Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Boya Koruma Hakkında

profescobar

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar merhaba,

Aracıma boya koruma yaptırmak istiyorum haliyle o sırada da cila vs gibi bakımlarını da yaptırayım istiyorum. Beylikdüzünde oturuyorum bana yakın koçtaşta Sonax var aracımı sürekli orda yıkattığım için gitmişken boya koruma vs. işlemlerini de sordum. Sonax 1 yıllık nano boya koruma cila,vs işlemleri için 350TL fiyat verdi. Sanırım kampanya varmış. ayrıca araç içinde de ozon makinası ile tamizlik işlemini de yanında hediye ederim dedi. Fakat işçilik ve markanın ürünlerinin kalitesi nedir bilmiyorum. Fiyat olarak makul geldi.Ziebart bu işlemi çok daha pahalıya yapıyor aradaki fiyat farkı ürün ve işçilik kalitesinden mi yoksa markanın adından mı kaynaklı bilmiyorum. Yaptıkları araçları gördüm ama detaylı inceleme fırsatım olmadı.

Sizlerin de fikirlerini alarak hareket etmek istiyorum.

Şimdiden herkese teşekkürler.

fiyat fena değil ama kullanacağı malzemeyi ve yapacağı işciliği bilmeniz sizin açınızdan iyi olur....

Serkan sana deneyimin dibini şu an aktarıyorum. Tabi bu fikrime katılan olur, olmaz o ayrı mesele fakat ben detaycı bir insan olarak kesinlikle artık hiçbir yerde boya korumaya, cilaya bilmemneye yüzlerce lira para vermiyorum.

Sonax ve Ziebart piyasanın en iyileridir doğru. Yalnız piyasanın en iyileri diyorum, harikalar demiyorum.
1) Bu 2 markanın bile birçok elemanı oldukça dikkatsiz ve belki de bilmeden arabayı çiziyorlar.
2) Diyelim ki elemanlar işlerini harika yaptılar. Araca harcadıkları malzemenin ederi 30 lira, harcadıkları zaman 3 saat. Aldıkları para 300 lira ile 800 lira arasında değişiyor. Ne yapıyorsunuz arkadaş siz bu paraya? Yeni kaporta mı?
3) Diyelim ki elemanlar harika, fiyatı da 150 liraya çektiler (hani abartıyorum), aracınıza isterlerse dünyanın en kral malzemesini kullansınlar hele ki İstanbul şartlarında boyanın üzerindeki solusyonun etki süresi 20 gün bilemedin 40 gün. O kadar. Hele ki aracı sık yıkatıyorsanız daha da kısa. Dolayısıyla ayda bir bu işlemi yaptıracak kadar zengin olmak lazım.

E o zaman ne yapacağız arkadaş mı diyorsun. Arabanı seven, becerikli bir kişi olmak koşuluyla, dikkat burası önemli. Çoğu kişi bu işlemi kendi yapmaya üşenir veya beceremez (çok basit olmasına rağmen).
Gidiyorsun Turtle Wax'ın konsantre cilalı 60 yıkama yapabilen şampuanını alıyorsun (20 TL). Yine Sonax'ın veya Meguiars'ın güzel bir spray cilasını alıyorsun (10 cila çıkartır, ortalama 30-50 TL). 2 adet mikrofiber bez alıyorsun (30 TL). 1 yıkama süngeri alıyorsun (5TL). Toplam harcama 100 lira civarında iken onlarca kez aracı muhteşem hale getirecek malzeme almış oluyorsun.

İşlem:
Aklına estiği zaman iniyorsun aracın yanına bir kova su ile aracın kaba pisliğini bi bezle alıyorsun. Sonra yeni temiz su doldurduğun kovanın içine Turtle Wax'ın şampuanından yarım kapak (dikkat çok az, konsantre üründür) atıyorsun ve karıştırıyorsun. Aldığın sünger ile aracı bir güzel heryerini oval hareketlerle siliyorsun (düz hareketler yapma, aşırı bastırma). Bu şampuan cilalı dolayısıyla aracı zaten parlatıyor. Ekstra cila atmayacağın yıkamalarda işlemi arabayı mikrofiber bezle güzelce silerek bitiriyorsun.

Eğer cila uygulayacaksan ki bu uygulama zaten parlayan aracı Sonax'ın Ziebart'ın yaptığı gibi pasparlak hale getirir... Alıyorsun eline püskürtmeli sprayini ve birbirini takip eden yüzeylere uygulayarak gidiyorsun. Yani örneğin kaput, sonra çamurluklar sonra kapı veya tavan gibi. Dikkat cilalama işlemini mikrofiber bezlerden biri ile yapıyorsun. Cilalama işlemini yapmadan önce aracı iyice temizlemiş olduğuna emin ol. Tüm arabaya cilayı sürünce araç sanki üzerinde krem varmış veya biri hohlamış gibi buğulu olacak, meraklanma, buğuyu gidermek için aynı bezle bastırarak silmeye çalışma, hiç güce gerek yok. Tüm cila bitince diğer mikrofiber bezinle, yani temiz olanla bir güzel yine birbirini takip eden yüzeyleri oval hareketlerle siliyorsun (tüm işlemler oval hareketlerle). İşte bu silişinde araç pasparlak hale geliyor ve işlem bitiyor. Tüm bezlerini ve süngerlerini kurumalarına izin vermeden hemen yıkıyorsun ve kurumaya bırakıyorsun.

Sonuç? Yaklaşık 2 saatte 1 yıkama+cilalamayı 2 ya da 3 TL'ye mal ederek aracını insanların dönüp, bakacağı kadar dikkat çekici hale getirdin. Üstelik bunu için yanarak yapmadın, istediğin zaman yaptın. Aslında 20 gün yararlandığın bir temizleme işlemine gidip 6 ayda bir yüzlerce lira vermedin. Seçim senin. Adamlar güzel pazarlama yapıyorlar yok boyanızı koruyoruz bilmem ne. Yalan dolan kaptırmayın paranızı, öyle bir dünya yok 6 ay arabayı zırh gibi koruyacak malzeme.

Bomber kardeşim öncelikle üşenmeden tane tane yazarak verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu söylemiş olduğun ürünleri araştırmaya başladım. Zaman kısıtım olduğundan şimdilik zor gibi görünüyor ama bir ara boşluk yaratıp kendim de uygulama yapıcam.

Teşekkür

Çok faydalı ve detaylı paylaşımınız için teşekkürler.Ben de uygulamayı düşünüyorum.
Ellerinize ve klavyenize sağlık..

Arkadaşlar sonax da kampanya varmış bu arada bilgi olarak yazayım istedim belki faydalanmak isteyen arkadaşlar olabilir. Ben faydalanmayı planlıyorum. 195TL bana iyi bir fiyat olarak geldi. Ne dersiniz?

Sonax ve Garanti Bonus işbirliğinde düzenlenen kampanya kapsamında, Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni Garanti Bonus’uyla ödeyen herkese SONAX MTV Paketi, 500 TL yerine 195 TL ve 8 taksit olarak yararlanma imkanıyla sunuluyor.
Kampanya 1 Temmuz – 1 Eylül 2012 tarihleri arasında Bonus üyesi tüm SONAX Uygulama Merkezleri’nde geçerlidir. Kampanyadan faydalanabilmek için Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni Garanti Bonus kartıyla ödemeniz ve gönderilen SMS’i Sonax Uygulama Merkezi’nde göstermeniz yeterlidir.

SONAX MTV PAKETİ

• Sonax Boya Temizleme, Parlatma ve Koruma
  • Sonax Ozonla Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon
  • Sonax Klima Dezenfeksiyon
500 TL yerine 195 TL ve 8 taksit olarak ödeme imkanı
Ayrıca; uygulama yaptıran herkese Sonax Cam Suyu (2lt) Hediye!

Arkadaşın verdiği detaylı bilgiler beni de cesaretlendirdi.. 500-600 lira verip Sonax, Meguiars gibi firmalara bu işlemi yaptırmak ne kadar doğru acaba? Gerçekten bu fiyatı bu işlemler hakediyor mu merak ediyorum..

Arkadaşlar merhaba,

Aracıma boya koruma yaptırmak istiyorum haliyle o sırada da cila vs gibi bakımlarını da yaptırayım istiyorum. Beylikdüzünde oturuyorum bana yakın koçtaşta Sonax var aracımı sürekli orda yıkattığım için gitmişken boya koruma vs. işlemlerini de sordum. Sonax 1 yıllık nano boya koruma cila,vs işlemleri için 350TL fiyat verdi. Sanırım kampanya varmış. ayrıca araç içinde de ozon makinası ile tamizlik işlemini de yanında hediye ederim dedi. Fakat işçilik ve markanın ürünlerinin kalitesi nedir bilmiyorum. Fiyat olarak makul geldi.Ziebart bu işlemi çok daha pahalıya yapıyor aradaki fiyat farkı ürün ve işçilik kalitesinden mi yoksa markanın adından mı kaynaklı bilmiyorum. Yaptıkları araçları gördüm ama detaylı inceleme fırsatım olmadı.

YOK ARTIK...SON 2 GÜN KAÇIRMAYIN.149TL - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da - 93846216

BU FİYATLI KAMPANYAYI KAÇIRMAYIN SON GÜNLER - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da - 84708999

yalandan yere dünyanın parasını verme bence!!

- - - Mesaj Birleştirildi - - -

Arkadaşlar merhaba,

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-son-gunler-kacirmayin-164tl-93846216/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-ucretsiz-demoyla-arac-bakim-vakti-son-gunler-84708999/detay/

yalandan yere dünyanın parasını verme bence!!

Arkadaşlar herkese selamlar.

Cumartesi günü boya koruma işlemleri için Sonax kampanyasından da faydalanmak kaydı ile Bahçelievler Sonax Gölge ye gittim Eski adı Trex Sonax adı değişmiş. Firma sahibi Zafer Bey ile sohbet sırasında ölen köpeğinin adnın gölge olduğunu ve onun anısına firma ismini değiştirdiğini öğrendim. Kafamda binbir türlü soru ile gittim açıkçası. Bu yapılan işlemler para tuzağı mı kendim de yapabilirmiyim. O kadar ürün var vs. Sizlerin burada yaptığı yorumların da etkisi büyük oldu tabiki. En sonunda önce bir dışarıda yapılan işlemleri görmek istedim içindeki merakı gidermek adına kendim bu işlemleri yapmak yerine tuttum Sonax ın yolunu. Öğlen 12:30 civarında Sonax 'a vardım. ilk işim arabamın resimlerini çekmek oldu. Bir yandan aklımda forumdaki arkadaşlara arada bir fark var ya da yok diye söyleyebilmek bir yandan da sizlerinde bunu görmesini sağlamak istedim. Bir nevi test aracı oldu benim maydonoz ( Maydonoz arabamın adı :D )

Neyse Zafer bey ile bir gün önceden randevulaştığımız için beni bekliyordu. Resimleri çektikten sonra aracı teslim ettim. Önde cilalı bir yıkama yapıldı. Bu sırada da Zafer bey bana neleri uygulayacaklarını anlattı. Biraz bilgi verdi. Araç yıkamadan çıktıktan sonra kurulama işlemi yapılmadı. Direk olarak bakım işlemine geçildi. Islak araç üzerindeki reçine vs. pisliklerin ve kalıntıların çıkması için ilaçlı bir sprey ve kil ile yaklaşık 1.5 saat aracın her tarafına kil uygulandı. iğne ucu kadar yerle bile 3-5 dk. uğraştılar. Aıkçası bu kadar detaylı uğraşacaklarını tahmin etmiyordum. Bu sırada işlemler yapılırken de bir yandan bana bu işlemin ne işe yaradığını anlattılar. ilk katman çok önemlidir. Hazırlık aşamasıdır bu katmanda ne kadar ince işçilik yapılırsa sonraki katmanlarda hem rahat çalışılır hemde kaliteli iş çıkar denildi. Tüm aracın kille lekelerden arınma işi bittikten sonra aracın cam kenarları vs. bantlanarak cila işlemine geçildi. Fakat ön kaputumda ki çizikler cila ile kapanmadı daha doğrusu benim baktığımda göremediğim çizikleri Zafer bey gösterdi. dışarıda bu çizikleri fark edemezsin sadece yoğun ışık altında görünür dedi ki hakikaten dikkatli bakıldığında görünüyordu. Pastanın bunları geçireceğini fakat böyle bir uygulamanın doğru olmayacağını söyledi. Benim yüzündeki ifade de kendisini tatmin etmeyince senin aklına takıldı bunlar diyip içeriden sonax ın farklı bir ürününü getirdi. Bunu sadece ön kaputa tek kat uyguluyacağını söyledi. Pasta gibi değil sadece aracın vernik katı için çizik kapatıcıymış fakat tünm araca uygulayıp aracı hırpalamak istemedi. Kaputtaki işlem bittikten sonra çizik kapatıcı cila ile tüm araç cilalandı. arkasından da mikrofiberli bez ile silindi. Bu işlem de ortalama 2 saat gibi sürdü.Ardından araç tekrar yıkamaya verildi. Yıkamadan çıkan araca detaylı iç temizlik ve dış kurulama işlemleri yapıldıktan sonra yeniden işleme alındı. Nano kaplama dedikleri ufak sprey ile bölgesel uygulma yapıldı. tüm aracın kaplama işlemi bittikten sonra araç biraz beklemeye alındı. Bu arada gördüğüm kadarıyla o ufak spreyi sürmesi kolay da bezle temizleme işi baya bir kuvvet istiyo :). Nano kaplama sırasında aracın içine yerleştirilen ozon makinesi de içeri ile ilgilendi. yaklaşık 30 dk. klima açık şekilde araç içerisinde çalıştırılan cihaz içerinin temizliğini yaptı. Zafer Bey Nano kaplama ardından araca bir kat daha cila atılacağın söyledi ben işlem bitti zannetmiştim ama bitmemiş. araç tekrardan cilalamaya alındı. Her aşamada kullanılan ürünler farklıydı. yani her cila işlemi belli bir sırayla ve farklı ürünler kullanılarak yapıldı. Son kat cila işleminden sonra araç tekrardan mikrofiber bez ile silinme işlemine alındı.Bu sırada da ozon makinesi işini bitirmişti. Mikrofiberle temizleme işlemi bittikten sonra araç hakikaten parlamıştı. Hatta iki ton rengi açıldı diyebilirim. Tamam bir parlaklık bekliyordum ama böyle bir fark da beklemiyordum. Aracın kaputuna elimi sürdüm cam gibi olmuştu. Bu işlemlerin ardından son olarak klima dezenfekte işlemi yapıldı. Sonra Zafer bey aracın etrafında bir 15 dk gezindi. tekt tek her köşesine baktı. silinmemiş yer varmı gözden kaçan bir şey vardı diye. Her aşama sırasında bana aklına takılan bir şey varmı eksik gördüğün bir yer varsa söyle dedi. Hoş sohbet biri az da takıntılı iğne ucu kadar siyahlıkla 10 dk uğraştı bir yandan da söyleniyordu. oğlum çıkıcaksın işte inat etme :) Tüm işlemler bittikten sonra Zafer Bey bizim işlerimiz bitti bundan sonra iş sende aracına fırca ile yıkatma yaptırma. Sünger ile yıkat bu parlaklığını 1 yıl korur dedi. Bakalım nasıl olacak. İşlem bittiğinde akşam saat 19:30 olmuştu. Sırf sizlere bu detayları anlatabilmek için cumartesim yerin iki kat altında geçti ama iyi oldu :)

Neyse arkadaşlar. Sözün özü olarak beklediğimin üzerinde bir ilgi ve hizmet gördüm. Bunu çay kahve yada sohbet olarak söylemiyorum. Gerçekten aracımla ilgilendiler. Aklında bu şekilde bir işlem yaptırmak isteyen varsa Bahçelevlerdeki Sonax Gölge yi bir ziyaret etsinler. Zafer bey bu işin eskilerindenmiş gelen müşterilerle de sohbet imkanım oldu. Ki aralarında Porsche den tutun da arabalarına çocukları gibi bakan insanlar da vardı. Aracın öncesi ve sonrası resimlerini koyuyorum arkadaşlar. Merak ettiğiniz birşey olur ise gördüğüm kadarıyla cevaplamaya çalışırım.
Sonax Gölge nin de telefonun yazıyorum (212) 505 30 71 - 73 Zafer Bey. Ben kampanyadan yararlanarak tüm bu işlemleri 295TL ye yaptırdım. Kampanya 1 Eylüle kadar mış Bilginiz olsun.

Öncesindeki Resimleri

2012-08-04 12.44.15.jpg
2012-08-04 12.44.05.jpg
2012-08-04 12.43.52.jpg

Sonrasında da bu hale geldi.

2012-08-04 19.44.35.jpg

2012-08-04 19.44.51.jpg

Ekli dosyalar

• 2012-08-04 12.44.15.jpg
    2012-08-04 12.44.15.jpg
    80.3 KB · Görüntüleme: 33
  • 2012-08-04 12.44.05.jpg
    2012-08-04 12.44.05.jpg
    79.8 KB · Görüntüleme: 26
  • 2012-08-04 12.43.52.jpg
    2012-08-04 12.43.52.jpg
    83.8 KB · Görüntüleme: 21
  • 2012-08-04 19.44.35.jpg
    2012-08-04 19.44.35.jpg
    83 KB · Görüntüleme: 32
  • 2012-08-04 19.44.51.jpg
    2012-08-04 19.44.51.jpg
    77.5 KB · Görüntüleme: 24
Bunlarda geri kalan resimleri.
Bir kerede 5 tane yükleyebiliyormuşum :)

2012-08-04 19.45.05.jpg

2012-08-04 19.45.23.jpg
2012-08-04 19.45.33.jpg
2012-08-04 19.45.42.jpg
2012-08-04 19.47.23.jpg

Ekli dosyalar

• 2012-08-04 19.45.05.jpg
    2012-08-04 19.45.05.jpg
    78.3 KB · Görüntüleme: 13
  • 2012-08-04 19.45.23.jpg
    2012-08-04 19.45.23.jpg
    79.7 KB · Görüntüleme: 13