailer kullanırsan en azından parlaklığını her zaman korur ve kaporta temizliğinde kir tutma olayı en aza iner.

1 yıllık araçta, boyada ki pürüzlük

Bugün arabamı iç dış yıkatmak için autowax'a gittim. Oradaki çocuk abi bu boyaya arabaya nolmuş bez hiç kaymıyor pürüzlü dedi. Başta gıcık oldum çocuğa hiç bakmadım, dikildiğim yerden kuruldum zaten yeni başlamış falan. Sonra oradaki tanıdığım diğer elemanla gittim arabanın yanına hiç dikkat etmemişim o kadar kötüydü ki. pürüzlüydü harbiden hiç bi parlaklık yoktu. binlerce fırça çiziği gibi bişeyler falan. ordaki birkaç arabaya sürttüm elimi öyle değillerdi. dünyam yıkıldı tüm moralim bozuldu. halbuki aldığım günden beri hala arabamın parlayışını mutfak camından izlerim kendimce. Bende ne gerekiyorsa yapalım dedim. yarın götürücem.
pasta, cila, boya koruma, motor yıkama, ozon tezenfekte, araç içi ayrıntılı temizlik gibi şeylerin hepsini yaptırıcam kaç para tutarsa tutsun.

Fakat 13 aylık bir arabada böyle bir sorun yaşayacağımı hiç düşünmezdim. küçük bir parçaya pasta uyguladık. dokunmadaki his direk değişti. sizce neden bu pürüzlük neden bu kaymama olayı. lütfen acil cevap bekliyorum.

@Absolut @atay78 @ RedLine+ @
Çöllü

Bugün arabamı iç dış yıkatmak için autowax'a gittim. Oradaki çocuk abi bu boyaya arabaya nolmuş bez hiç kaymıyor pürüzlü dedi. Başta gıcık oldum çocuğa hiç bakmadım, dikildiğim yerden kuruldum zaten yeni başlamış falan. Sonra oradaki tanıdığım diğer elemanla gittim arabanın yanına hiç dikkat etmemişim o kadar kötüydü ki. pürüzlüydü harbiden hiç bi parlaklık yoktu. binlerce fırça çiziği gibi bişeyler falan. ordaki birkaç arabaya sürttüm elimi öyle değillerdi. dünyam yıkıldı tüm moralim bozuldu. halbuki aldığım günden beri hala arabamın parlayışını mutfak camından izlerim kendimce. Bende ne gerekiyorsa yapalım dedim. yarın götürücem.
pasta, cila, boya koruma, motor yıkama, ozon tezenfekte, araç içi ayrıntılı temizlik gibi şeylerin hepsini yaptırıcam kaç para tutarsa tutsun.

Fakat 13 aylık bir arabada böyle bir sorun yaşayacağımı hiç düşünmezdim. küçük bir parçaya pasta uyguladık. dokunmadaki his direk değişti. sizce neden bu pürüzlük neden bu kaymama olayı. lütfen acil cevap bekliyorum.

@Absolut @atay78 @RedLine+ @
Çöllü

Arabanı otomatik yıkama makinalarına sokma derim...

Geri
Üst Alt