Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Boşta araba 6-7-10 litre nasıl yakar anlamış değilim

varol abi benim yazdıgımı okudun mu?

okudum abidim ama bu kafanın mantığına bu hala uymadı...
kafam hala basmıyor çok açıklamalı yazıyorsunuz..yani öğrendiklerimle başkalarında ders verebilirim..
okuyup da mantığıma uymayan bişeyi başkasına anlatamam

araba rolantide enjektör 0.6 benzin işiyo ok mi ok.....gaz pedalına basmak yok
araba rolantide yokuş aşağı boşta 100 km/h enjektör 0.6 işiyo..ok mi ok.......gaz pedalına basmak yok
ha bu içine ettiğim arabası boşta yokuş aşağı 10 km/h hızla giderken neden 6 litre işiyo....gene gaz pedalına basmak yok...
bunu yapan deyyuz hangi matematik hesabını yapmış....hangi mantıkla bu hesabı yağmış..
hepsinde teker dönüyo 100 le giderken de dönüyo 10 la giderken de dönüyo..
100 le giderken daha hızlı dönüyor ama işeme rolanti işemesi....

diğer mantığı şu an sormuyorum bunu çözelim diğer soruyu daha sonra soracağım..
niye ya anlamıyorummm..

0.6lt/h dur, yani saatte 0.6lt yakarım diyor. 10km/h hızla 100 km yokuş inersek 10 saate ineriz, yan, 6lt/100km olur. Takılara dikkat birisi lt/h , diğeri lt/100km dir.
Diğer soruyu merak ettim?

abi atıyorum 10km/h hızla araç ileri doğru kayarken anlık 6L/100km yazıyo..rolantide normal yaktığı değer de 0.6L/saat olsun..
100km için bu mantıkla gittiğin hızın anlık olarak 10 katını alıyo 100km'ye endekslemek için..0.6L X 10 = 6L/100km/h..ya da bi başka deyişle rolantide 10km/h hızla 100km gitmek için doğal olarak gereken 10 saat..10 X 0.6L = 6L yine.. :)
daha üst değerleri görme sebebi de yine aynı mantık..VW grupta durum böyle..anlığın mantığı da o anki kullanımın 100km'ye yansıması biliyosun..
+ on numara beş yıldız :eek:key:
peki Varol abi aynı yerlerde benim gibi 30 litreleri görsen nabıcan :D

sorun kesinlikle senin aracta en kisa zamanda servise git baska sorunlar cikarabilir.

kafam hala basmıyor çok açıklamalı yazıyorsunuz..yani öğrendiklerimle başkalarında ders verebilirim..

araba rolantide yokuş aşağı boşta 100 km/h enjektör 0.6 işiyo..ok mi ok.......gaz pedalına basmak yok
ha bu içine ettiğim arabası boşta yokuş aşağı 10 km/h hızla giderken neden 6 litre işiyo....gene gaz pedalına basmak yok...
bunu yapan deyyuz hangi matematik hesabını yapmış....hangi mantıkla bu hesabı yağmış..

niye ya anlamıyorummm..

abı sen kastıryosun suan resmen arabanın rolantı devrını tutturabılmesı bosta mazot harcadgını anlamıssın ama farklı km lerde neden aynı dıyosun oyle b dunya yok zaten:) arabanda b sorun yok normal hareketlerde bulunyo gozunu yol bılgısayarı yerıne trafıktekı ınsanlara cevır daha fazla dertlenırsın zaten :)

niye ya anlamıyorummm..

Varol Bey;
Arkadaşlar açıklamış aslında ama ben de deneyeyim dedim.

Şimdi dur kalk trafiğinde yapabileceğiniz 3 değişik eylem var diyelim.

1) Bekleme:
Bu durumda aracınızın anlık yakıt göstergesi 0.6lt/h (saatte 0.6 litre) gösterir. Yani aracın motoru bu şekilde 1 saat beklersen ben de depodan 0.6 litre yakıt alırım diyor.
Konu dışı not: Bekleme halinde görüntülenen bu 0.6lt/h değeri, ortalama yakıt tüketimi değerinin altında olmasın rağmen, ortalama yakıt tüketiminizin azalmasını sağlamaz, aksine artmasına neden olur. Bu değer belirli bir hesaplama üzerinden ortalama tüketime yansıtılır - örneğin belirli aralıklarla.

2) Viteste yavaş seyir:
Bu durumda zaten bildiğiniz üzere gaza ne kadar basarsanız yakıt tüketimi o kadar artar.

3) Vites boşta yavaş seyir:
Bu durum, araç yokuş aşağı kendiliğinden ilerlerken veya bir viteste yeteri kadar hız kazandığını düşündükten sonra boşa attığınızdaki durumdur. Şimdi yavaş seyir ifadesine matematiksel bir aralık tanımlayalım. 1 km/saat ile 10 km/saat aralığına boşta yavaş seyir diyelim. Bu durumda anlık yakıt göstergesi, aracın çok uzun süre içinde de olsa 100 km gidebileceğini bilir. Bu da, araç ilerlerken gaza basmasanız da rölanti (bekleme) konumundayken harcayacağı yakıtı depodan çekeceği anlamına gelir ve çekilecek bu yakıt miktarı yine birim zamanda yani 1 saatte 0.6 litredir. Aracınız 100 km'lik yolculuğunu 1 km/saat hızla 100 saatte, 10 km/saat hızla 10 saatte tamamlayacaktır. Bunu bildiğinden hemen şu şekilde hesap yapmaya başlar:

1 km/saat ile giderken 100 saat --> 0.6 x 100 = 60 litre/100km anlık yakıt tüketimi görüntülenir.
10 km/saat ile giderken 10 saat --> 0.6 x 10 = 6 litre/100km anlık yakıt tüketimi görüntülenir.

Dolayısıyla aracınızın hızı dur kalk trafiğinde boş viteste sürekli olarak değişim halinde olacağından (fren vs nedenlerden dolayı) yukarıda belirtilen hesaplama neticesinde anlık göstergeniz sürekli güncellenecektir.
Yukarıdaki aralıkları tamamen kafamdan uydurdum. Gösterge değerleri farklı olabilir.

Sonuç olarak: Siz durma niyetiyle yavaşladıkça anlık göstergenizdeki artışın nedeni budur.
Bu arada bu durum sadece SEAT markasına ve hatta SEAT marksında da bazı modellere özgü olabilir.
Bu nedenle aracınızda herhangi bir sorun olduğunu düşünerek bir yere göstermeyin derim ben.

Benim bildigim arac viteste rampa assagı giderken bosa alındıgında daha cok yaktıgıdır... hatta anlık tüketimde bile bazı araclarda goz onune serilebilir.

arac viteste gaza basmadan ilerlendiginde 0.00 yakıyor anlık, ama bosa alındıgında 0.8 oluyor ( transporter da arkadasım denedi)...

bu nedenle bosta ilerlemeyi sevmem :D

mehmet bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.. yalnız forum kuralları gereği kendinizi üyelerimiz bölümünden tanıtırmısınız...

Benim bildigim arac viteste rampa assagı giderken bosa alındıgında daha cok yaktıgıdır... hatta anlık tüketimde bile bazı araclarda goz onune serilebilir.

arac viteste gaza basmadan ilerlendiginde 0.00 yakıyor anlık, ama bosa alındıgında 0.8 oluyor ( transporter da arkadasım denedi)...

bu nedenle bosta ilerlemeyi sevmem :D

yokuş aşağı ışıklarda bekliyosun yada trafik var vitese atıpta öyle inmeyi dene bakalım yavru öndeki araca misafir olarak gidiyomusun görelim artis :) :D

yokuş aşağı ışıklarda bekliyosun yada trafik var vitese atıpta öyle inmeyi dene bakalım yavru öndeki araca misafir olarak gidiyomusun görelim artis :) :D

La ne adamsın yaw:D o anlamda demiyoz bizde heralde:D on boşken flan işte trafikte heralde bosa alıyoruz bacakmı dayanır la ona:D

Geri
Üst Alt