Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Boşta araba 6-7-10 litre nasıl yakar anlamış değilim

arkadaşlar boşta meselesine gelince anlatamadım...
ben debriyaja basıp vitesi atana kadar..araba diğer arabanın kıçına varıyor
yani benim frenle birlikte debriyaja bamam ve vitese takmam dediğiniz gibi altıya takmam ve beklemem lazım..
yada yarıştamış gibi hızlı debiyaja basıp hızlı vites atmam lazım bu 2 metrede bu işlemi yapmak için..
eee bu sefer debriyaj seti güm olur..

diğer taraftan benim farklı cevaplar geldi..
ama sorduğum soruya göre bi cevap değildi..
daha açık sorayım bana bir de öyle cevap verir misiniz
bu yol bilgisayarındaki göstergenin sensörü....
gaz pedalının tepkisine mi bağlı..
yoksa tekerin dönmesine bağlı onu anlamadım onu sormuştum..
örn yokuş aşağı
açık trafik araç 100 le gidiyor 5-6 viteste gidiyorum yol bilgisayarı 000 gösteriyor
aynı şartlarda gene 100 le giderken boşa atarsanız değer 0,6 oluyorsa
bu olaylar 3-5 km hızla niye değişim gösteriyor
her durumda da gaza basmıyoruz..
teşekkür ederim

abi, dediğim gibi, orda yazan değer, 100 km boyunca, aynı şartlarla gidersen, yakacağın toplam yakıtı gösteriyor..verdiğin örneğe göre; 3-5 km hızla giderken de olsa, sen vitese takılı ve gaza basmadan gidiyorsan, yine 0 gösterir..o değişmez.. ama rölantidekini soruyorsan; araç 100km/sa ile giderken, 0,6 yazıyorsa,(1 saatte 100km yolu alacağın durum) sen 5 km/sa hızla gittiğinde, 20 saatte alacaksın aynı yolu ve 20*0,6=12 yazar..

yada, rölantideki durumu düz mantıkla, şöyle de düşünebiliriz..araç dururken, rölantide çalıştırdın.. 1 saat çalıştırıp kapatsan, sonra 20 saat çalıştırıp kapatsan..ilk opsiyonda 1/20 yakıt tüketirsin mantıken..

abi, dediğim gibi, orda yazan değer, 100 km boyunca, aynı şartlarla gidersen, yakacağın toplam yakıtı gösteriyor..verdiğin örneğe göre; 3-5 km hızla giderken de olsa, sen vitese takılı ve gaza basmadan gidiyorsan, yine 0 gösterir..o değişmez.. ama rölantidekini soruyorsan; araç 100km/sa ile giderken, 0,6 yazıyorsa,(1 saatte 100km yolu alacağın durum) sen 5 km/sa hızla gittiğinde, 20 saatte alacaksın aynı yolu ve 20*0,6=12 yazar..

yada, rölantideki durumu düz mantıkla, şöyle de düşünebiliriz..araç dururken, rölantide çalıştırdın.. 1 saat çalıştırıp kapatsan, sonra 20 saat çalıştırıp kapatsan..ilk opsiyonda 1/20 yakıt tüketirsin mantıken..

harun dediklerini anladım..yol bilgisayarının amacını da anladım..
merak ettiğim bu sensör teker hızını mı ölçüyor yoksa gaz bastığımda tepkimeyi mi...????

not vitese takılı gaza basmadan 1 ve 2. ci viteste giderken 9 lu değerleri gösteriyor 0,6 durmadan göremiyorum...-0- görmek içinde hızımın 30 üstü vitesimin 3 olması gerekiyor ve gaza basmamam gerekiyor

merak ettiğim bu sensör teker hızını mı ölçüyor yoksa gaz bastığımda tepkimeyi mi...????

not vitese takılı gaza basmadan 1 ve 2. ci viteste giderken 9 lu değerleri gösteriyor 0,6 durmadan göremiyorum...-0- görmek içinde hızımın 30 üstü vitesimin 3 olması gerekiyor ve gaza basmamam gerekiyor

valla sensör nerdedir, neyi ölçer bilmiyorum..ama mantıken, tekerlere ve yakıt hortumuna bağlı olması gerekir..

Varol abi 1.9TDI a biniyosun bırak ortalamaları takılma onlara :D

ya ortalamam gene maşeALLAH ama bendeki bozuk mu onu merak ettim..sistem mantığıma uymadı

Yok Varol abi tüm araçlarda böyle boşta hızın az ise öyle gösteriyo hepimiz için böyle yani artı sen anlık tüketimi çok inceliyosun ancak o tüketimin sağlıklı veri verebilmesi çok zor bide gel benim anlık tüketimime bak abi kumarhanelerdeki kollu makinalar gibi :D

araba ortalama degerı tekere ona buna gore degıl lambda sensorune gore yapar,şambdadan gelen sınyale gore ortalama ıslerını hesaplamaya baslar.araba bosta ıken rolantıde sabıt durmak enjektorlerı calıstırır ve benzın ıser ,kompresyonda ıse benzın ısemeyı keser stop edıcek noktaya gelene kadar.sen arabayı trafıkte vıtese atsanda bosta dursada zaten sureklı benzın kullanıcaksın herhangı b kompresyon degerın olmıcak.ayrıca soyle b durum da var her arabanın yazılımı ılk gaz tepkımesıne braz zengın karısım yapar motor guvenlıgı acısından o yuzden vıtese de atsan o ankı lambdadan gelen zengın karısımın degerıne gore araba zaten ılk ortalama degerı arttırır sonrasında dusurmeye baslar

araba ortalama degerı tekere ona buna gore degıl lambda sensorune gore yapar,şambdadan gelen sınyale gore ortalama ıslerını hesaplamaya baslar.araba bosta ıken rolantıde sabıt durmak enjektorlerı calıstırır ve benzın ıser ,kompresyonda ıse benzın ısemeyı keser stop edıcek noktaya gelene kadar.sen arabayı trafıkte vıtese atsanda bosta dursada zaten sureklı benzın kullanıcaksın herhangı b kompresyon degerın olmıcak.ayrıca soyle b durum da var her arabanın yazılımı ılk gaz tepkımesıne braz zengın karısım yapar motor guvenlıgı acısından o yuzden vıtese de atsan o ankı lambdadan gelen zengın karısımın degerıne gore araba zaten ılk ortalama degerı arttırır sonrasında dusurmeye baslar

lambda sensörü ,çıkan gazla alakalı değilmi? benim bildiğim, çıkan gazın değerlerini ölçüp, ona göre beyine, motora göndermesi gereken gaz-yakıt karışımını haber veriyor diye biliyordum..Ayrıca, anlık yakıt tüketimi 2 değere bağlı bir kavram..lt ve km..dolayısıyla bi şekilde tekerden de değer alması gerekmez mi..

hava yakıt karısım oranını ogrenırsın lambdadan dogru araba zengın mı fakır mı anlarsın zaten bu durumda yakılan yakıtın da yola oranı hesaplanır,evet dedıgın gıbı yolu da hesaba katmalıyız bu durumda zaten ıkısınden faydalanmak zorunda

Geri
Üst Alt