Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Beyin (ECU) Kontrolü, Tamiri ve Programlanması

Merhabalar,

Eğer K.çekmeceye yakın isen namı diyar Karbüratörcü Mehmet Ustanın dükkanına git. Sana bu konuda hemen yardımcı olacaklardır. Kendisi bizzat bu tarz arızaları çözebiliyor. Eğer gidersen şöyle bir avantajında olur. Elinde senin aracının bütün orjinal parçaları olduğu için arızayı gidermekte çok zorlanacağını düşünmüyorum. Eğer daha detaylı bilgi almak istersen mail(otoportservis@gmail.com) veya telefondan(05357191078) bana ulaşabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılarımla

Merhabalar,

Boğaz kelebeğinin tamiri K.Çekmece/Tepeüstündeki Nami Diyar Karbüratörcü Mehmet Ustanın orada mümkün. Eğer aracını oraya götürürsen. Aracında ücretsiz check-up yapıp arızanın nereden olduğunu net bir şekilde söylerler. Hatta sana işlem sırasını da söyleyebilirim. Önce Cihaz ile arıza sorgulayacaklar. Daha sonra kelebek deneyecekler eğer sıkıntı kelebekten ise senin isteğin doğrultusunda ya kelebeğini tamir edecekler yada sıfır kelebek takacaklar. Eğer arıza onlardan değilse, ECU dan ise o konu da da sana yardımcı olacaklardır. En güzel kısmı ise aracın arızası düzelmezse sizden kesinlikle para talep edilmeyecektir. :) bu konuda başka yardımcı olabileceğim birşey olursa bana mail(tuncercbn@gmail.com) yada telefon (05357191078) den ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla

Merhabalar,

Boğaz kelebeğinin tamiri K.Çekmece/Tepeüstündeki Nami Diyar Karbüratörcü Mehmet Ustanın orada mümkün. Eğer aracını oraya götürürsen. Aracında ücretsiz check-up yapıp arızanın nereden olduğunu net bir şekilde söylerler. Hatta sana işlem sırasını da söyleyebilirim. Önce Cihaz ile arıza sorgulayacaklar. Daha sonra kelebek deneyecekler eğer sıkıntı kelebekten ise senin isteğin doğrultusunda ya kelebeğini tamir edecekler yada sıfır kelebek takacaklar. Eğer arıza onlardan değilse, ECU dan ise o konu da da sana yardımcı olacaklardır. En güzel kısmı ise aracın arızası düzelmezse sizden kesinlikle para talep edilmeyecektir. :) bu konuda başka yardımcı olabileceğim birşey olursa bana mail(tuncercbn@gmail.com) yada telefon (05357191078) den ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla
Tuncer kardeş, malesef istanbul'da değilim... Ayrıca zaten sıfır boğaz kelebeği aldığımı belirtmiştim. Orjinal beyin ile hep devir düştüğünü, adaptasyon yapmadığını, farklı bir beyini programlatıp onu taktığımda boğaz kelebeğinin(aynı boğaz kelebeği-sıfır-orjinal siemens vdo) daha düzgün çalıştığını, klimayı açtığımda falan devrin düşmediğini, aracın çok rahat gittiğini söylemiştim.

Ama İstanbul'da olsam giderdim tabi ki, neden gitmeyeyim... Teşekkür ederim yardımın için, telefonda yardımcı olabilirlerse ararım. Arıza kodlarını, problemleri falan hepsini yazdım zaten.

Gaz kelebeğinin üzerinde bir sensör vardır. Gaz kelebek pozisyon sensörü. Kelebek sağlam olsa bile pozisyonu yanlış okuyorsa bu tip bi sorun yaşanabilir.
1.6 8v da rölanti valfi var mı hatırlamıyorum, belki vardır, belki de beyin rölanti için kelebeği açıp kısıyordur. Varsa ona bakılmalı.
Hafif düzensizlik ve çok yakma problemi kelebek arızasının dışında lambda (oksijen) sensörü de olabilir.
Sensörün soketini çıkarıp bi de öyle kullanmayı denesene bişey değişecek mi? Olumsuz yönde bi gelişme olmazsa sensör de cortingen diyebiliriz.
Vag-com'dan hangi kanaldan bilmiyorum, bi kanaldan lambda voltajına bakılabiliyor. Deneyerek çok kolay bulunur.
Rölantide 150-750 arasında gidip gelmeli, düz çizgi çizmemeli.
Beyin en en son bakılacak şey bence. Kelebeğin üzerindeki sensörlerin tesisatlarında bi kopukluk vs yok ise beyindeki girişlere bakılabilir.

Bu arada benim kendi vagcomum da kendi arabama adaptasyon yapmıyor. Ama ustamın cihazı yapıyor. İyi bi vw servisi varsa bizim amatör vagcomlara çok da güvenme bi de orda dene derim.

part1
part2
part3
part4

Şu 4 partı birleştirince de pek çok vw'nin beyin diyagramı çıkıyor, ben elektronikten anlamıyorum ama eminim güzel şeyler söylüyordur :D

Çok güzel bir kaynak Utku, teşekkürler... Ama bu tablolar tam olarak nasıl okunuyor, onu bilmiyorum.
Gaz kelebeğini yeni ve sıfır aldığım için onda problem olduğunu sanmıyorum. Aynı gaz kelebeği, farklı beyinlerde (3 beyin var bende, 1:eek:rjinal, 2:golf 4 çıkma-aynı motor, 3:toledo çıkma-aynı motor) farklı şekilde davranıyor. Mesela orjinal beyin ile devir çok düşük oluyor ve gazdan ayağımı çektiğimde stop etmeye kadar gidiyor, klimayı falan açınca yerlerde sürünüyor. 2. beyinde ise devri topluyor ama o da biraz yüksekte seyrediyor, 5-6 sn sonra falan 860rpm'e düşüyor, bazen gazdan ayağımı çektiğimde 1500 rpm'de duruyor biraz, sonra düşüyor. Bu beyinde yakıt tüketimini göremiyorum, hem sıfır gösteriyor. 3. beyinde gaz kelebeği gayet güzel çalışıyor görünüyor, klimayı falan açınca kendini anında toplarlıyor, gaza basınca da gidiyor araç. Ama bi gariplik var, aracım fazla sesli çalışıyor, yakıt tüketimi çok (30krş/km falan), otobanda 160'ı görene kadar canım çıkıyor, 5. viteste 120'de bile gidebilmek için 3500rpm falan olması gerekiyor devrin...

Yeni lambda sensörü aldım, takamadım henüz havalar yağmurlu olduğu için. Onu da takabilirsem o zaman daha net bir yorum yapabileceğim.

Bunu nasıl okuyacağız, bilen var mı?

AKL.JPG

Ekli dosyalar

• AKL.JPG
    AKL.JPG
    85.1 KB · Görüntüleme: 13
O arabada o motorda çözülemeyecek bi problem olması mümkün değil. Hele 2012 'de. Hele o kadar yedek parça ile.
Mutlaka gözden kaçan bişeyler var.
Gaz kelebek pozisyon sensörü kelebek ile birlikte değişti mi? Kelebek ayrı sensör ayrı geliyor olabilir, değişmemiş olabilir, ona da bir bak derim.

O arabada o motorda çözülemeyecek bi problem olması mümkün değil. Hele 2012 'de. Hele o kadar yedek parça ile.
Mutlaka gözden kaçan bişeyler var.
Gaz kelebek pozisyon sensörü kelebek ile birlikte değişti mi? Kelebek ayrı sensör ayrı geliyor olabilir, değişmemiş olabilir, ona da bir bak derim.
Utku, bildiğim kadarıyla pozisyon sensörü boğaz kelebeğinin üzerinde. Ayrı bir parça yok.
Keşke çözülebilse ya... Dediğin gibi birşeyler gözden kaçıyor. Tesisatta mı sıkıntı var bilmiyorum ki... Orjinal beyni takınca, 7-8 tane hata kodu veriyor motor (gaz pozisyon sensörü, lambda sensörü, sol ön abs hız sensörü vs vs), çıkma orjinal toledo beyni takınca sadece lambda sensörü veriyor. Ama bu beyin ile aracın daha iyi çalıştığı kesin.Sadece çok yakıyor... Onu da lambda sensörüne yoruyorum...
Anlamadım gitti ya...

Neyse. Motorun sesi de düzensiz ve yüksek geliyor bana, rölantide de hafif hafif sallıyor 3-4 saniyede bir. Bu hafta içinde bakımını yaptıracağım, tüm filtreler, bujiler, yağ, termostat falan değişiyor. Yağını değiştirmeden önce de motor temizleyici ekleyeceğim eski yağda 15dk çalışacak, ondan sonra değişecek yağ. Bir de (eğer götürdüğüm usta yapabiliyorsa) kompresyon testi yaptıracağım, sente ayarına, avans ayarına baktıracağım. Bakalım neler çıkacak motorda. Bu hafta maddi olarak s_çtık yani :)

Avansa baktıramazsın, ecu ayarlar.
Senteye bakmak da zor değil.
İstesen de çok masrafa giremezsin yani :)
Sen lambdayı değişip öbür ecu ile dene bakalım. Sadece çok yakıyorsa lambda olması mümkün, arıza da vermiş zaten.
Haberdar et :)

Avansa baktıramazsın, ecu ayarlar.
Senteye bakmak da zor değil.
İstesen de çok masrafa giremezsin yani :)
Sen lambdayı değişip öbür ecu ile dene bakalım. Sadece çok yakıyorsa lambda olması mümkün, arıza da vermiş zaten.
Haberdar et :)
Ok. bi deneyeyim bakalım... Bu arada tlf numaramı mesaj attım ama geç kaldım, herhalde çıkmışsındır.

Geri
Üst Alt