Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Boşta araba 6-7-10 litre nasıl yakar anlamış değilim

Varol abi 2-3 metre için arabayı niye boşa atıyosun ? 10 krş kar yapmak içinmi yoksa vites atmakmı zor geliyor
eee burası istanbul agam antep e benzemez :))

Abi şaka bir yana ne olursa olsun trafikte arabayı boşa atma 5. yada 6. vites hangisi varsa en büyük olarak ona at
gazdan ayağını çek bak ozaman hiç yakmıyor

Varol abi 2-3 metre için arabayı niye boşa atıyosun ? 10 krş kar yapmak içinmi yoksa vites atmakmı zor geliyor
eee burası istanbul agam antep e benzemez :))

Abi şaka bir yana ne olursa olsun trafikte arabayı boşa atma 5. yada 6. vites hangisi varsa en büyük olarak ona at
gazdan ayağını çek bak ozaman hiç yakmıyor

devir özellikle üst viteslerde rolanti devrine yaklaştıkça araç yine benzin yakar..kabaca araç vitesteyken devir 1200-1300rpm altına düşmedikçe "0" yakar araç.. :)

motorun çalışmaya devam etmesi için ateşleme ve benzin püskürtme devam etmek zorunda olduğuna viteste olnu olmasın göre bir araç nasıl 0 litre yakar anlamıyorum:)

bu arada dun varol abı range rover kullandı :) egzozcu gıder mustafa abı arkadan bagırıyor gacın la araba gendısı gelıyor sofor yok dıye :)

motorun çalışmaya devam etmesi için ateşleme ve benzin püskürtme devam etmek zorunda olduğuna viteste olnu olmasın göre bir araç nasıl 0 litre yakar anlamıyorum:)

araç viteste tekeler vites ve devire göre dönerken zaten enerji üretir tekerler..motor çalışmaya devam eder ama tekerlerin momentiyle..bu sırada motor ateşleme yapmaz buna da cut-off denir..motorun dönen tahrik tekerleriyle bağlantısı kesildiği anda kendi enerjisini yine kendi üretir..o da rolantideki tüketimi oluyo işte..ben grafik tasarımcıyım yıllardır fizik değil matematik bile görmedim ama bunun adı atalet momenti ya da eylemsizlik momenti gibi bişiydi yanlış hatırlamıyosam.. :)

araçlarda rolantide bulunduğu süreçde aracın devrini sabitlemek için araç güc sarfeder ama vitesde araç krank milininde yardımıyla o devri kendiliğinden olusdurur ve rolantiye göre daha az yakıt harcarsın diye biliyorum

arkadaşlar boşta meselesine gelince anlatamadım...
ben debriyaja basıp vitesi atana kadar..araba diğer arabanın kıçına varıyor
yani benim frenle birlikte debriyaja bamam ve vitese takmam dediğiniz gibi altıya takmam ve beklemem lazım..
yada yarıştamış gibi hızlı debiyaja basıp hızlı vites atmam lazım bu 2 metrede bu işlemi yapmak için..
eee bu sefer debriyaj seti güm olur..

diğer taraftan benim farklı cevaplar geldi..
ama sorduğum soruya göre bi cevap değildi..
daha açık sorayım bana bir de öyle cevap verir misiniz
bu yol bilgisayarındaki göstergenin sensörü....
gaz pedalının tepkisine mi bağlı..
yoksa tekerin dönmesine bağlı onu anlamadım onu sormuştum..
örn yokuş aşağı
açık trafik araç 100 le gidiyor 5-6 viteste gidiyorum yol bilgisayarı 000 gösteriyor
aynı şartlarda gene 100 le giderken boşa atarsanız değer 0,6 oluyorsa
bu olaylar 3-5 km hızla niye değişim gösteriyor
her durumda da gaza basmıyoruz..
teşekkür ederim

Geri
Üst Alt