Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Beyin (ECU) Kontrolü, Tamiri ve Programlanması

Teşekkürler arkadaşlar...
Adana Seat Kavi servisinin çok iyi olmadığı söyleniyor. Biraz tedirgin oluyor insan... Bir de ben arızanın bu kadar uğraştıracağını düşünmemiştim. Bana söylenenlere göre hareket etmeye çalıştım. "Boğaz kelebeği arızalı, beyin de arızalı, değişmesi gerek" dediler. Ben de bu şekilde çözmeye çalıştım.
-Çıkma beyin aldım, programlattım, olmadı.
-Yan sanayi boğaz kelebeği aldım, olmadı.
-Orjinal boğaz kelebeği aldım, olmadı.
-Vagcom aldım kendim uğraşayım diye, olmadı.

Ben bu kadar zor olacağını düşünmemiştim. Belki de gerçekten zor değildir ama çözülmedi bir türlü... Aracımda hala devirde oynama var, hala doğru düzgün gaz yemiyor, hala çok yakıyor. En son dün işte orjinal beyni taktım, ve de yeni olan orjinal boğaz kelebeğini taktım. Boğaz kelebeği adaptasyonu başarılı olsa sanki düzelecek gibi. Gerçi motorun çalışma sesi de bana garip geliyor, sallantılı çalışıyor. Mesela gaza basıyorum, ayağım sabitken devir kademeli olarak azalıyor, gaza basma miktarı aynı iken devir neden düşer anlamıyorum. Tamam, boğaz kelebeği devri ayarlayamıyor ama tek sebep bu mudur bilmiyorum. Acaba vuruntu sensörü (knock sensor) arızalı olabilir mi?...

Ya kusura bakmayın, ben kafama estiği gibi yazıyorum...

Konuyu tekrar hortlatacağım arkadaşlar... Geçen gün aracımın baskı balata, fren hortumları, termostat ve hararet müşürünün değiştirilmesi için ustaya götürdüm. Bir de elektrikçi abiyi çağırmış aracımdaki probleme bakması için. İşin tamir kısmı bittikten sonra aracın beynine geçmişler, vagcom ile bakmışlar.

Elektrikçi abinin dediğine göre boğaz kelebeğine elektrik gitmiyormuş. Yani 12V DC yok diyor. Gitmeyince de görev yapmıyor diyor. Bunun sebebi de ya tesisattan ya da bi rölesi varmış, ondandır dedi... Cumartesi tekrar gel bakalım dedi.

Ben öyle bir röle olduğunu sanmıyorum açıkçası. 12V gitmemesinin de sebebi, boğaz kelebeği ve ECU arasındaki kablolardandır diye düşünüyorum, sokette mesela.

Bu konuda tecrübesi olan, yardımcı olacak arkadaş var mı acaba? Boğaz kelebeğine giden soketteki hangi kablolarda 12V görmem lazım? 12V olması gerekiyor mu gerçekten? ECU (beyin) ile boğaz kelebeği arasındaki kabloları nasıl tespit edebilirim? Elektrik şeması gibi birşey var mıdır?

Teşekkürler...

Yardımcı olabilecek kimse yok mu arkadaşlar? Bir de elektrikçi usta söyledi, benim araç kesiciye girmiyormuş. 8000 rpm'e kadar çıkıyormuş, normalde 6500 rpm'de kesmesi gerek... Bunun nedeni nedir acaba?

Yardımcı olabilecek kimse yok mu arkadaşlar? Bir de elektrikçi usta söyledi, benim araç kesiciye girmiyormuş. 8000 rpm'e kadar çıkıyormuş, normalde 6500 rpm'de kesmesi gerek... Bunun nedeni nedir acaba?

Bogaz kelebegi çalışmıyor ve araç 8000 rpm yapıyor.Sen gözünle gördün mü yoksa lafla mı söyledi.Boğa çalışmıyorsa 8000 rpm cıkacak hava-yakıt karısımı nereden saglanıyor?Bogaz kelebegi kafasına göre takılıyor herhalde....

Bogaz kelebegi çalışmıyor ve araç 8000 rpm yapıyor.Sen gözünle gördün mü yoksa lafla mı söyledi.Boğa çalışmıyorsa 8000 rpm cıkacak hava-yakıt karısımı nereden saglanıyor?Bogaz kelebegi kafasına göre takılıyor herhalde....
Elektrikçi, ben tamirhaneye geldiğimde toparlıyordu aracı. Boğaz kelebeğine elektrik gelmiyor, o yüzden de adaptasyon olmuyor dedi. Aracımın gazı telli olduğu için, normal gaza basınca boğaz kelebeği açıyor, araç da düzensiz de olsa çalışıyor. Hava-yakıt karışımı zaten çok da düzgün değil, hem aracım çok yakıyor, hem gitmiyor, ve egzozdan da çiğ yakıt kokusu alıyorum benzinde çalışırken. 8000rpm'e kadar da basmadım açıkçası birşey olur diye. Ben hararet müşürü değiştirttim, onu denerlerken basmışlar, hararet yaptırmaya çalışmışlar, bakmışlar ki kesiciye girmiyor.

Elektrikçi, ben tamirhaneye geldiğimde toparlıyordu aracı. Boğaz kelebeğine elektrik gelmiyor, o yüzden de adaptasyon olmuyor dedi. Aracımın gazı telli olduğu için, normal gaza basınca boğaz kelebeği açıyor, araç da düzensiz de olsa çalışıyor. Hava-yakıt karışımı zaten çok da düzgün değil, hem aracım çok yakıyor, hem gitmiyor, ve egzozdan da çiğ yakıt kokusu alıyorum benzinde çalışırken. 8000rpm'e kadar da basmadım açıkçası birşey olur diye. Ben hararet müşürü değiştirttim, onu denerlerken basmışlar, hararet yaptırmaya çalışmışlar, bakmışlar ki kesiciye girmiyor.

Sizinkiler telli bizimkiler elektronikti.....

Sizinkiler telli bizimkiler elektronikti.....
Peki ben ne yapmalıyım şimdi? İyice canım sıkılmaya başladı... 1. viteste hızlanıyorum, 2. vitese atınca araç yürüyüp gitmiyor, tak tuk vuruyor silkeliyor, gitmiyor, sonradan sonraya hızlanıyor. Başka araçlarla ışıklardan kalkarken mesela adamlar hiç fazla gaz vermeden yürüyüp gidiyor, ben yetişmek için deli gibi gaz vermek zorunda kalıyorum...

fatih geçmiş olsun. arıza durumun son ne aşamada?
Sağolasın... Arıza durumu karışık :)
Orjinal beyin ile hata kodları okuyorum vagcom'dan. Ama diğer bi tane beyin var elimde, onu takınca sadece lambda sensörü hatası okuyorum. Orjinal beyin ile boğaz kelebeği adaptasyonu yapmıyor, devir düşüyor, ara sıra da stop ediyor. klimayı açınca motor yerlerde sürünüyor(camlar buğulandığı için açmam gerekiyor ara sıra). Diğer beyin ile denediğimde ise boğaz kelebeği sanırım adaptasyonu sorunsuz yapılıyor, çünkü devir hiç düşmüyor, klimayı açınca falan hemen dengeliyor, motor baya diri gidiyor. Ama onda da yakıt tüketimi hep sıfır, bir de motor soğukken gaza basıp çektiğimde devir 5-10 sn sonra normal olması gerekene yani 850rpm civarına düşüyor.

Orjinal beyinde Hata kodlarından bazıları:

Chassis Type: 1M - Seat Leon/Toledo
Scan: 01 02 03 08 15 17 19 22 35 36 37 46 56

-------------------------------------------------------------------------------
Address 01: Engine Labels: 06A-906-019-AEH.lbl
Part No: 06A 906 019 BR
Component: 1.6l 2V/R4 SIMOS HS3319
Coding: 00031
Shop #: WSC 00000
VCID: 74ECC05428E139BC

3 Faults Found:
00282 - Throttle Position Actuator (V60)
44-00 -- Short Circuit
00538 - Reference Voltage
18-10 -- Upper Limit - Intermittent
17991 - Transmission Mount Valves (N262/N263): Short to Plus
P1583 -- 35-10 - - - Intermittent
Readiness: N/A
Chassis Type: 1M - Seat Leon/Toledo
Scan: 01 02 03 08 15 17 19 22 35 36 37 46 56

-------------------------------------------------------------------------------
Address 01: Engine Labels: 06A-906-019-AEH.lbl
Part No: 06A 906 019 BR
Component: 1.6l 2V/R4 SIMOS HS3319
Coding: 00031
Shop #: WSC 00000
VCID: 74ECC05428E139BC

7 Faults Found:
00282 - Throttle Position Actuator (V60)
44-00 -- Short Circuit
00538 - Reference Voltage
18-10 -- Upper Limit - Intermittent
17991 - Transmission Mount Valves (N262/N263): Short to Plus
P1583 -- 35-10 - - - Intermittent
00534 - Engine Oil Temperature Sensor (G8)
30-10 -- Open or Short to Plus - Intermittent
00532 - Supply Voltage B+
00525 - Oxygen (Lambda) Sensor (G39)
31-10 -- Open or Short to Ground - Intermittent
00537 - Lambda (Oxygen Sensor) Regulation
Readiness: N/A

Bu kadar hata kodu neden çıkıyor anlamadım. Tamam, boğaz kelebeği ile ilgili olanları anlarım ama ya diğerleri?
Bir de vagcom'da şunu farkettim, eskiden mesela measuring blocks'a bakarken, engine speed vs vs... bloklar var, oralarda değerler yazıyordu, şimdi ise N/A yazıyor, hiç bir değer göstermiyor. Bunu da çözemedim. Kullandığım vagcom 10.6.2.

Şu anda diğer beyin takılı, çünkü bu beyin ile aracım çok daha düzgün çalışıyor, ama yakıt tüketimini okuyamıyorum işte... Yeni lambda sensörü aldım, haftasonu takmaya çalışacağım. Bakalım ondan sonra neler olacak... Bir diğer yapmayı planladığım da, farklı bir ecu buldum, yine benim aracımınki ile aynı kodlu, birebir Toledo 1.6 AKL'den çıkma (2. beyin 98 model Golf 4'den çıkma idi). "ECU swap" konusuna bakıyorum, becerebilirsem onu takacağım. Immobilizer konusu var, onu çözemedim, yapabilirsem aracı çalıştırabilirim.

Son durum böyle :)

Geri
Üst Alt