Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Borla egzos sistemi

araştırmakta fayda var, burda olmasa bile yurt dışında belki hazırı vardır. Yoksa ve eğer yaptırtmayı düşünürsen yaptırtmadan önce bi görüşelim yüzyüze nelere dikkat edeceğine dair bikaç noktaya dikkat çekmek isterim. Anlattıklarımı tam uygulatabilirsen ses yönünden hiç bir farkını anlamazsın performans de gayet güzel olur.

araştırmakta fayda var, burda olmasa bile yurt dışında belki hazırı vardır. Yoksa ve eğer yaptırtmayı düşünürsen yaptırtmadan önce bi görüşelim yüzyüze nelere dikkat edeceğine dair bikaç noktaya dikkat çekmek isterim. Anlattıklarımı tam uygulatabilirsen ses yönünden hiç bir farkını anlamazsın performans de gayet güzel olur.

iyi olabilir hatta süper olur ama az daha vakti var ama genede konuşulunur ve tabikide fikrinizi almak isterim bilmeden bişyler yapıpta elime yüzüme bulaştırmak istemem.

Şemun bence adam gibi oturmamıştır vs. ses mes gelmesi pek mantıklı değil kardeşim..

beyler bastan sona okudumda an mantıklısını Faruk abı yazmıs,2-3 bglerden,5-6bglerden bahsetmıssınız.Umut oncelıkle soyle dıyım sana,gıdıpte borla egsoz flan almana gerek yok,gıt ıskenderde orda burdada yaptır demıyorm. Sadece orta susturucunu kat ını ıptal etsen ve son susturucu koysan arabanda yıne degısım olcak.Borla,supersprınt,mıltek falan flan bunların hepsı bzm ulkemızde gereksız seyler.Sesı solugu arabanın belkı az olur senı rahatsz etmez ama bg olarak da borla taktım 5 aldım sanayı tıpı yaptım 2 aldım dıe bsey olmaz.Ne kadar az ses olursa o kadar az bg alırsın bu boyledır.Ayrıca egsoz capını genısletmezsın back pressure gıbı b sorunun da olmaz.Cok ses ıstemıyorum dersen alırsın b tane supersprınt son susturucu alt devırlerınde az ust devırlerde gzl b sesı olur arabanın.Headers konusundada senın araban ıcın suan headers oldugunu sanmıyorum,muhtemelen mk1 leondakı 1.6 16V ıcın olan headersta olmaz senın arabana.Headersı dısardada yaptırabılırsın ve bahsettıgım sekıllerde 10 bg ye kadar da artıs alabılırsın boru capını ıyı ayarladıgın surece.Arkadasımın 1.6 16V 100 bg fıestası sadece headers sonrasında 107 bg verdı dynoda,egsoz sıstemını bıle yaptırmamıstı.Ayrıca yazılımlada 10-12 bg fıks alırsın.once egsoz sıstemı ve Cai yaptıktan snra yazılımda yaptırırsan 120 bg ye dayandırabılırsın.Benım eskı arabamda sadece son susturucu (steel marka free flow olmus artık ) ,custom Cai ve Wimmer RST yazılım vardı 118 bg almıstım dynoda.Behsettıgım speclerde sen aradakı 2bg yı haylı haylı alırsın.Ayrıca basa doncek olursak Borla olsun Supersprınt olsun polıs taktımı hc bsey fark etmez anca alt devırlerde cok sesı cıkmazsa gunu kurtarmıs olursun.Adamlar Tuv de omercanın 17 Oz jantlarına laf edıp gecırmedıler arabasını kı toledolarda 17 jant secenegı de var.Sen oraya gıdıp benım egsozum Borla tuv belgesı var desende adam orda gaza basalım sesı nasıl dıcek.Arkadasımın 1.8 t sınde komple 76 lık duz boru var ve Tuv e gıderken kat ı yerıne taktırdık ve son susturucunun kıc tarafına sılencer koydurduk b tane soktuk.Sesı bayagı b sekılde kestıgı ıcın bu yapılanlar hc b sorun cıkmadı.En basta saydıgım gıbı katı ıptal edıp orjınal boru capında duz boru ve son susturucu yaparsan tuve gıderken sadece bu dedıklerımı yapar ve gecersın.Isın ozunde Headers,komple egsoz,Cai,Yazılım ıle 120bg ye yakın guc alırsın.Sunu da belırtım kendı arabamla stock leon arasında kısa mesafede 3 boy fark olyodu.Yapılanlar deger mı degmezmı sen dusun:)

eger sessız ve hazır dırek urun ıstıyorsan buyuk olasılıkla SuperSprint headers vardır alırsın ustune bırde yazılım gayet guzel ara hızlanmaların olusur ... Ne kadar ekmek o kadar kofte

supersprint komple egsoz 1200EU falandır, headers te varsa oda bi 600EU olur sanırım. Bide yazılım en uygunu 400EU... e bunun CAI v.s.

bu iş epeyce tuzlu herşey orjinal olunca. Ama en ucuzundan yapmak istersen de en uygun headersi 750TL, komple egsoz işi de tutsa bi 500TL, diğeri de atıyorum yine bi 400TL, yazılım 800TL civarı... Ne etti, en mantıklı yaklaşık 2500TL civarı. Peki sonuç, aynı araçla arada 3-4 boy fark. Değer değmez hesap ortada.

Çok para konuştuk ya, düşünsene bu kadarcık bütçeyle aracı değiştirmeden 120hp üzerine çıkacan bide o tarafı var tabiki.

supersprint komple egsoz 1200EU falandır, headers te varsa oda bi 600EU olur sanırım. Bide yazılım en uygunu 400EU... e bunun CAI v.s.

bu iş epeyce tuzlu herşey orjinal olunca. Ama en ucuzundan yapmak istersen de en uygun headersi 750TL, komple egsoz işi de tutsa bi 500TL, diğeri de atıyorum yine bi 400TL, yazılım 800TL civarı... Ne etti, en mantıklı yaklaşık 2500TL civarı. Peki sonuç, aynı araçla arada 3-4 boy fark. Değer değmez hesap ortada.

Çok para konuştuk ya, düşünsene bu kadarcık bütçeyle aracı değiştirmeden 120hp üzerine çıkacan bide o tarafı var tabiki.

Faruk abi suan SS ın sıtesındede bu motor ıcın headers gorunmuyor,bunun dısında dısarda yaptırcak olsa dedıgın gıbı 750 gıbı b rakama yaparlar,ben gecen sene ıskendere sordugumda orjınalınden varsa al yoksa bana gel demıstı,ne kadar dıe sordugumda 800 flan demıstı.Duz boru cekme hususunda ıllakı gıdıpte komple krom olmasına da gerek yok benım fıkrım.Arkadasım komple duz boruyu 200 lıraya cektırdı Clıo Rs oldugu ıcın az sesı kessın dıe b de ufak susturucu koydurdu ustune,ıkıncı el b SS flan da alsa 150-200 lıraya eder 1150 lıra kaba taslak,yazılımıda ben yardımcı olursam 700 e yapar ettı sana 1850 lıra,100 lıraya b tane Aem Dry flow fıltre,b de krom borudan custom kıt 2000 lıra cıktı cepten.120 bg olması ıcın deger mı
bence deger sonucta bu arabayı fabrıkaya 2bın verıp alma gıbı b sansı yok ama bu sekılde cok daha eglencegı b hale getırmıs olcak.Ben kendı arabamla yaptıgım uygulamalarla gayet eglenyodum,merak eden 118bg lık leon un nasıl gıttıgını youtube dan gorebılır,kı ıbıza heralde daha hafıftır leondan daha da eglencelı olur benım fıkrım.her seyın ozunde deger mı bence deger

Verdiğiniz bilgiler için çook çook teşekkür ederim sonucunda hiçbişy yaptırmamaya para biriktirip ilerde düşündüğüm aracı almak için üstüne eklemeye karar verdim :D
harici tüvle sıkıntım yok valla :D eski aracımı geçirdiysem şayet borlalıda geçirebilirim bunu:D

Supersprint, Borla'ya verilecek paraya bence yazık. Headers, komple düz boru ile 5-6hp, yazılım ile 6-7hp, cai ile 4-5hp alacağınızı tahmin ediyorum.
Sağlıklı bir dyno sonucu için, fabrika verisiyle kıyaslamak çok yanlış. Kendinize referans olarak, güvendiğiniz bir dynoya aracınızı sokarak standart haliyle ürettiği gücü öğrenmelisiniz. Ardından yaptığınız işlemlerle alınan güçleri görmeniz daha sağlıklı bir sonuç verecektir. Bütün ölçümlerinizi aynı dynoda yaptırmalısınız.

Geri
Üst Alt