Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

bireysel emeklilik sistemi hakkında

tugra kazım

Kayıtlı Üye
arkadaşlar bir kaç gündür çeşitli bankalardan baya arıyolar iş yerine geliyorlar ama bu bankalardan bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgisi olan varmı şimdi devlet de destek cıkıyomuş bu tür yatırımlara yaptıran kullanan varmı bu sistemi acaba :confused:
[h=1]

Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki Yenilikler Nelerdir?[/h]
  • Yeni düzene geçişin temel amacı nedir?
Bu değişikliklerin temel amacı yurt içi tasarrufların artmasıdır. Bu artış, ekonomik istikrar ve büyüme açısından büyük önem taşıyor.

• Yeni düzenlemede temel değişiklik nedir?
Bireysel emeklilik sistemine devlet katkı payı esası getiriliyor. Mevcut düzende vergi teşviki katılımcıya geri dönüyordu. Yeni düzenleme ile devlet katkısı da tasarrufa yönlendirildiği için birikimler artacak. Ayrıca bu devlet katkısı ve getirileri haczedilemiyor, rehnedilemiyor veya iflas masasına dahil edilemiyor.

• Yeni düzenlemede devlet katkısı oranı ne kadar olacak?
Yeni uygulama kapsamında, devlet katkısının oranı %25 olacak; yani bir katılımcının yatırdığı 100 TL katkı payı için devlet de katılımcı için açılacak olan alt hesaba 25 TL katkı payı yatıracak.

• Devlet katkısından kimler yararlanabilecek?
Vergi mükellefi olunup olunmadığına bakılmaksızın fiil ehliyetine sahip kişiler istisnasız devlet katkısından yararlanabilecekler.

• Devlet katkısının üst sınırı kaç TL olacak?
Bir katılımcıya ödenebilecek devlet katkısı, yıllık brüt asgari ücretin %25'i ile sınırlı olacak. Bu yıl için örnek verecek olursak; devletin ödeyeceği tutar yıllık bazda azami 2.740 TL (yıllık asgari brüt ücret tutarı olan 10.962 TL’nin %25’i) olacaktır.

Tuğra kardeş durumun varsa aylık 100 TL oluyor herhalde en az yaptır. Uzun vadede karlı bir iş yok 3-5 yıl yatırıp sistemden çıkarım düşüncesi varsa hiç girme. Dediğin gibi 100 TL koyacaksın devlet hesabına 25 TL daha yatıracak çok iyi bir teşvik. Ben de uygun bir zamanda yaptırmayı düşünüyorum. Konuya vakıf arkadaşlar bilgi verirlerse daha iyi olur tabi ki ya da bankacı falan varsa:)

iyi araştırın kesintileri en düşük olan firmayı seçin yönetim gideri vs..

kısa vadede faydası olmaz ama uzun vadede düşünülebilir ilerde ne olacak o da bilinmez :D

Tuğra kardeş durumun varsa aylık 100 TL oluyor herhalde en az yaptır. Uzun vadede karlı bir iş yok 3-5 yıl yatırıp sistemden çıkarım düşüncesi varsa hiç girme. Dediğin gibi 100 TL koyacaksın devlet hesabına 25 TL daha yatıracak çok iyi bir teşvik. Ben de uygun bir zamanda yaptırmayı düşünüyorum. Konuya vakıf arkadaşlar bilgi verirlerse daha iyi olur tabi ki ya da bankacı falan varsa:)
evet 10 yıldan önce cıkarsan yatırdıgınız paradan keşınti yaparız felan dediler iyi olur gelecek için ama bilmiyorm bankacı varsa bunlunla ilgili biraz daha aydınlatırsa bizi 56 yasına kadar bekliyosun bide her gün arıyolar bendede huy var var sa bi kampanya o işte bi sey vardır die sallıyorum bi iyice ögrenirsek iyi olur

iyi araştırın kesintileri en düşük olan firmayı seçin yönetim gideri vs..

kısa vadede faydası olmaz ama uzun vadede düşünülebilir ilerde ne olacak o da bilinmez :D
vala karısık bişey banka sonuçta ya batarsa ben emekli olmadan :D belki o sekilde biriktiririzde cupra alırz :eek:

Çalışanlarımın tamamı bireysel emeklilikte,aylık 100 150 arasında kesinti yapılıri,devlet güvencesi vardır..iyi olan firmalar AVİVASA ve Anadolu öneririm..

Çalışanlarımın tamamı bireysel emeklilikte,aylık 100 150 arasında kesinti yapılıri,devlet güvencesi vardır..iyi olan firmalar AVİVASA ve Anadolu öneririm..
yaptır diyosun yani garanti emeklilikten ing emeklilik felan arıyolarda bide onları arastırayım 10 yıl sonra parayı kesintisiz alabilirsin dediler yok devam edrseniz 56 yasında emeklilik hakkınız dogar diyor

10 yıl sonra yatırdığın parayı alırsın abicim, kesinti olmadan değil orada laf ebeliği yapmışlar... Yeni kanuna mahsuben yeni yılda %25 devlet prim verecek ve bunlar onu kesecekler...

Ben TSK Mehmetçik vakfı sayesinde başlattım, giriş ücreti mühim onu bilerek başla bu işlere... Ben 82 TL' ye giriş yaptım sisteme, aylık 150 TL yatırıyorum. En düşük ücret 100 TL civarlarında değildi ya, ya da bizim sistemde öyle.. Bir de; yönetim gider kesintisi altında kesinti yapıyorlar % bazda, mesela paran aylık ödeme tutarının 20 katı olursa %4'ten %2'ye iniyor gibi şeyleri var... Şu anda en büyük fon Anadolu Hayat'ta, onu tercih etmeni öneririm.

http://www.anadoluhayat.com.tr/bire...ik_emeklilik_planlari/gelecegin_ep_genel.aspx

Bu linkten yönetim giderleri ile ilgili kısım var en altta o tabloya bir göz atabilirsin abi. Düşünüyorsan bnm sözlü garantide çalışıyor biliyorsun :) Ayarlarız bi şeyler, en iyisi neyse onu öğreniriz... ;) Sen bana ulaş bana :D

10 yıl sonra yatırdığın parayı alırsın abicim, kesinti olmadan değil orada laf ebeliği yapmışlar... Yeni kanuna mahsuben yeni yılda %25 devlet prim verecek ve bunlar onu kesecekler...

Ben TSK Mehmetçik vakfı sayesinde başlattım, giriş ücreti mühim onu bilerek başla bu işlere... Ben 82 TL' ye giriş yaptım sisteme, aylık 150 TL yatırıyorum. En düşük ücret 100 TL civarlarında değildi ya, ya da bizim sistemde öyle.. Bir de; yönetim gider kesintisi altında kesinti yapıyorlar % bazda, mesela paran aylık ödeme tutarının 20 katı olursa %4'ten %2'ye iniyor gibi şeyleri var... Şu anda en büyük fon Anadolu Hayat'ta, onu tercih etmeni öneririm.

http://www.anadoluhayat.com.tr/bire...ik_emeklilik_planlari/gelecegin_ep_genel.aspx

Bu linkten yönetim giderleri ile ilgili kısım var en altta o tabloya bir göz atabilirsin abi. Düşünüyorsan bnm sözlü garantide çalışıyor biliyorsun :) Ayarlarız bi şeyler, en iyisi neyse onu öğreniriz... ;) Sen bana ulaş bana :D
hımm bende işte banka işi olunca iyi arastırmak lazım zaten yatırdıgın parayı unutacan orda birikimi yapacan kardeşim anadolu hayat ı gökhan abide iyi dedi o daha iyi galiba hepsinden senle ikimiz emekliligin tadını cıkaralım iyice biran önce :D

Valla ben başladım abi de kendim için değil. Kısmet olur da o yaşları görürsek çoluk çocuk da olursa ona lazım olur. Yok göremezsek bizden geride kalanlara 3-5 kuruş para olur işte...

Geri
Üst Alt